Koronavirüs İle Demans Arasında Genetik Bir İlişki Olduğu Tespit Edildi

Koronavirüs bazı kişilerde normale göre çok daha ağır sürüyor. Bu konu üzerine araştırmalar yapılırken İngiltere’de yapılan bir çalışma koronavirüs ile demans riskini arttıran genin arasında bir ilişki buldu.

İngiltere’de yapılmış olan bir araştırmaya göre demans riskinin artmasını sağlayan bir genetik mutasyona sahip olan kişilerin koronavirüs hastalık dönemini daha ağır geçirdiği ortaya çıktı. Koronavirüs ile demans arasındaki bağ virüsün daha ağır geçmesine neden oluyor.

Yapılan araştırma, bazı kişilerin, koronavirüsü daha ağır bir şekilde geçirmesinin altında genetik sebeplerin yatabileceğine dair olan tezi desteklemesi yönünden çok önemli.

Çıkan habere göre yapılan araştırma kapsamında, İngiltere’de 48 ile 86 yaş arası grubundan 500 bin gönüllünün genetik ve sağlık verilerini bir araya getiren UK Biobank araştırma projesinin verileri incelemeye alındı. Yapılan araştırmalar sonucu ise araştırmacılar, ApoE adındaki genin e4 varyantının, demans riskini yaklaşık olarak 15 kat arttırdığını tespit etti. Bu tespitin ardından 16 Mart-26 Nisan tarihleri arasında koronavirüs testi yaptırmış olan kişilerin genleri incelemeye alındı. Yapılan incelemeler sonucunda bu gen varyantına sahip kişilerin koronavirüsü daha ağır geçirme riskinin 2 kat daha yüksek olduğu sonucuna varıldı.

Yapılan araştırmanın eş yazarlarından epidemiyoloji ve kamu sağlığı profesörü David Melzer“Mesele sadece yaş değil. Bu, bazı insanların daha savunmasız olmasına yol açan belirli bir gen varyantı” ifadelerini kullandı.

Melzer, henüz demans teşhisi konmamış ama bu gen varyantını taşıyan kişilerde de aynı sonuçların elde edildiğini açıkladı.

Kaynak

Yorum Yazın

bodrum escort