5G Nedir? Yeni Nesil Mobil Geniş Bant Standardı Açıklandı

Tüm operatörler 5G hakkında konuşuyor. İşte tüketiciler için anlamı. Telefonları veya teknolojiyi takip ediyorsanız 5G’nin her yerde patladığını görürsünüz. Yeni telefonlar 5G’yi önemli bir özellik olarak lanse ediyor ve operatörler size en iyi 5G’ye sahip olduklarını söylemeyi seviyorlar. Ancak normal bir müşteri için ne anlama geliyor? Şimdilik, sadece doğru alanda yaşıyorsanız ve sadece doğru telefona veya iyi çekecek bir yere sahipseniz, ağ tıkandığında çökmeyecek daha hızlı ve daha güvenilir bir telefon bağlantısı elde edebileceğiniz anlamına gelir. Bunun ötesinde, biraz daha karmaşık hale geliyor.

Her Zamankinden Daha Fazla Veri Talebi

5G hızla yayılıyor ve birçok insan için beklenildiği gibi değil. 5G, farklı uygulamalara sahip birçok farklı teknoloji içeren 5G-NR (Yeni Radyo) anlamına gelir. bu bağlantının tüketici için gerçekte anlamı operatörler arasında büyük farklılıklar gösterir, ancak genel olarak ortak yönlerinden biri, daha iyi hız ve kapasite vaadidir.

Teknik olarak konuşursak, 5G yeni nesil mobil geniş bant bağlantılarıdır. Şimdilik, 5G en çok ihtiyaç duyulan alanlarda ekstra kapasite ekleyerek 4G LTE ağını tamamlıyor. Üç ana 5G kategorisi vardır ve bunlar kullanılan frekansa dayanmaktadır. Bu bağlantılar düşük bant, orta bant ve mmWave (milimetre dalga) şeklindedir. Toplu olarak düşük bant ve orta bant 5G, 6GHz’in altında olduğunu gösteren alt-6 olarak adlandırılır.

Herhangi bir 5G bağlantısıyla, yüksek ağ hızlarını göreceksiniz, ancak en dikkat çekici değişiklik yüksek frekanslı mmWave’den gelecektir. Bu mmWave ağları büyük hızlara sahiptir, ancak kapsama alanı çok sınırlıdır. Alt-6, LTE’ye benzer şekilde çok daha geniş kapsama alanına sahiptir, ancak hızlar en iyi 4G teknolojisiyle uyumludur.

Tüm büyük operatörler, her alandaki yoğunluğa ve coğrafi zorluklara bağlı olarak eksiksiz bir ağ oluşturmak için bu farklı 5G kategorilerinin bir kombinasyonunu arıyor.

Frekans Hakkında

Bir operatör, kulelerinin çoğunda 600Mhz spektrumunda düşük bantlı bir 5G ağı kurdu. Bu frekans kapsama alanı için iyi olduğu için, aynı operatör birçok yeni kule inşa etmeden 5G kapsama alanında öne çıkabildi. Sadece ekipmanı yükseltmek ve kulelerin bir bağlantı sağlamak için güçlü bir fiber ana taşıyıcıya sahip olduğundan emin olmak zorunda kaldı. Diğer operatör, yakın zamanda hızla büyüyen ve 2020’nin ortalarına kadar ülke çapında kapsama alanına sahip olan 850Mhz spektrumunda benzer bir ağ kurdu.

Tabii ki, bu düşük frekanslı spektrum, daha büyük bantlar olduğu için geniş parçalarda mevcut değildir, bu nedenle hızlar 4G’nin üzerinde bir yükseltme kadar büyük değildir. Ancak, tam bir 5G ağı oluşturmak söz konusu olduğunda, bu düşük bantlı bağlantı boşlukları doldurmak için mükemmeldir. FCC ayrıca 5G dağıtımı için bazı 3.5GHz spektrumlarını serbest bırakmaya çalışıyor.

Ancak tüm operatörler, yüksek bant veya milimetre dalga spektrumunda 5G kullanıyor. Ancak aralarında farklar var. Mesela bir bu frekanslarda diğerlerinden daha hızlı hareket ediyor, ancak herhangi bir düşük bant dağıtımı olmadan kapsama alanı çok daha küçük. Artı tarafta, bu yüksek bantlı ağ 1 Gbps’den fazla yüksek hızlar sağlayabilir.

Bir diğeri, ortada 2.5Ghz’de çalışıyor, düşük bant veya LTE’den daha yüksek hızlara izin verirken, yine de 4G LTE’ye benzer bir kapsama alanı sunuyor. 5G için en iyi durum, bölgeye ve ihtiyaçlarına bağlı olarak tüm bu dağıtımların bir kombinasyonunu kullanabilmektir.

Ev Wi-Fi yönlendiriciniz bunun nasıl çalıştığına harika bir örnektir. 802.11a / b / g 2.4GHz ağlar veri iletmek ve almak için dar 20MHz kanallar kullanır. 802.11n 5GHz ağlar 40MHz geniş kanallar ve 802.11ac 5GHz ağlar 80MHz geniş kanallar kullanabilir. Yönlendiricinize çok daha dar bir kanalda 2,4 GHz bağlantı ile bağlandığınızda, hızlar yakınınızdayken 5 GHz’e bağlandığınızdan daha yavaştır, ancak uzaklaştıkça oldukça tutarlı kalırlar. 5GHz bağlantıları, özellikle 802.11ac bağlantıları, sinyal gücü hızlı bir şekilde düştüğü ve parazite karşı daha hassas olduğu için çok daha sınırlı bir aralığa sahiptir.

Çıkacak Telefonlardan Hangileri 5G’yi Destekleyecek?

Bu konu hakkında bir yazı paylaşmıştık. Daha teferruatlı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bütün Bunların Anlamı Nedir?

Yüksek hızlarda aktarılabilen çok miktarda veri, 5G’nin telefonunuza hızlı indirmeler getirmekten çok daha fazlasını yapabileceği anlamına gelir. Birçok kişi, şu anda mevcut olan alt-6 5G bağlantılarını sağlam bir LTE bağlantısı gibi kullanabilecektir, ancak 5G’nin birden fazla bantlı kombine bir ağ ile gelecek çok daha parlaktır.

5G hızları, birçok bağlantıyla bile LTE’den daha yüksek kalacak ve fiber için yükseltilmemiş eski bir binada olsalar bile, insanlara yüksek hızlı internet sunmak her zamankinden daha kolay olacak. Şimdilik, 5G biraz daha hızlı LTE’ye benziyor, ancak altyapı kuruldukça, daha fazla uygulama geliştirilmiş bağlantıdan yararlanabilecek.

Kaynak

Yorum Yazın