Amerikalı Şirketler Artık Huawei ile 5G Konusunda Çalışabilir

Bildiğiniz gibi Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında bir tür ekonomik ve teknolojik savaş ve rekabet sürmekte. Bu durumdan dolayı ABD birçok Çinli şirketi casusluk ile suçlayıp ABD’deki hizmetlerini sınırlandırıyor ve elini kolunu bağlıyor. Huawei de bu kısıtlamalardan etkilenen şirketlerden biri. Ancak şimdilik Amerikalı şirketler Huawei ile 5G konusunda çalışabilirler.

Amerika Birleşik Devletleri, Huawei’ye getirilen bazı kısıtlamaları hafifletiyor. Pazartesi günü yapılan resmi bir basın bülteninde ABD Ticaret Bakanlığı standartların “işlevselliği, birlikte çalışabilirliği ve güvenliği sağlayarak teknolojik gelişme için kritik yapı taşları” olarak hizmet edeceğini söyledi.

ABD hükümetinin aldığı bu yeni karar ile birlikte Huawei üzerindeki ambargonun ABD teknoloji firmaları ile Çin telekom ana sektörü arasındaki teknolojik işbirliğini engellememesini sağlayacak. Bu yeni karar öncesinde Huawei olumsuz şekilde engellenmek istense de ABD’li teknoloji şirketleri de karardan nasibini alıyordu. Bu nedenle firmaların hem teknolojik hem de finansal olarak engellenmemesi için kısıtlamalar biraz da olsa hafifletiliyor.

Bu değişiklik işe birlikte artık ABD’li şirketler üyeleri arasında Huawei’nin de bulunduğu kuruluşlar ile çalışmakta serbest olacak. Bu karar sayesinde tüm standart 5G ağ ekipmanlarının ABD’de desteklenmesini sağlamaya yardımcı olunacak.

ABD Ticaret Bakanlığı bu konu hakkında yaptığı basın açıklamasında, “Bu eylem, Huawei’nin Mayıs 2019’daki Varlık Listesine yerleştirilmesinin Amerikan şirketlerinin, Huawei’nin standart geliştirme organizasyonlarına yaygın katılımına rağmen önemli standartlar geliştiren faaliyetlere katkıda bulunmasını engellememesi amacıyla yapıldı.” dedi.

Bu değişikliğe rağmen Amerikan hükümeti Huawei’ye karşı olan tavrında bir değişiklik yapmadı. Ancak yeni değişiklik ile birlikte ABD şirketlerinin Huawei ile sınırlı bir şekilde işbirliği yapmalarına olanak tanıyacak. Ancak bu durum sadece küresel 5G standartlarını belirleme açısından olacak. Yani tüm kısıtlamaların kalkıp yeni Huawei modellerinde Google Play Servislerini görme umuduna girmeyin.

“Amerikalı Şirketler Artık Huawei ile 5G Konusunda Çalışabilir” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yazın