Suzuki Swift (1988 – 2003) Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Suzuki Swift (1988 – 2003) Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Japon arabaları genellikle sorunsuzluğu ve küçük olmalarıyla bilinir. Suzuki Swift’te tam bir Japon arabası konumunda.

Suzuki Swift 1988 yılında ilk otomobillerini Avrupa’ya getirmeye başladı. Bu otomobiller 3 kapılı GTİ motora sahip 1.3 litre motor hacminde olanlardı. 1989 yılında ise 5 kapılı hatchback modelleri satılmaya başlandı. Avrupa’da nispeten iyi rakamlar tutturulunca 1990 yılında Türkiye’de satılmaya başlandı.

Suzuki Swift Teknik Özellikler

Birinci nesil yani  1988 ve 2003 yılları arasında satılan Swift için üretilen motor hacmlerinin teknik özellikleri şöyle;
1.0 litre : 53 beygir ve 76 Nm tork güç üreten motor. Aracın ağırlığının 800 kilo olduğunu varsaysak bile bu motordan öyle çok fazla performans beklememeniz gerekir.
1.2 litre : 60 Beygirlik bir motor bulunuyor. Bu motor tipinde Swift ülkemizde satılmamış olup gümrük girişlidir.
1.3 litre :  En çok tutulan motor tipidir. 68 beygir ve 99 Nm tork güç üretmektedir.
1.6 litre : Eğer performans arıyorsanız almanız gereken motor hacmine sahip Swift’tir. 92 beygir gücünde bir motora sahiptir.

Suzuki Swift Nasıl Bir Araba?

Suzuki Swift’in manuel ve otomatik şanzımanlı seçenekleri mevcut. Otomatik şanzıman olanları 3 ileri vitesli. Bu kadar az vites dişlisi olunca araba yüksek devirde çalışıyor ve çok yakıt tüketiyor. Ancak manuel vitesli olanları oldukça makul düzeylerde yakıyor. Yedek parçası tüm japon arabalarında olduğu gibi biraz pahalıdır.  Japon arabaları zaten sağlamlığıyla meşhur otomobillerdir. Swift’de oldukça sağlam üretilmiştir. Zamanında bakımlarını yaptırırsanız size uzun süre sorun çıkarmaz. GLX paketinde klima, hidrolik direksiyon ve cam otomatiği gibi donanım özellikleri bulunur. Yani GLX en full donanım paketidir.

Suzuki Swift Kullanıcı Yorumları

Daha önce 2001 model GLX otomatik vitesli ve 1994 model manuel vitesli olanının sahibi oldum. İki aracımda 1.3 motorluydu. Otomatik şanzımanlı olanda başlayacak olursak, yokuşlarda kesinlikle geri kaçırmıyor. Tam otomatik bir şanzımana sahip. Vites geçişlerinin biraz sarsıntılı olduğunu söyleyebilirim. Araba ile ben şöyle 120 km/s hızlarda gidiyim derseniz motor çok aşırı bağırıyor. Bunun sebebi 3 ileri olması. Tabi motor yüksek devirde çalıştığı için çok fazla yakıt tüketiyor. Yol tutuşu orta seviye ve biraz altında diyebilirim. Aracın arkasına 2 kişiden fazla oturmak neredeyse imkansız. Zaten B Segmenti araçlar içerisinde arka taraf genelde 2 kişiden fazlasını almaz. Daha önce iki tane swift sahibi oldum, ikinsinde de fren mesafesi bana iyi gelmedi.

Suzuki Swift Alınır Mı?

Eğer sorun çıkarmayan ucuz bir araba sahibi olmak istiyoranız Suzuki Swift tercihleriniz arasında olabilir. Ancak alınırken otomatik ve manuel vites ayrımı iyi yapılmalı. Yedek parça fiyatlarının biraz pahalı olduğunu söyleyelim. Servis ve yedek parça sıkıntısı bulunmuyor.

Yorum Yazın