Twitter, Breaker İsimli Sosyal Podcast Uygulamasını Satın Aldı

Twitter, uzun süredir kısa metin parçacıkları yayınlamak şeklindeki temel doğasının ötesine geçmenin yollarını bulmaya çalışıyor. Henüz kısa döngülü videolar bir moda haline gelmeden çok önce ABD’li sosyal medya devi Vine ve Periscope’u satın aldı. Vine yıllar önce kapanırken Periscope ise Mart ayında yayın hayatına son verecek. Twitter, şimdi ise Breaker isimli bir sosyal podcast uygulamasını satın aldı. Şirket bu satın alımla birlikte farklı bir alana yönlenmeyi deneyecek.

Dürüst olmak gerekirse, Twitter’ın Breaker’ı satın almasıyla Spaces planları arasındaki bağlantı tam olarak doğrudan değil. Dört yıldır piyasada olan ancak mobil uygulamalarının yalnızca 1.0 sürümünü başlatan Breaker, podcasti başlangıç ​​sunucularında barındırmak için bazı seçeneklere sahip bir podcast oynatıcısıdır.

Bununla birlikte kullanıcılarına asıl çekiciliği, kullanıcıların birbirlerini ve yayıncıları beğenmesine, yorum yapmasına ve iletişim kurmasına olanak tanıyan sosyal unsurlarıdır. İkincisi, Breaker ve Twitter Spaces’ın sahip olduğu ortak zemin olabilir ve bu da anlaşmaya yol açar. Kurucu ortak Leah Culver, Spaces ve “sesli konuşmaların geleceği” üzerinde çalışmak için Twitter’a katılacağını ortaya koyan kişi.

2020’nin sonlarına doğru duyurulan Spaces, pratik olarak Twitter aromalı bir sesli sohbet odasıdır. Diğer sosyal medya uygulamalarıyla, özellikle de Clubhouse ile karşılaştırmalar bekleniyordu. Ancak tartışmalı duyuruya rağmen Twitter, özelliği büyütme konusunda ciddi görünüyor. Spaces hala sınırlı kullanıcı tarafından test ediliyor.

Breaker kullanıcılarının, en sevdikleri podcast hizmetinin kapanmasını izlemek için yıllarca hatta aylarca beklemesi gerekmeyecek. Breaker’ın duyurusu, 15 Ocak’ta hemen kapatılacağına dair üzücü bir haberle birlikte geldi. Kullanıcıların Android ve iOS’ta bulunan sayısız podcast uygulamasından birine geçmeleri tavsiye edilirken, yayıncılara ileriye dönük podcastlerini nerede barındıracakları konusunda da öneriler sunuluyor.

“Twitter, Breaker İsimli Sosyal Podcast Uygulamasını Satın Aldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yazın