Akıllı Lastik Nedir Ne Kadardır Ne İşe Yarar?

Akıllı Lastik Nedir Ne Kadardır Ne İşe Yarar?

Telefonlarımızdan, televizyonlarımıza hatta evlerimize kadar her şey akıllı olmaya başladı. Bu teknoloji değişimine araba lastik üreticileri de katılmaya başladı. Yakın zaman içerisinde araçlarımızda kullandığımız lastikler akıllı olmaya başlayacak.
Dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden olan Goodyear geçtiğimiz günlerde, akıllı lastik denemelerinde sona geldiklerini açıkladı. Lastik içerisine monte edilen küçük bir çip, araç ve kullanıcı ile etkileşimde bulunabilecek.
Siz yolda devam ederken, lastiğin hava basıncını, yolun sıcaklığını ölçebilecek. Sert virajlara gelindiğinde lastiğin sürtünmeye dayanma gücü şoföre anlık olarak iletebilecek. Böylelikle sürücüler araçlarının, çeşitli yol şartlarında sınırlarını bilecek.
Bir başka lastik firması Falken ise LFR adını verdiği akıllı lastik üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Firmaya göre, bu lastiği kullanan araçlarda yol tutuş performansının yanı sıra, yol koşullarını algılayabilecek bu lastik, karlı zeminlerde lastiğin hava basıncını azaltacak. Kuru zeminlerde ise artıracak. Yakın zaman içerisinde günümüzde her şey de olduğu gibi lastiklerde akıllı olacağa benziyor.

Yorum Yazın