Eski Araba Almak Ne Gibi Sorunlar Açar ?

Eski Araba Almak Ne Gibi Sorunlar Açar ?

Avrupa standartlarına göre bir aracın ekonomik ömrünün 10 yıl olduğu söylenir. 10 yaşını geçmiş bir araba Avrupa’da eski olarak nitelendirilir. 

Ancak ülkemizde bu durum farklıdır. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 2009 model bir araba ülkemizde eski değil yeni arabalar sınfındadır. Ülkemizde eski araba 2000 model ve daha eski araçlar için tabir edilen bir deyimdir.

Bu yazımızda eski bir araca sahip olanların dikkat etmesi gereken hususları yazacağız. Eski araçlar sürekli sorun çıkarırlar. Peki eski arabalar en çok hangi sorunları çıkarır.
Yedek su: Eski bir aracınız varsa bagajda mutlaka en az 5 litre su bulundurmalısınız. Çünkü sürekli devir daim nedeniyle soğutma sisteminde sızıntı olabilmektedir. Yolculuk sırasında soğutma sıvısını tamamlamanız gerekebilir.
Yedek radyatör hortumu: Aracınızın modeline uygun yedek radyatör hortumunu aracınızda mutlaka bulundurun. Radyatör hortumu alt ve üst olmak ikiye ayrılır. İçerisinden sürekli sıcak ve soğuk su geçtiği için zamanla çabuk aşınır. Kaçaklar genelde hortumların kelepçe yerlerinden meydana gelir.
Yağ kaçakları: Aracın özellikle şanzımanından eskiyen keçeler nedeniyle yağ sızıntıları meydana gelir. Bunları engellemenin en iyi yolu sızıntıları önlemek için keçeleri değiştirmeniz gerekmektedir.

Çeki halatı: Eski arabaların ne zaman hangi sorundan yolda kalacağı pek kestirilemez. Bu sebeple her ihtimale karşı aracınızda bir çeki halatı bulundurmanız hiç değilse sizi en yakın sanayiye veya benzinliğe kadar çekilmek için size gerekli olacaktır.

Eski arabanın ne zaman hangi sorun açacağı belli olmaz. Bakımlarını aksatmamak gerekir. Mesela benim ikinci araba olarak kullandığım eski bir aracım var. 92 model bir araç. Bagajımda 5 litrelik su ile yedek yağ mutlaka bulunuyor.

Yorum Yazın