Ikco Samand Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Ikco Samand Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

İran’da üretilip, Türkiye’de de satılan Ikco’nun tek modeli Samand’ı test ettim. Ikco samand nasıl bir araba, alınır mı? Kullanıcı yorumu ile karşınızdayım.
Türkiye’de 2008 – 2009 yıllarında satılan ve istediği satış rakamlarını tutturamayınca piyasadan çekilmiş bir otomobil firmasıdır. İran’ın en büyük dünyanın 14. büyük otomobil fabrikasına sahip  olan İran Khodro Company (IKCO), tarafından üretilmiştir. Aslında 2003 yılında üretimine başlanmış olsa da Türkiye’ye 2007 sonunda gelmiştir ve 2008 yılının hemen başında satışa sunulmuştur.

Ikco Samand Nasıl Bir Araba?

Samand 1.6 lx araçları aslında markası ve kaportası değiştirilmiş Peugeot arabasıdır. Fransız üretici Peugeot pek çok aracını İran’da üretiyor. Buna bizim ülkemizdeki Tofaş örneğini verebiliriz. Samand ise Peugeot 405 platformunda üretilmiştir ve bazı peugeot 307‘lerde kullanılan 1.6 litre hacimli motoru kullanmaktadır. Yani araç mekanik olarak bildiğimiz Peugeot’tur. Aracın teknik özellikleri ve donanımından biraz bahsedecek olursak; 1.6 litre hacimli motor 106 beygir ve 142 Nm tork güç üretiyor. Aracın LPG ile uyumlu olduğunu söyleyemeyiz, çünkü alüminyum sübap kullanılmıştır. bu sebeple lpg kullanımında sübap erimesi yapmaktadır. Ancak Ikco Samand, fabrika çıkışı olarak LPG’li olarak satılmıştır.
Donanımlarına gelecek olursak, her Fransız arabasında olduğu gibi Samand’da donanım olarka çok fazla şey sunuyor. Alacağınız 1.6 LX paketinde klima, abs, hava yastığı, 4 cam otomatiği, yol bilgisayarı ve elektrik destekli direksiyon seçeneği bulunacak. Ayrıca 500 litre gibi devasa bir bagaj hacmine sahip.

Ikco Samand 1.6 LX Kullanıcı Yorumu

Ikco samand 1.6 LX ile 2 gün ve 500 kilometre yol yaptım. Aracın içerisine oturduğunuzda alt orta kalitede olduğunuzu hemen anlıyorsunuz. Aracın ön göğüs konsolunda ve kapılarda sert plastik kullanılmış. Samand ile şehir içinde biraz turladım. Yokuşlarda kalkışları fena sayılmaz. Ara hızlanmaları orta seviyede. Klimayı açıp yokuşta kalkarken aracın motorunda bir zorlanma belirtisi görmedim. Ancak frenlerinin kötü olduğunu söyleyebilirim. Araştırmalarım sonucunda pek çok samand kullanıcısı frenlerin zayıf olduğundan şikayet etmiş. Samand ile şöyle 40-50 kilometre hızla her zaman girdiğim bir viraja girdiğimde arkasını savurdu. Tamam bir focus veya corolla yol tutuşu beklemiyorum ama bu kadar az yol tutuşu olduğunu görünce ister istemez korktum. Biraz da şehir dışı uzun yol performansını denemek için otobana çıktım. Aracın motoru yüksek devirde çalışıyor. Yani 5. vites 3 bin devirde 95 km/s hız yapıyor. Motor sesini içeriye fazlaca alıyor. Yalıtımı zayıf olduğu için yol sesini de hissediyorsunuz. Araçta dikkatimi çeken başka bir eski yön kapı contalarının zayıf olması. 2008 model bir arabadan bahsediyoruz burada. 100 kilometrenin üzerine çıkıldığında kapı kenarlarından rüzgar sızıntısı sesi geliyor. Ancak performansının iyi olduğunu söyleyebilirim. 160 km/s hıza çıkabildim, daha fazla bassam giderdi ama araba hiç güven vermediği için cesaret edemedim basmak için.

Ikco Samand alınır mı?

bu araba ilk çıktığı zaman piyasanın en ucuz sıfır otomobilleri arasındaydı. 2019 yılı itibariyle de piyasası 20 bin lira civarında. Aslında kağıt üzerinde bakıldığında aracın özellikleri ve donanımı bu fiyata bedava gibi geliyor. Ama Ikco samand’ın oldukça sorunlu bir araba olduğunu söyleyebiliriz. Yapımında kullanılan malzeme kalitesi düşük olduğu için çok çabuk yıpranıyor veya kırılıyor. Ayrıca yedek parça konusunda çok büyük sıkıntı çekebilirsiniz. Motor parçaları peugeot ile aynı olduğu için pek sıkıntı olmaz. Ama kaporta ve elektrik aksamının parçalarını bulmak çok zor. Kısacası macera aramaya gerek yok.

Yorum Yazın