Petal Arama, Google Arama’nın Yerine Huawei Tarafından Yayınladı

Mayıs 2020’de Huawei, Petal Arama adlı tescilli arama motorunu resmen açıkladı. Uygulamaya daha önce Beta’da Huawei Arama olarak geçiyordu ve Huawei Mobile Services ekosistemindeki Google Arama’nın yerini almak için geliştirildi. Şimdi, Çin teknoloji devi Singapur’da arama motorunu başlattı.

İlgilenenler için Petal Arama, şu anda şirketin AppGallery’si aracılığıyla bölgede indirilebilir. Huawei, ABD Varlık Listesine girdiği için 2019’da Google desteğini kaybettikten sonra kendi mobil hizmetlerini ve ilgili uygulama yazılımlarını oluşturdu. Bu liste, Amerikan merkezli şirketlerden mal ve hizmet ticareti yapamayan veya satın alamayan kara listeye alınmış şirketleri içerir. Böylece şirket Google’ın desteğini kaybetti ve akıllı telefonunu vanilya Android ile birlikte gönderdi.

Yalnız belirtmek gerekirse yaklaşık bir yıldır beta sürecinde olan Petal Search’in isminin Huawei Search olması bekleniyordu. İsminin biraz sürpriz olduğunu söyleyebiliriz.

Bir yıl boyunca, Huawei o zamandan beri yazılım ekosistemini oluşturuyor ve AppGallery ve Huawei Mobil Hizmetlerini bir bütün olarak genişletiyor. Petal Arama, nihayet Huawei Arama’nın kararlı bir yapısı olarak ortaya çıktı ve şu anda indirilebilir. Bu platform, kullanıcıların üçüncü taraf kaynaklardan uygulama bulmasını ve bunları indirip çalıştırmasını kolaylaştırır.

Şu anda, yeni uygulamanın tüm fonksiyonları şu anda tüm ülkelerde mevcut olmayabilir. Bununla birlikte, Huawei yakında ek bölgeler eklemek için çalışıyor. Petal Arama, en yeni EMUI 10 sürümünü (v10.1.0.131) çalıştıran akıllı telefonlar tarafından indirilebilir. Şu anda, uygulama 40 dili desteklemektedir ve 45 ülke ve bölgede kullanılabilir.

Kaynak

Yorum Yazın