Rus Uzay Ajansı Roscosmos Uzay İstasyonlarına Uçuşlar İçin İnsanlı Yörünge Uçağı Geliştiriyor

Rus uzay ajansı Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin, uzay istasyonlarına uçuşlar için insanlı yörünge uçaklarını geliştirmeye başladıklarını açıkladı.

Komsomolskaya Pravda’ya konuşma yapan Rogozin, “İnsanlı programın gelişimi, uzay gemilerinin geliştirilmesiyle bağlantılıdır. ABD’nin testler yaptığını biliyorsunuz, böyle bir çalışma yürütüyorlar. Bu plana ilişkin bizim de yörünge istasyonunu için yeni bir insanlı gemi düşüncemiz var” diye konuştu.

Sovyetler Birliği’nin geliştirdiği çok yönlü uzay aracı Buran’ı hatırlatan Dmitriy Rogozin, “Dedelerimiz tarafından geliştirilen şey, zamanın önüne geçmişti ve şimdi o zaman yaklaşıyor” açıklamasını yaptı.

Dimitri Rogozin, Ay’ı özelleştirme girişimlerinin sürdürüldüğünü ve Rusya’nın buna izin vermeyeceğinin altını çizerek, “Hiç bir şekilde, kim olursa olsun Ay’ı özelleştirmelerine izin vermeyeceğiz. Bu yasa dışı” ifadelerini kullandı.

Rogozin, Rusya’nın bir ABD’deki Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin seçim yarışmalarını andıran bir ay yarışına girmeyeceklerini belirterek, “ABD’de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında yürütülen seçim yarışmalarını andıran bir Ay yarışına girmeyeceğiz” diye konuştu.

Dimitry Rogozin, “Ay konusunda, Sovyetler Birliği’nin ABD’nin stratejik savunma inisiyatifine gösterdiği gibi bir tepki göstermemeliyiz. Ne yazık ki, fantastik fikirlere çok büyük paralar harcandı ve sonuç olarak bu fikirler hayata geçirilmedi.” diye konuştu.

Rgozin ayrıca, Uluslararası Uzay İstasyonu için oluşturulmuş olan çok fonksiyonlu laboratuvar modülüne (MLM) ile alakalı yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler paylaştı.

Dimitri Rogozin, modülün bir yıl sonra fırlatılmasının planlandığını belirtti ve şu sözleri söyledi: “Genel olarak, yaklaşık bir yıl sonra, önce Moskova ve daha sonra Baykonur’da yapılacak testlerin tamamlanmasının ardından bu modülün fırlatılacağını umuyoruz.”

Rus Uzay Ajansı Roscosmos Başkanı Rogozin, önümüzdeki haftalar Kruniçev merkezinin basınç odasındaki MLM testlerinin tamamlanacağını açıkladı. MLM testlerinin tamamlanmasıyla modülün elektrik testlerinin başlayacağı Baykonur’a gönderileceğini belirtti.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta bulunan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

 

Yorum Yazın

bodrum escort