Atom Çayı Faydaları Nelerdir?

Atom çayı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip, nezle ve soğuk algınlığına, bademcik iltihaplanmasına iyi gelir. Boğaz ağrılarını giderir, bronşları açar ve balgam söktürür. Ses tellerini güçlendirerek ses kısıklığını önler. Kan dolaşımını hızlandırır ve anne sütünün artmasını sağlar.

Atom Çayının Faydaları

Grip Vakalarında

Atom çayının içeriğinde tarçın bulunmaktadır. Tarçın göğsü yumuşatan ve grip semptomlarının hafifletilmesini sağlayan oldukça etkili bir bitkidir. Grip başlangıcında içilmesi bir an önce toparlanmaya destek olmaktadır. Özellikle kış aylarında sık sık tekrarlayan gripten kurtulmak için her gün bu çayı tüketmek faydalıdır. Çayda bulunan zencefil ve zerdeçalın bağışıklık güçlendirici etkisiyle kısa sürede rahatlama sağlanmaktadır. Grip ilaçları kullanılıyorsa doktora danışılarak çayın tüketimi hakkında bilgi alınmalıdır.

Hamilelik Döneminde

Hamilelik döneminde mide bulantıları oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Bu dönemlerde hamile hanımlar bulantı sebebiyle sağlıklı beslenememekte, hatta kilo kaybı da yaşamaktadırlar. Bu dönemi daha rahat geçirmek için doğal yöntemler denenmelidir. Hamilelik döneminde bazı bitki çayları önerilmemektedir. Fakat atom çayı hamilelik döneminde kullanılabilmektedir. Bilhassa içerisindeki zencefilin etkisiyle mide bulantılarını yatıştırıcı etkisi vardır. Kullanmadan önce doktora danışmak gereklidir. Faydalı da olsa aşırı tüketimden kaçınmak hamilelik süreci açısından önemlidir.

Öksürüğe Karşı

Öksürük genellikle insanı rahatsız eden bir durumdur. Geçmeyen öksürüklerde zamanla boğaz, göğüs ve sırt ağrısı yapmaktadır. Bitkisel çözümler ile öksürükten kurtulmak yada hafiflemesini sağlamak mümkündür. Çayın içerisinde bulunan zencefil öksürüğe iyi gelir. Tarçında boğazı yumuşatarak öksürük krizlerini azaltır.

Zayıflama Etkisi

Birçok insan günümüzde kilo sorunu yaşamaktadır. Kilo sorununun başlıca sebebi iştahlı olmak ve fazlaca gıda tüketmektir. Kilo verme problemleri ise oldukça can sıkıcıdır. Sıkıcı diyetler, egzersizler vs. kilo verme macerası kimi zaman oldukça yorucudur. Atom çayının içerisinde bulunan zencefil ve zerdeçal iştah üzerine etki etmektedir. Zencefil ve zerdeçalın iştahı azaltıcı etkisiyle kilo vermek daha kolay hale gelebilir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Faydaları bitmeyen çayın yağ yakımına etkisi de kilo vermede etki sağlamaktadır. Çayın içerisinde bulunan tarçın ise kandaki şeker düzeyini dengeleyerek tatlı isteğini azaltmaktadır. İçeriğindeki karanfil ile vücutta depolanan ödemin de giderilmesi sağlanmaktadır. Atom çayı şekersiz tüketilmelidir. İçine şeker eklemek kilo alımına sebep olacaktır. Hazır atom çayında şeker olup olmadığı incelenerek, şekersiz olan çayları almaya dikkat edilmelidir.

Şişkinliğe Çözüm

Şişkinlik birçok insanın yaşadığı nahoş bir durumdur. Bazı gıdalar, üşütme yada gıda intoleransı durumu şişkinliğe sebep olmaktadır. Çayın içeriğinde bulunan yenibaharın gaz giderici etkisi olduğundan şişkinliğe iyi gelir. Hoş kokusu ile de insanlara kendini oldukça iyi hissettirmektedir.

Balgam Söktürücü

Soğuk algınlığı dönemlerinde yaşanan balgam sorunu insanlara sıkıntılı anlar yaşatmaktadır. Bilhassa balgam söktürücü ilaç kullanamayan bireyler, uzun süre bu sorunla baş etmenin yollarını aramaktadırlar. Atom çayının içeriğinde bulunan havlıcan, balgam söktürücü etki yapmaktadır. Böylelikle bireylerin rahatlaması sağlanmaktadır. Soğuk algınlığı sorunu yaşayanlara kesinlikle bu çay önerilmektedir.

Antioksidan Etki

Antioksidanların tümör ve çeşitli hastalıklarda faydalı etkisi olduğu bilinmektedir. Çayın içerisindeki zardeçal güçlü bir antioksidandır, pek çok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir.

