Firefox Artık Toplanan Tüm Verilerinizi Silmenize Olanak Tanıyor

Son blog yazısında Mozilla, kullanıcıların şirketin şu ana kadar topladığı tüm verileri silmesine izin vereceğini duyurdu. Bu özellik, 7 Ocak’ta kullanıma sunulacak en yeni Firefox sürümünde mevcut olacak.

Şirketin bu hamlesi yeni Kaliforniya Tüketici Gizlilik Yasası’na (CCPA) uymaktır. Deneyimsiz olanlar için CCPA Avrupa’nın GDPR’sine benzer ve Kaliforniyalılara verileri ve hassas bilgileri üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya çalışır.

Mozilla’nın yeni özelliğinin bölge ile sınırlı olmadığını ve tüm Firefox kullanıcıları tarafından kullanılabileceğini belirtmekte fayda var. Firefox zaten “verilerinizin çok azını” topladığını belirtiyor. Daha açık olmak gerekirse, şirket buna “telemetri verileri” diyor ve bu verilerin temel olarak tarayıcının performansını ve güvenliğini artırmak için toplandığını söylüyor.

Şirket ayrıca, kullanıcılara bu telemetri verilerinin göz attığınız web siteleri veya gerçekleştirdiğiniz arama sorguları hakkında bilgi içermediğini belirtmektedir. Blog yazısında: “Bir Firefox kullanıcısının belirli sayıda sekme açmış olması ve oturumlarının ne kadar sürdüğü gibi genel bilgileri biliyoruz.” denmektedir.

Buna ek olarak, şirket telemetri verilerinin asla özel modda toplanmadığını ve kullanıcıların Firefox’ta telemetri veri toplama seçeneğinden her zaman kolaylıkla çıkabileceğini belirtiyor. Mozilla’nın kullanıcılarının gizliliğini sağlamak için ekstra adımlar attığını görmek güzel.

Kaynak: 
https://beebom.com/firefox-lets-you-delete-collected-data/

Yorum Yazın