TÜBİTAK, Kenevir Bitkisinin Yakıta Dönüştürülme Projesine Destek Sağlayacak

Ege Üniversitesi bilim insanları tarafından hazırlanan ve kenevir bitkisi atıklarının, biyogaz ve biyokömür üretiminde kullanımını araştırmasını yapan projenin Tübitak tarafından destek alacağı açıklandı.

Ege Üniversitesi tarafından yapılmış olan açıklamada çoğu kurumdan farklı branştaki araştırmacıların destek sağladı ‘Kenevir Atıklarının Entegre Enerji Üretimi Yaklaşımıyla Katı ve Gaz Yakıtlara Dönüştürülmesi’ adındaki multidisipliner proje, Tübitak tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Yapılan bu proje kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce üretimi yapılmış olan kenevirlerin atıkları, Ege Üniversitesi’ne Yollanacak.

Gönderilen atıklar Fen Fakültesi Kimya Bölümünde Prof. Dr. Jale Yanık ve ekibi tarafından biyokömür üretim seçenekleri için incelemeye alınacak.  Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümünde Prof. Dr. Nuri Azbar ve ekibi tarafından biyogaza dönüşümü araştırılacak.

Prof. Dr. Jale Yanık, projenin hazırlanması ve yandaşları hakkında bilgiler paylaştı, Prof. Dr. Jale Yanık kenevir bitkisinin son yıllar içerisinde hızla katma değerlerinin farkına varıldığını açıkladı ve tam 19 ilde ekiminin yasal hale getirildiğini açıkladı.

Prof. Dr. Jale Yanık, “Araştırma Üniversitesi olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen üniversitemizin araştırmalarına ve genç bilim adamlarının lisans, yüksek lisans ve doktora bursiyerlerinin yetiştirilmesine önemli oranda destek verecek olan proje, TÜBİTAK ile sözleşmesinin imzalanmasını takiben çalışmalara başlanacak” diye konuştu.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta bulunan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yazın

bodrum escort