Cam Açma Düğmesinin Kademesinin Bozulması

Cam Açma Düğmesinin Kademesinin Bozulması

Otomatik camlı araçların bir çoğunda cam düğmesi iki kademeden oluşur. Düğmeye hafif basıldığında cam bastığınız an kadar açılır, daha sert bastığınızda ise tam açılır veya kapanır. Ancak bazı durumlarda cam açma düğmesi camı ya tamamen açar ya da tamamen kapatır. Bu sorun neden oluşur? Nasıl düzeltilir? 

Cam açma düğmeleri iki kademelidir. ilk basıştan sonra bir sertlik gelene kadar basıldığında cam sizin elinizi cam açma düğmesine basılı tuttuğunuz kadar iner veya kalkar. Düğmeye sonuna kadar bastığınızda ise elinizi düğmeden çekmenize rağmen cam açılır veya kapanır. Ancak bazı durumlarda cam açma düğmesinin ilk kademesi arıza verir. Durum böyle olunca camları istediğiniz kadar açıp kapatamazsınız. Ya tam açılır ya da tümden kendisi kapanır.

Cam düğmesinin ilk kademesinin bozulması genelde akü kutup başlarını söktükten sonra meydana gelir. Bu durumda bir ustaya gitmenize gerek yoktur. Yapmanız gereken şey camlar kapalıyken ” cam açma düğmesine elinizi 5 saniye basılı tutarsanız” bu sorun ortadan kalkacaktır ve aracınızın camları kademeli olarak çalışmaya başlayacaktır. Bu tür durumlarda genelde camların tamamının kademesi bozulur.

Ancak camlardan sadece birisinin kademesinin bozulması durumda cam açma düğmesinin tamir edilmesi gerekebilir. Cam açma düğmesinin içinde iki kademeli bir tırnak vardır. Bu tırnaklar cam açıp kapata kapata zamanla kırılabilir. Kırıldığı zaman yenisini alıp taktırmak en uygun çözümdür. Çünkü yapıştırmak geçici olur ve bir süre sonra tekrardan kırılacaktır.

Bazı durumlarda ise cam açma düğmelerinin kablo tesisatlarında oluşan arızalarda cam açma düğmelerinin kademesi işlemez olmaktadır. Cam açma düğmesine basarken kademenin tık etmesini hissediyorsanız ancak kademe çalışmıyorsa kablolarına bakmakta da fayda vardır. Bu durumda aracınızı bir oto elektrikçiye götürmekte fayda vardır.

Yorum Yazın