Alfa Romeo 159 Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Alfa Romeo 159 Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Fiat-Chrysler grubunun premium sınıfta otomobiller üreten markası olan Alfa Romeo’nun 159 modeli belki de premium kelimesini hak eden tek otomobili 159 olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkemizde 2006 – 2011 yılları arasında satışa sunulmuş olan Alfa Romeo 159 özellikleriyle oldukça göz dolduruyor. Bir otomobilde olması gereken hemen her donanım 159’da mevcut. Türkiye’de satılan modellerinde 1.8 benzinli, 1.9 dizel, 1.9 turbo benzinli ve 2.4 dizel motorlu seçenekleri mevcut. Alfa Romeo zaten tasarım olarak dünyanın en yakışıklı otomobillerini üretiyor.

Bende bu aracın 1.9 JTD otomatik vitesli modelini kullandım. Aracın içerisine oturduğumda daha marşa basmadan önce d segmentinin verdiği genişliği oldukça hissettiriyor. Daha önce bir passat’ı da kullandım. Alfa Romeo 159’un iç hacmi bana göre passattan daha geniş. Hani tok kapı sesi derler ya bu arabada bunun âlâsı var. İç mekanda kullanılan malzeme kalitesi üst düzey. Donanım olarak aklınıza gelebilecek her türlü özellik mevcut. 2010 model olmasına rağmen, zamanının ötesinde bir otomobil olduğunu insana hissettiriyor.

Benim kullandığım model manuel vitesliydi. Ancak otomatik vitesli versiyonları da mevcut.

Alfa Romeo 159 Performansı

Aracın marşına basıp, Ankara kuzey çevre otobanında bir sürüş deneyimi yaşamak istedim. Aracın sahibinden edindiğim bilgiye göre normal kullanımda ortalama 9 litre yakıt tüketiyormuş. Bu cüssede bir otomobile göre bana oldukça düşük geldi açıkçası.  Araçla 90, 100, 130 kilometre hız derken bir anda 150 km hıza çıkmışım. Ama emin olun bundan benim hiç haberim olmadı. Araba içerisine yol sesini neredeyse hiç almıyor. Motor seside oldukça az geliyor. 150 kilometre hızla giderken sanki 70’le gidiyormuşum sandım.

Alfa Romeo 159’un bilinen kronik bir arızası yok. Yedek parçası D segmenti araçlar içerisinde normal bir seviyede. Arkasında fiat olduğu için yedek parça ve servis sıkıntısı çekilmiyor. Yakıt olarak olduçka düşük bir yakıt tüketimi var. Motoru zaten sağlamlık olarak kendini kanıtlamış bir motor.  Tasarım olarak diyecek bir kelime yok zaten. Yolda giderken aracınızın dikkat çekmesini istiyorsanız mutlaka bir Alfa Romeo 159 sahibi olmalısınız.

Alfa Romeo hakkında yabancı internet sitelerinde motorları için 500 bin kilometre garantisi verildiğine dair yazılar mevcut. Ancak bu ne derece doğru bilemiyoruz. Fiat Multijet motorlarının uzun ömürlü olduğu bilinen bir gerçek.

Son olarak bu fiyatlara alınabilecek en iyi d segmenti otomobiller arasında yer alıyor. Fiyatı ise temiz olması şartıyla 50 bin lira ile 75 bin lira arasında değişiyor.

Yorum Yazın