Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara Uyardı: Vaka Artışı Konusunda O İki Ay Önemli

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, koronavirüs ile mücadeleye yönelik bazı değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Ateş Kara, vatandaşı Kasım ve Aralık aylarında yaşanabilecek bir artışa karşı uyardı. Kara, katıldığı bir canlı yayında Covid-19 salgınının seyrini değerlendirdi.

Ateş Kara, salgının başladığı döneme kıyasla şu anda hastalarda daha hafif semptomlar görüldüğünü belirtti. Ayrıca son 3 gündür vaka sayısındaki artışın düştüğünü kaydederek, daha net bir değerlendirme için önümüzdeki birkaç güne bakılması gerektiğini söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara Koronavirüs Değerlendirmesi:

* Bugün klinik bulgular daha hafif. Bugüne kadar çok fazla deneyim kazandık. İlaçlar ve uygulama konusunda…

* Eskiyle karşılaştırdığımızda rakam benzer görünebilir ama çok daha iyi durumdayız. Türkiye rakamlarda aşağı inişi sağlanmıştı biraz yükselmemiz oldu ama son 3 günde biraz aşağı indi. Yine de bunu söylemek için erken, biraz daha indiğini görmek lazım.

* Normal yaşama dönmemiz gerekiyor ve aradaki bazı kuralları aksatmak, virüs bitti düşüncesi içinde hareket etmek rakamların yükselmesine neden oldu. Bugün çok daha fazla mesafe, maske ve el hijyenine uyma dönemindeyiz.

* Biz daha fazla tecrübe kazandık dünya geneli olarak, belki de yaş dağılımına bakıldığında biraz daha genç nüfusun yeni tanılar oranında yükselmesi hastalık şiddetin azaltılmasının etkisi olabilir.

* İklimin etkisi çok az da olsa etkili olabilir. Mart ya da nisan ayı gibi ağır bulgularla gelmiyor hastalar. Makine veya yoğun bakımdaki ihtiyaç eskisi gibi değil.

* Virüsün özelliklerine ve gidişatına bakınca doğası gereği sonbahar ve kış aylarında artış yapma ihtimali var gibi görünüyor. Ancak bunu söylemek için haziran ve temmuzdaki özelliğini değerlendirmeliyiz dünya gidişatına göre. Güney Yarım Küre’de kış başladı oraya da bakmak gerekiyor.

* Aralık ve ocakta nasıl bir seyir olacağını daha iyi söyleyebiliriz. Ama bugünkü izlenime göre kasım ve aralık gibi artış olacağını söyleyebiliriz.

* Hastalarda belirtilerde artış mı olacak yoksa mevsimsel olarak solunum yolu enfeksiyonu olarak mı gelecekler bilemeyiz. Ama bireysel olarak ben mevsimsel özellikler yüzünden gelebilirlermiş gibi bir izlenime sahibim. Bu benim öngörüm.

“Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara Uyardı: Vaka Artışı Konusunda O İki Ay Önemli” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yazın