Yaşlanmaya Karşı Etkili

Her insan hep genç ve dinç kalmak ister. Bunun için yaşam tarzını düzenlemek ve doğru besin öğelerinden faydalanmak önemlidir. Atom çayı içerisindeki zerdeçal ile yaşlanmayı geciktirici etki yapmaktadır. Bu nedenle yaşlanma etkilerini geciktirmek ve yaşlanmaktan korunmak isteyen herkese önerilmektedir.

Sarılıkta Etkili

Sarılık, günümüzde de hala etkili olan bir hastalıktır. Çayın içeriğinde bulunan zerdeçalın sarılığın etkilerini gidermede etkili olduğu bilinmektedir. Tüketilmeden önce mutlaka doktorlara başvurulmalı, detaylı bilgi alınmalıdır.

Karaciğer Sağlığı

Çayın içerisindeki zerdeçalın karaciğer hastalarına iyi geldiği bilinmektedir. Karaciğer hastaları doktorlarına danışarak çayı tüketmelidirler.

Mikroplarla Savaş

Atom çayının içeriğinde karanfil bulunmaktadır. Karanfilin vücuttaki mikropları öldürücü etkisi bulunmaktadır.

Rahatlatıcı Etki

Bazı bitkilerin rahatlatıcı etkisi vardır. Çayın içindeki karanfil de rahatlatıcı etkisiyle insanlara iyi gelmektedir. Bu özelliği ile uyuma isteği uyandırabilmektedir.

Kusmalara Karşı

Bazı hastalıklarda yada mide hassasiyeti olan bireylerde kusma sıklıkla görülmektedir. Kusma problemi vücudun elektrolit dengesini bozan ve insanları yıpratan bir durumdur. Karanfil kusmayı bastırdığı için kişilere bu yönüyle de rahatlatıcı etki yapmaktadır. Çayı günde iki fincandan fazla tüketmemek önemlidir.

Bağışıklık Sistemine Etkisi

Bağışıklık sistemi güçlü olmadığında beden hastalıklara karşı zayıf hale gelmektedir. Sahip olduğu zengin içerikle bu çay direncin artması, bağışıklığın yükselmesi, vücudun grip ve nezle gibi hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlamaktadır. Bağışıklık düştüğünde sık tekrarlayan hastalıklar oluşmaktadır. Bu sorunların önüne geçmek için bağışıklığı doğal yollarla desteklemek çok önemlidir. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasının enfeksiyon riski taşıdığı unutulmamalı ve bağışıklığı güçlendirici tedbirler alınmalıdır. Çayın içeriğinde bulunan bitkiler sayesinde insanların bağışıklığını destekleyici etkisi vardır. Bu nedenle her gün içilmesi faydalıdır.

Enerji verir

Bazı bitkiler insanlara enerji verir. Tarçın, zencefil, zerdeçal, karanfil, havlıcan bitkilerinin karışımı ile insanlara enerji veren ve dinç hissettiren atom çayı, oldukça faydalıdır.

Kan Dolaşımı

Vücuttaki kan dolaşımı önemli bir unsurdur. Bitki çayı kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.

Anne Sütüne Etki

Lohusa hanımların en büyük derdi bebeklerinin en iyi şekilde beslenmesini sağlamaktır. Bazı annelerin bebeklerini besleyebilmek için sütleri yeterli gelmemektedir. Sütü yetersiz olan annelerde kaygı ve huzursuzluk oluşmaktadır. Atom çayı sütü artırıcı etkisiyle annelerin gerginliğini de azaltmaktadır. İçerisindeki bitkiler sayesinde, anne sütünü artırıcı etkisiyle bu çay emziren anneler için de idealdir.

Ses Tellerine Etkisi

Kimi zaman ses kısılması gibi sorunlar yaşanabilir. Birkaç gün devam eden bu sorun yüksek sesle konuşma, ses tellerindeki nodüller veya soğuk algınlığı nedeniyle olabilmektedir. Atom çayı içeriğindeki bitkiler sayesinde ses kısıklığına çare olmakta ve ses tellerinin iyileşmesine etki etmektedir.

Bademcik İltihabına Karşı

Bağışıklık güçlendiren ve soğuk algınlığına iyi gelen çayın bilhassa bademcik iltihabında da olumlu etkiler gösterdiği görülmüştür. Bademcik iltihabı olanların çayı ılık bir şekilde tüketmeleri faydalı olmaktadır.

Bronşite Faydalıdır

Bronşit hastalığında çay zengin içeriği ile bronşların açılmasına yardımcı olur. Böylelikle hastalığın olumlu yönde seyretmesine katkı sağlamaktadır.

