Google ‘Görev Gücü’ Yanlış COVID-19 Reklamlarıyla Mücadele Ediyor

Google Perşembe günü açıklama yaptı. Açıklamasında, sahte koronavirüs tedavileri, gayri meşru işsizlik yardımları ve aşırı pahalı tıbbi malzemelerinin reklamlarını ellerinden geldikçe engellediklerini bildirdi. Bu “kötü” reklamlarla savaşmaya adanmış özel görev gücünün on milyonlarca mesajı engellediğini de ekledi.

Reklam gizliliği ve güvenlik başkan yardımcısı Scott Spencer’a göre Google, son aylarda fiyat kazma ve yanıltıcı iddialar da dahil olmak üzere politika ihlalleri nedeniyle koronavirüs ile ilgili pazarlama sahalarını engelledi ve kaldırdı.

Spencer, “Yeni tespit teknolojisi oluşturmak ve kötü aktörleri durdurmak için mevcut icra sistemlerimizi geliştirmek için 24 saat çalışan özel bir COVID-19 görev gücümüz var” dedi. “Bu çabalar işe yarıyor.”

Dünya çapında yaygın sağlık endişeleriyle, pandemik temalı çevrimiçi reklamlar aracılığıyla insanlardan yararlanma çabalarına karşı korunmak bir önceliktir.

Google, COVID-19 salgını başladığından bu yana krizden yararlanan reklam suistimallerini yakından izlediğini söyledi. Aldatıcı reklamlar çoğu zaman “ileri taktiklerle icra sistemlerimizden kaçınmaya çalışan sofistike aktörler” in işi olmuştur. İnsanları asla gönderilmeyecek çevrimiçi siparişlere ikna etmek için tasarlanmış sitelerde artış olduğunu söylüyor. Bunların içerisinde şişirilmiş fiyatlarda yüz maskeleri gibi malzemeleri sunan reklamlarda keskin bir artış örneği verdi.

Alphabet şirketine ait Google, para kazanma motoru olan çevrimiçi reklam platformunun bütünlüğünü korumak için büyük efor sarf ediyor.

Spencer’a göre Google geçen yıl 2,7 milyar “kötü reklamı” engelledi ve kaldırdı. Ayrıca politika ihlalleri nedeniyle yaklaşık bir milyon reklam hesabını askıya aldı. Kaliforniya merkezli internet firması geçen yıl, bağlantıların tıklanmasıyla ilgili kimlik avı veya hile belirtilerini izlemek için bir ekip kurdu. Sonuç olarak bu tür “kötü reklamların” sayısını yüzde 50 oranında azalttı.

Şirkete göre Google, geçen yıl 35 milyondan fazla kimlik avı reklamını ve 19 milyon “tıklatmak için tıklat (trick-to-click)” reklamını engelledi.

Kaynak

Yorum Yazın