Koronavirüs Aşısını Deneyen Bilim İnsanlarında Antikor Tespit Edildi

Rusya Ulusal Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi’nden bilim insanları geliştirdikleri koronavirüs aşısını kendi üzerlerinde denedi ve virüse karşı antikor tespit edildiği açıklandı.

Merkezin müdürü Aleksandr Gintsburg, “Antikor mevcut. Sadece antikorların olup olmadığı değil, koruyucu, virüsü etkisiz hale getiren antikorların olup olmadığı kontrol edildi” diye konuştu.

Gintsburg’a göre, Rusya halkına koronavirüs aşısı yapılması sürecinin sonbaharda başlayabilir. Başlayacak olan bu süreç ise 9 ay sürebilir.

Gintsburg, “Toplu halde aşı yapılma sürecinin sonbahar başında başlamasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Yorum Yazın