Ağrı Kesici Etki

Günlük hayat içerisinde sıklıkla yaşadığımız sorunlardan biri de ağrılardır. Gün içinde yaşanan stres ve gerginlikler, bedensel yorgunluklar nedeniyle genellikle baş ve kemiklerde ağrılar oluşmaktadır. Ağrı can yakan ve yaşamsal kaliteyi önemli derecede etkileyen olumsuz bir durumdur. Çay, doğal bitkisel şifa etkisiyle ağrıyı azaltıcı etki göstermektedir. Kan basıncını düzenleyen çayın vücuttaki ağrıyı hafiflettiği bilinmeli ve çayın faydasından yararlanılmalıdır.

Atom Çayı Nasıl Yapılır?

Atom çayı hazırlamak için 1’er tatlı kaşığı yenibahar, zencefil, zerdeçal tozu, karanfil, hint cevizi ve 1 kök havlıcan, 2 tane çubuk tarçını 2 bardak su ile birlikte cezveye koyun. 10 dakika kaynadıktan sonra bir süre demlenmesi için bekleyin. Süzdükten sonra ılıyınca çay içime hazır hale gelir.

Atom Çayının Zararları

Atom çayının faydalı bir çay olduğu bilinse de yine de bazı kişilerin kullanması önerilmemektedir. İçeriğine bakılmalıdır, alerjik veya kronik hastalıklarla ilgili sorunları olanların dikkatli tüketimi önerilmektedir.

Alerjiniz Varsa

İnsanların pek çok şeye alerjisi olabilir. Alerjiler farklı farklıdır. Hayvanlara, ev akarlarına, tozlara yada bitkilere karşı alerjen olma durumunda en akıllıca davranış alerjen maddelerden uzak durmaktır. Çayın içeriğindeki bitkilere bakılacak olursa; zencefil, zerdeçal, havlıcan, karanfil, tarçın, hibisküs (bazı atom çaylarında bulunur),yenibahar çayın içerisinde bulunan bitkilerdir. Kişilerin bu bitkilerden her hangi birine karşı alerjileri varsa kesinlikle tüketilmemelidir. Kazara içerisindeki bitkilerden habersiz bir şekilde çay tüketimi yapıldığında, belirtiler şiddetli ise mutlaka bir hastaneye başvurularak tedavi olunmalıdır.

Şeker Hastaları

Şeker, insülin direnci olanlar ve şeker hastası olanlar için sakıncalıdır. Bu nedenle mümkün olduğunca şekerden ve şeker ihtiva eden ürünlerin kullanımından uzak durulmalıdır. Atom çayları farklı türlerde satılmaktadır. Aktarlar ve eczanelerde, özel olarak bitkilerin harmanlandığı atom çayı bulunmaktadır. Yine poşet çay olarak satılmakta olan atom çayları da vardır. Bir başka formu da küp şeklinde ezilerek sıkıştırılmış olan çaydır. Bu çaylar satın alınırken mutlaka içerisinde şeker olup olmadığı öğrenilmelidir. Küp şeklinde olan çayların içinde şeker olma ihtimali yüksektir. Bazı insanlar çaylarına haricen şeker ekleyerek tüketmeyi tercih etmektedir. Bu durum kilo vermek isteyenler ve şeker hastalığı olanlar için zararlıdır.

Mide Sorunları

Faydalı olan her yiyecek ve içeceğin aşırı tüketimi zararlıdır. Bu nedenle her şey dozunda tüketilmelidir. Mide rahatsızlığı olan bireylerin herhangi bir yiyecek yada içecekten rahatsız olması çok doğaldır. Bilhassa çayın çok fazla tüketimi mideyi yorarak, rahatsızlıklara yol açmaktadır. Çay tüketildiğinde midesinde ağrı, yanma veya reflü belirtisi olanların çay tüketim miktarlarını azaltmaları yada bırakmaları gerekmektedir. Aksi taktirde rahatsızlığın sürmesi veya daha kötüye gitmesi mümkündür.

Aşırı Tüketim

Uzmanlar bitki çaylarının tüketim miktarlarına dikkat etmek konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Bitkilerin etkisi yüksektir. Bilhassa ilaç yapımında da bitkilerin kullanıldığı düşünülürse, vücuttaki güçlü etkinin boyutu idrak edilecektir. Bitki çaylarının yapılarının benzer özelliklerde olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bazı bitki çaylarının toksik etkisi olduğu da açıklanmaktadır.

Çayın aşırı tüketimi toksit maddelerin de vücuda fazlaca alınması anlamına gelmektedir. Bitki çayları bedende bazı reaksiyonlara neden olmaktadır. Uzmanlar bitki çayını tükettikten sonra hemen uyunmasının da yanlış olduğunu açıklamaktadır. Herhangi bir hastalığı olanların doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir. Doktorun önerdiği miktarda çayın tüketilmesi doğru davranıştır. Uzmanlara göre bitki çaylarının günde 2 fincandan fazla tüketilmesi sakıncalıdır.

