Google Chrome Yakında Güvensiz İndirmeleri Engelleyecek

Google, saldırgan video reklamlarını engelleyeceğini ve çeşitli rahatsız edici bildirim isteklerini susturacağını kısa zaman önce açıklamıştı. Google şimdi de kullanıcıları internetten indirecekleri güvenli olmayan dosyalar ve çeşitli uzantılardan koruyacak. Şirket resmi blog yazısında, Google Chrome kullanıcılarının HTTPS olmayan sitelerden indirmelerini aşamalı olarak engellemeye başlayacağını söyledi.

Nisan 2020’de piyasaya sürülmesi planlanan Chrome 82’den başlayarak, bu güvensiz içerik indirmelerini uyarmaya ve daha sonra engellemeye başlayacak. En çok risk oluşturan .exe ve .apk gibi yürütülebilir dosyalar. Yeni politikadan ilk etkilenen dosyalar bunlar olacak. Ayrıca sonraki sümlerde çeşitli sıkıştırılmış arşiv, belge ve medya dosyalarının indirilmesinde de Chrome uyarıda bulunacak.

Google, “Bu aşamalı durum, en kötü riskleri hızlı bir şekilde azaltmak, geliştiricilere siteleri güncelleme fırsatı sağlamak ve Chrome kullanıcılarının görmesi gereken uyarı sayısını en aza indirmek için tasarlanmıştır” dedi.

Google, mobil ortama geçmeden önce Chrome 82’yi Windows, macOS, Chrome OS ve Linux da dahil olmak üzere desteklenen tüm masaüstü platformlarında güvenilir olmayan içerik indirmeleriyle ilgili kısıtlamalarla sunmayı planlıyor. Chrome 83’ten başlayarak Android ve iOS’ta bu uyarılar mevcut olacak. Bunun yanında tüm güvenilir olmayan içerik indirmelerini engelleyecek olan Chrome 86 (Ekim 2020’de piyasaya sürülecek) ile tamamen güvenlik sağlanmış olacak.

Google, Chrome’da güvensiz indirmeler konusunda daha fazla kısıtlama getirmeyi planlıyor, ancak bu adımların ne olacağı ve ne zaman olacağı henüz belli değil. Ancak şimdilik şirket gelecekteki kısıtlamalardan kaçınmak ve kullanıcıları korumak için geliştiricilere HTTPS’ye tam geçiş yapmalarını tavsiye ediyor.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayınız.

Kaynak

Yorum Yazın