Bijon Aralığı Jant Ölçü Değerleri

Bijon Aralığı Jant Ölçü Değerleri

Jant Bijon Aralıkları , tekerlek saplamalarının veya cıvata deliklerinin merkezleri tarafından oluşturulan hayali bir dairenin ölçülen çapıdır. Ortak cıvata desenleri 4, 5, 6 veya 8 pabuç deliğine sahipken, daha az yaygın olan 3, 7 veya 10 pabuç cıvata desenine sahiptir.

Otomobiller, Kamyonlar, Vanlar, SUV’lar, Karavanlar, Karavanlar, ATV’ler, UTV’ler ve Römorklar için Değiştirilebilir Tekerlek / Cıvata Desen Tablosu

Tekerlek Ölçüleri

Bir tekerleği takma amacıyla sınıflandırmak ve tanımlamak için kullanılan dört önemli ölçüm vardır.

  1. Jant Çapı Tekerleğin, lastik kordonunun oturduğu noktadaki gerçek çapı ( Jantın dış dudağı DEĞİL ).
  2. Jant Genişliği Boncuk oturma noktasında dış dudağın içinden iç dudağa kadar ölçün.
  3. Arka Boşluk Tekerleğin içinden, poyra, fren kampanası veya aks flanşı ile temas ettiği noktada tekerleğin iç kenarına (dudak).
  4. Cıvata Deseni Tekerlek pabuçları veya cıvata deliklerinin merkezleri tarafından oluşturulan hayali bir dairenin ölçülen çapı.

 

Tekerlek Cıvata Modelinin Ölçülmesi

Bir varsa BİLE birbirleriyle doğrudan karşısında tirnaklarina Ölçü merkezden merkezi: pabuçları sayısı.

Bir varsa ODD gelen ölçün: kulakların sayısını MERKEZİ bir bagajın dış kenarını onun karşısındaki çapraz deliğin.

 

Bijon Somun Çeşitleri

Cıvata Deseni Tork Sırası / Özellikler:

    

Saplama Boyutu Ft / Lbs cinsinden Tipik Tork Aralığı Minimum İş Parçacığı Katılımı (dönüşler)
12 x 1,5 mm 70-80 6.5
12 x 1,25 mm 70-80 8
14 x 1,5 mm 85-90 7.5
14 x 1,25 mm 85-90 9
7/16 inç 70-80 8
1/2 inç. 75-85 8
9/16 inç 135-145 8

Alaşım jantlar her zaman uygun montajı sağlayan bir tork anahtarı kullanılarak takılmalıdır . Teknik özellikler için araç kullanım kılavuzuna bakın. Daha Fazla Bilgi: Bijon Cıvataları / Bijon Cıvatalarını Doğru Torklama

 

Bijon Merkez Çapı

Göbek Merkezi Deliği: Tekerleğin, otomobilin göbeği üzerinde merkezlendiği merkez deliği ile ilgilidir. Çoğu tekerlek seri olarak üretildiğinden, birkaç farklı aracı barındırmak için geniş bir orta deliğe sahiptir. Bu durumda, bir göbek halkası kullanmanız önerilir. Poyra halkaları, tekerlek ve araç arasına oturan sert plastik veya metal halkalardır. Bu, tekerleği göbek üzerinde mükemmel bir şekilde ortalar ve tekerlek araca takıldığında herhangi bir tükenme olmamasını sağlar. Poyra halkaları olmadan, tekerlek / lastik aksamı mükemmel dengelenmiş olsa bile titreşim elde etmek mümkündür.

 

Jant Ofseti

Tekerlek ofseti, tekerleğin montaj yüzeyinden jantın gerçek merkez hattına olan mesafedir. Pozitif bir ofset, tekerleğin montaj yüzeyinin, jant / lastik takımının gerçek merkez hattının önüne yerleştirildiği anlamına gelir. Bu aslında lastiği çamurluğa daha da getirir. Tersine, negatif bir sapma, tekerleğin montaj yüzeyinin jant / lastik takımının gerçek merkez hattının arkasında olduğu anlamına gelir. Bu, lastiğin araçtan dışarı çıkmasına neden olur.

H = Yüksek – Pozitif Ofset, tipik olarak FWD (Önden Çekiş) +45, 40, 35 ofset

M = Orta – Nötr Ofset, tipik olarak RWD (Arkadan Çekişli) +20 ofset

L = Düşük – Sıfır – Negatif Ofset, Normalde ofset RWD (Arkadan Çekişli) 0 ofset

 

Dört (4) Cıvata

Ortadan merkeze doğru iki deliğin ortasından ölçün.

Beş (5) Cıvata

Bir delikteki MERKEZİ üçüncü deliğin GERİ ölçümüne kadar ölçün. Bu, 5 pimli bir cıvata dairesini “tahmin etmenin” en kolay ve en doğru yoludur. Ayrıca cıvata dairenizi bulmak için 1.05 çarpanını kullanarak bir deliğin MERKEZİ’nden üçüncü deliğin MERKEZİ’ne kadar ölçüm yapabilirsiniz.

Altı (6) Cıvata

Ortadan merkeze doğru iki deliğin ortasından ölçün.

Sekiz (8) Cıvata

Ortadan merkeze doğru iki deliğin ortasından ölçün.

Yorum Yazın