Uyku

Atom çayının insanlarda gevşemeyi ve rahatlamayı sağlayan etkisi bulunmaktadır. Bilhassa akşam saatlerinde tüketilmesi gereklidir. Kişiler uyumamaları gerektiğinde çayı tüketmekten kaçınmalıdır. Dikkat gerektiren işlerde çalışanlar veya araç- makine kullanımı yapması gerekenlerin, çayı çalışma saatlerinde tüketmeleri uygun değildir. Uyku, dikkatin dağılmasına ve kazalara sebep olabilmektedir.

Çocuklarda Kullanım

Zayıflatıcı ilaçlar ve bitki çaylarının içeriğindeki maddeler çocukların kullanımına uygun değildir. Özellikle karışık bitki çaylarının etkisi yüksek olduğundan çocuklara verilmemelidir. Eczanelerde çocuklara özel olarak hazırlanmış çaylar bulunmaktadır. Çocukların içmesine uygun olan çaylar genellikle eczanelerde satılan rezene çayı, papatya çayı gibi hafif çaylardır.

Tansiyon Değişiklikleri

Tansiyon hastalarının günlük yaşamlarındaki pek çok unsura dikkat ederek yaşamaları gerekmektedir. Stres ve yorgunluk kadar beslenme hataları da tansiyon hastalarını olumsuz etkilemektedir. Tansiyon hastalarının çay tüketiminden sonra ani bir şekilde tansiyon düşmesi yada yükselmesi yaşaması muhtemeldir. Bu nedenle doktorla görüşülmeden atom çayı kullanılmalıdır. Doktor çayın tüketimini uygun bulmuş ise önerilen miktarda içilmesine özen gösterilmelidir.

Kalp Hastalıklarında

Bazı kalp hastalarının, bilhassa kalp yetmezliği sorunu yaşayanların akciğerlerinde sıvı birikmesi durumu söz konusudur. Bu tür vakalarda doktorlar tarafından ödem sökücü ilaçlar önerilmektedir. Ödem sökücüler vücutta biriken sıvının atılmasına destek olmaktadır. Çayın içindeki bitkiler nedeniyle ödem sökücü etkisi bulunmaktadır. Bitki çayının tüketilmesi zaten ödem sökücü ilaç kullanan hastaların doz aşımı gibi sorunlar yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle kalp hastalığı sorunu olan bireylerin doktora danışarak bitki çayı kullanması tavsiye edilmektedir.

Troid Hastalarında

Hipotroid hastalığında metabolizma yavaş çalışmaktadır. Bu nedenle atom çayı bu hastaların yavaşlayan metabolizmasını olumlu etkilemektedir. Yalnız Hipertroidi hastalarında metabolizma çok hızlı çalışmaktadır. Bu nedenle Hipertroidi hastalarının aşırı zayıf olduğu bilinmektedir. Bitki çayının metabolizma hızlandırıcı etkisi olduğu için hipertroidi hastaları olumsuz etkilenebilecektir. Çayın tüketimi isteniyorsa Endokrinoloji uzmanı ile görüşülerek kullanılıp kullanılmamasına karar verilmelidir.

Hamilelik Döneminde

Hamilelik dönemi her kadın için farklı geçmektedir. Metabolizma farklılıkları, mevcut hastalıklar ve gebeliğin seyri kadından kadına değişmektedir. Hamilelik döneminde atom çayının kullanılabileceği bilinmektedir. Fakat doktor görüşü almadan yine de tüketilmemesi gerekmektedir. Doktor önerdiyse günde bir fincan tüketimi normaldir.

Koruyucu Maddeler

Bazı üreticiler gıda ürünlerinin raf ömürlerini uzatmak için koruyucu madde kullanmaktadırlar. Sağlığa zararlı olan bu tüketim maddeleri alınan gıdaların faydasını yok etmekte hatta zarar vermektedirler. Atom çayı alınırken içinde hangi maddeler olduğuna bakılmalıdır. Koruyucu madde içerip içermediği anlaşılmadıysa, çay tüketildikten sonra herhangi bir sorun hissedilmesi durumunda çay tüketimi hemen bırakılmalıdır. Bitki çayları alınırken genellikle eczanelere danışmak faydalıdır. Özellikle evde demlenecek açık bitki çayı kullanılacaksa çayın karışım miktarları hakkında eczacıdan bilgi alınmalıdır. Hazır üretilen çayları kullanmadan, böylece herkes kendi doğal çayını tüketme şansına sahip olacaktır.

Yorum Yaz