Anneler Günü Neden Kutlanır? Anlamı ve Önemi

Anneler Günü, diğer tüm özel günlerden daha önemli olan bir gün olarak kabul edilir. Anneleri yaşayan evlatlar çok şanslıdır ki, onları ne kadar çok sevdiklerini gösterme fırsatları vardır. Sıcacık ellerinden tutmak, sevgiyle gözlerinin içine derin derin bakmak için güzel bir fırsatları vardır. Anneleri artık hayatta olmayan evlatlar içinse anneleri anmak ve onların ruhlarını onurlandırmak fırsatı için bu gün bir fırsattır aynı zamanda.  Anneler Günü, bütün Dünya’da geçerli olan, saygı ve itina ile kutlanan bir gündür. Türkiye ve bir çok ülkede Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır ama bazı ülkelerde de farklı zamanlarda kutlanır bu çok özel gün.

Anneler günü, annelere gösterilen sevgi ve saygının ifade edilmesinde bir şans olarak kullanılan gündür. Anneleri onurlandıran davranışların sergilendiği özel bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde çocukların annelerine çeşitli hediyeler alması gelenektir. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.

Anneler gününün kaynağının Antik Yunan’a dayanan bir tarihçesi vardır. Anneler Günü’nün kutlanması; Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlamıştır. Bunun yanında Anneler günü için dini motiflere dayanan bir geleneksel tutum da söz konusudur ancak günümüzde bu yönüyle Anneler Günü kutlamasına pek rastlanmaktadır. Bu da esasen Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna yapılan kutlamalara dayanan bir yaklaşımdır.

ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre’nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi.

Yorum Yazın

bodrum escort