Huawei, 6G Ağını Kurmak İçin Avustralya İle İşbirliği Yapmak İstiyor

Görünüşe göre Huawei, Avustralya hükümetine yeni nesil telekomünikasyon hizmetlerini yayma girişimini başlatmaya çağırıyor. Şirket, 6G ağı için hükümetle işbirliği yapmayı hedefliyor.

Bir SMH raporuna göre, Çinli telekom ekipmanı üreticisi, hükümetin yeni nesil mobil ağ teknolojisi veya 6G’yi nasıl hayata geçireceği konusunda şirketle görüşmesini istiyor. Bu kez, ülkenin 5G ağında karşılaştığı bir yasağı önlemek için hükümetle yakın çalışmayı hedefliyor. Başka bir deyişle Huawei’nin bu atağı, Avustralya’nın 5G lansmanında çalışma yasağını tersine çevirmek için yaptığı başka bir girişimdir. 6G ağının araştırılması ve geliştirilmesi için hükümetle birlikte çalışmayı amaçlamaktadır.

Huawei Avustralya’nın kurumsal işler müdürü Jeremy Mitchell’e göre, şirketin 5G altyapısı için ülkeye telekomünikasyon ekipmanı tedarik etmesi için hala “çok geç değil”. Ancak aynı zamanda “bunun pek olası olmadığına” inanıyor. Yetkili, “Avustralya hükümeti ile şimdi yapmak istediğimiz görüşme, 6G veya 7G geldiğinde ne yapacağımızdır. Çünkü hoşunuza gitsin veya gitmesin Huawei veya başka bir Çinli şirket bu alanda lider olacaktır” diyor. Ardından şu şekilde devam etmekte “Biz Avustralya’nın en iyi teknolojiye erişimini sağlamak için hükümetle birlikte çalışmak istiyoruz. Ve bunu güvenlik kurumlarına risk azaltma konusunda güven verecek bir şekilde yapıyoruz. “

Mitchel, “6G’nin araştırma geliştirmenin henüz başlangıcında olduğuna, ancak bu teknolojinin nereye gittiğini anlamak için hemen işe koyulmak önemli” olduğuna inanıyor. Farkında olmayanlar için Huawei, Avustralya hükümeti tarafından 5G’ye katılımı nedeniyle bir yabancı hükümetin etkisi altında olabilecek ve Avustralya yasalarıyla çelişebilecek menfaatleri altında olabilecek bir “yüksek riskli satıcı” olduğu için yasaklama ile karşı karşıya kaldı. Bu nedenle, Çinli şirketten bu hareket yasağı kaldırmaya yönelik bir girişim olarak görülebilir. Hatta Mitchell, Ericsson’un İsveç hükümetine karşı benzer bir Huawei 5G yasağı üzerine lobi yapmasını örnek olarak ortaya koyabilir.

Kaynak

Yorum Yazın