İngiltere’de Yapılan Deneye Göre Koronavirüs 7 Metrelik Alanda Herkese Bulaşabiliyor

İngiltere’de koronavirüsün metrolarda nasıl yayıldığıyla ilgili bir simülasyon videosu yayınlandı. Metroda eğer koronavirüslü bir kişi varsa koronavirüs 7 metrelik alanda herkese bulaşabiliyor.

Oregon Üniversitesi tarafından yayınlanan simülasyon görüntüsü, ülkenin normalleşme ve okulların açılma hazırlığı vaktinde yayınlandı.

Koronavirüs 7 Metrelik Alanda Herkese Yayılıyor

Yayınlanan bu simülasyonda koronavirüslü bir kişinin en ufak bir öksürmesi veya hapşırması durumunda koronavirüs 7 metrelik alanda herkese bulaşıyor. Bunun yanında koronavirüslü bir kişi bir yüzeye temas ettiği durumda virüs o yüzeyde uzun bir süre etkinliği koruyabiliyor.

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Yorum Yazın

bodrum escort