Spotify, 2019 Yılının En Çok Kullanılan Dijital Müzik Servisi Oldu

Son zamanlarda podcast gibi özel içeriklerde oluşan trafikte artışla beraber global dijital müzik servisi aboneliklerinde yıllık %32’lik bir artış oldu. Bu artış oranı ile birlikte 2019 yılında müzik hizmeti abone sayısı 358 milyona ulaştı. Counterpoint Research tarafından yayınlanan raporda Spotify, tüm ücretli müzik hizmeti abonelerinin %35’ine sahip olarak küresel pazarda lider konumda yer aldı. Şirket, ücretli abonelik gelirlerinde pazar payının %31’lik kısmını elinde tutuyor. Apple Music ise %19’luk ücretli abonelik payına sahipken gelir payında ise %24’lük bir paya sahip olarak ikinci sırada yer alıyor.

Amazon Music, bu listede kendine üçüncü sırada yer buluyor. Şirket 2019 yılında bir önceki yıl %10 olan pazar payını %15’e çıkardı. Tencent Music küresel pazarda dördüncü sırada yer alırken YouTube Music ise kendine %6’lık pazar payı ile 5. sırada yer bulmuş durumda. Tencent tarafından sunulan QQ Music, Kugou ve Kuwo hizmetleri de tabloda tek bir veri halinde gösterilmiştir.

Hindistan bölgesinde pazar lideri Gaana olmaya devam ederken Rusya’da ise Yandex Music liderliği kapmış durumda. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki Arapça konuşulan ülkelerde ise Anghami 1 numaralı oyuncu konumunda.

Genel olarak ücretli aboneliklerden elde edilen gelirler, dijital müzik servisi platformlarının gelirlerinin %80’inden fazlasını oluşturuyor. Geri kalan %20’lik geliri ise markalar ve telekom şirketleri ile yaptıkları reklam anlaşmaları ve ortaklıklardan elde ediyorlar. Müzik yayın hizmeti sektörünün bu yılın sonuna kadar %25 oranında büyümesi ve 450 milyon aboneye ulaşması bekleniyor.

Bu haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yazın