Cumhurbaşkanı, Sokağa Çıkma Yasağının İptal Edildiğini Duyurdu

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar ile bu hafta sonu koronavirüs salgın önlemleri kapsamında 15 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Bu son dakikada alınan karar ile birçok vatandaş yaptığı planlamaları iptal etmek zorunda kaldı ve birçok işletme tarafından yapılan hazırlıklar boşa gitmiş oldu. Bugün Cumhurbaşkanı tarafından bu konuya dair Twitter üzerinden bir açıklama yapıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile bu tür sokağa çıkma kısıtlamalarının en azından bu hafta için olmayacağını ve yavaş yavaş normale döneceğimizi açıklamıştı. Cumhurbaşkanı, Twitter’da yaptığı paylaşım ile İçişleri Bakanlığı tarafından alınan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının iptal edildiğini açıkladı. Ayrıca maske, sosyal mesafe ve kişisel temizliğe de dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı tarafından sokağa çıkma kısıtlamasının iptaline dair yapılan açıklama:

— Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs’ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

— Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsürlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

— Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

— Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

— Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.

Kaynak

Yorum Yazın