Dünyanın İlk Koronavirüs Aşısı Rusya’dan mı Geliyor?

Dünya’nın ilk koronavirüs aşısı bulundu mu? Aşıyı Ruslar mı buldu? Aşı gerçekten bulunduysa işe yarıyor mu? Bütün bu soruların cevaplarını bu yazımızda sizlere paylaştık.

Koronavirüs aşısı hakkında Rusya tarafından bir açıklama yapıldı. Rusya’da yer alan Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği, dünyanın ilk koronavirüs aşısı üzerinde yapılan testlerden başaralı sonuçlar elde edildi. Gönüllü kişiler üzerinde uygulanan testlerin başarılı bir şekilde sonuçlanması ile Tıbbi Parazitoloji, Tropik ve Vektörle Bulaşan Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Aleksandr Lukaşev yaptığı açıklamada, “Aşının güvenli olduğu teyit edildi” ifadelerini yer verdi.

Seçenov İlk Devlet Tıp Üniversitesi Dönüşümsel Tıp ve Biyoteknoloji Enstitüsü Direktörü Vadim Tarasov, yapmış olduğu açıklamada, “Üniversite, dünyanın ilk koronavirüs aşısı için gönüllü olan kişiler üzerinde yapılan testleri başarıyla tamamladı” ifadelerini kullandı.

Tarasov, gönüllü olan ilk grubun çarşamba günü, ikinci grubun ise 20 Temmuz tarihinde taburcu edileceğini belirtti.

Tıbbi Parazitoloji, Tropik ve Vektörle Bulaşan Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Aleksandr Lukaşev de, yapılan testlerin bu aşamasında aşının insanlar üzerinde güvenli olup olmadığını öğrenmeyi hedef edindiklerini ve bu sonuca ulaştıklarını belirtti. Lukaşev yapmış olduğu açıklamada, “Aşının güvenli olduğu teyit edildi” dedi.

Lukaşev, açıklamalarında, iki gruptan oluşan gönüllülerden ilk gruba tek doz, ikinci gruba iki doz aşı verildiğini açıkladı. Lukaşev’in ifadelerine göre aşının uygulandığı kişilerde ilk birkaç günde, ateş yükselmesi dışında hiçbir olumsuz bir etkiye rastlanmadı.

Sıvı halde olan aşının klinik testleri, Moskova’da yer alan Burdenko askeri j-hastenesinde yapılırken toz halde olan aşının klinik testleri Seçenov Üniversitesi’nde yapıldı.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yazın