Çinli İlaç Şirketi, Geliştirdiği Covid-19 Aşısının İnsan Testlerini Tamamladı

Çinli ilaç şirketi CanSino tarafından geliştirilen potansiyel Covid-19 aşısında önemli bir aşama kaydedildi. Şirketin geliştirdiği Covid-19 aşısını insan üzerindeki testleri tamamlandı. 108 gönüllünün katıldığı testlerde, aşının bazı hafif yan etkileri olduğu belirtilirken, aşılanan kişilerin koronavirüse karşı çeşitli düzeylerde antikor geliştirdiği rapor edildi.

Çinli şirketin bu adımı sayesinde ABD’li ve Avrupalı rakiplerin önüne geçilmiş oldu. Çin, böylece potansiyel bir koronavirüs aşısı için klinik testlerini tamamlayan ilk ülke olmuş oldu.

Şu anda dünya genelinde yeni tip koronavirüs vakalarının sayısının 5 buçuk milyonu geçtiğini söyleyebiliriz. Virüs kaynaklı ölümler ise 345 bini geçmiş durumdadır. Çinli bilim insanlarının geliştirmekte olduğu bu aşının verdiği sonuçlar ise insanlar için umut verici bir gelişmedir.

Çin’de bulunan salgın kontrol önleme merkezleri ve üniversitelerin beraber geliştirdiği aşı, yaşları 18 ile 70 arasında değişen 108 adet gönüllüye; az, orta ve ağır dozlarda olmak üzere 3 farklı şekilde uygulandı.

Aşıdan İki Hafta Sonra Antikor Üretmeye Başladılar

Tüm yaş grubundaki insanlar, iki hafta sonrasında Covid-19’a karşı antikor üretmeye başladı. 28 gün sonra ise bu deneklerin kanlarında virüsle savaşmakta olan T hücrelerinin maksimum seviyeye ulaştığı belirtildi.

Bunun dışında yüksek dozda aşı alan kişilerin, düşük dozda aşı olan kişilere kıyasla iki kata kadar daha fazla antikor ürettiği gözlendi. Bu olumlu sonuçların yanında elbette bazı yan etkiler de göstermiyor değil. Son dozun bu kişilere verilmesinden itibaren iki ay boyunca takip edilen deneklerde kas ağrısı, ateş gibi hafif yan etkilerin görüldüğü belirtildi.

Bu yan etkilerin hafif seyretmesi ve Ad5 isimli aşının koronavirüs karşısında ciddi bir yan etkiye sebep olmaması sevindirdi. Aynı zamanda Covis-19 için belli düzeyde antikor üretilmesini sağladığı için ise ülkedeki sağlık otoriteleri tarafından güvenilir olarak kabul edilmiş oldu.

Amerikalı aşı uzmanı, gönüllüler ile yapılan deneyler sonucu sıfır olan antikor seviyesinin aşı ile birlikte yüksek düzeylere çıkmasının umut verici olduğu belirtti. Ancak yeni koronavirüsü nötralize edecek kadar güçlü bir bağışıklık seviyesine ne yazık ki çıkamadıklarını söyledi.

Amerikalı uzman, “Çin’de yapılan aşı çalışmasında, deneklerin zararlı patojenler ile  savaşan bağışıklık hücrelerinden biri olan T hücrelerinde yükselme görüldü, ancak virüsü bloke edip yayılmasını önleyen antikorlarda belirgin bir artış görülmüyor. Yine de aşının ciddi yan etkilere sahip olmaması onun çok hızlı bir şekilde kullanılmaya başlamasının yolunu açabilir.” sözlerini dile getirdi.

“Çinli İlaç Şirketi, Geliştirdiği Covid-19 Aşısının İnsan Testlerini Tamamladı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yazın