Çinli Uzmana Göre Dünya Koronavirüsten Daha Tehlikeli Salgınlarla Yüzleşecek

Yayınlanan habere göre hayvanlardaki hatalıkları araştırması ile “yarasa kadın”olarak adlandırılan Shi Zhengli’ne göre, dünya koronavirüsten daha tehlikeli salgınlarla yüzleşecek.

Bilim insanı verdiği röportajda ülkelerin hayvanlardan insana geçen ölümcül zoonotik hastalıklara karşı olarak acil bir şekilde tedbir almaları ve yapılması gereken araştırmalar için kaynaklar ayırmaları gerektiği konusunda uyardı.

Dünya Koronavirüsten Daha Tehlikeli Salgınlarla Yüzleşebilir

Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde çalışan Shi Zengli, dünya şuanki mevcut koronavirüs salgın ile mücadele etmeye devam etse bile yeni ve potansiyel bakımından daha tehlikeli olan virüslerin keşfedildiğini açıkladı ve şu ifadelere yer verdi: “İnsanların bir sonraki bulaşıcı hastalık salgınından muzdarip olmasını önlemek istiyorsak, doğada vahşi hayvanlar tarafından taşınan virüsleri öğrenmek ve araştırma yapmak zorundayız. Corona virüs salgını buzdağının görünen yüzü… Onları incelemezsek muhtemelen başka bir salgın olacaktır.” 

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Yorum Yazın