Güney Kore’deki Ulaşım Araçlarında Maske Takma Zorunluluğu Getirildi

Güney Kore’de koronavirüs salgınından korunmak için ulaşım araçlarında maske takma zorunlu hale getirildi.

Güney Kore Sağlık Bakanlığı yetkilisi Yoon Tae Ho, 27 Mayıs tarihinden itibaren tüm kent içi toplu taşıma araçları ve taksiler ile iç ve dış hat uçuşlarında yolcuların yolculara maske takma zorunluluğu getirildiği açıklandı.

Yoon Tae Ho, maske takmayan kişilerin metro kondüktörleri ile otobüs ve taksi şoförleri tarafından araçlara alınmayacağını belirtti.

Ho, Haziran ayı başı itibariyle bar, gece kulübü, kareoke bar, konser mekanı ve spor salonu gibi çeşitli riskli işletmelere QR kodlu mobil yazımlar verileceğini ve müşterilerin kaydedilmesinin isteneceğini bildirdi. Bu uygulama ile birlikte mekanlardan birinde herhangi bir yayılma söz konusu olduğu takdirde kolay takip yapılabilecek.

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Yorum Yazın