Yeni Microsoft Raporu, Siber Güvenlikteki Aşırı Hızlı Dönüşümü Gösteriyor

Microsoft raporuna göre dijital dünya, salgının sadece iki ayında “iki yıl değerinde dijital dönüşüm” yaşadı. Bu değişiklikleri hesaplamak için şirket, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Hindistan ve Almanya’dan şirketlerle bir anket yaptı. Rapor pandemik tehdit ortamını, uzun vadeli siber güvenliği, bütçeyi, personeli ve şirketlerin güvenliklerini güncellemek için yaptığı ayarlamaları sünnet ediyor.

Konunun özü, salgının çok sayıda saldırı ve dolandırıcılık için kullanılmasıdır. Bu gayriresmî işler daha güçlü siber güvenlik ihtiyacını güçlendirdi. Birçok işletme de bunu fark etti ve genel olarak dijital güvenlik söz konusu olduğunda büyük bir değişiklik gördük.

Yeni Microsoft Raporuna Göre, Uzun Vadede Küresel Pandeminin Siber Güvenlikte Sebep Olduğu Değişiklikler

Microsoft Raporuna Göre Ana Faktör Güvenlik

İş ölçeğinde WFH’ye (evden çalışma) giden iş dünyası liderleri, daha iyi güvenliğin daha verimli olduğunu ve daha iyi bir uçtan uca deneyim sağladığını çabucak fark etti. Çoğu iş lideri için temel amaç, kullanıcı deneyimini ve üretkenliği iyileştirmek ve böylece VPN’ler ve çok faktörlü kimlik doğrulama ile siber güvenliğe yatırım yapmaktı. Raporlar, pandeminin başlangıcından bu yana ankete katılan ülkelerde siber güvenlik yatırımlarında önemli bir artış olduğunu gösteriyor.

Sıfır Güven

Csooonline.com’a göre, ” Sıfır Güven  , kuruluşların  çevreleri içindeki veya dışındaki hiçbir şeye otomatik olarak güvenmemesi ve erişim izni vermeden önce sistemlerine bağlanmaya çalışan her şeyi ve her şeyi doğrulaması gerektiği inancına odaklanan bir güvenlik kavramıdır.” Daha önce bu Sıfır Güven yeteneği bir seçenekti. Şimdi bu öncelik haline geldi ve şirketin veri tabanı içinde çok daha güvenli ve özel bir ortam için herkes bunun üzerinde.

Daha Fazla Veritabanı, Tehditlerin Tespiti İçin Daha İyi İstihbarat

Pandemi, bulut yedeklemelerinin ve tehdit izlemenin avantajlarını vurguladı. Microsoft, çeşitli ve büyük veri girişi nedeniyle dünyanın dört bir yanından her gün yaklaşık 8 milyon tehdidi izledi. Otomatik araçlar, insan içgörüleri ve büyük verilerin yardımıyla, birçok tehdit kullanıcıya ulaşmadan önce izlenebilir ve durdurulabilir. 

İş Operasyonları İçin Siber Güvenlik Anahtarı

Siber Güvenlik, verimli iş operasyonları ve siber  direnç için temeldir. Bu uzak iş yeri için, işletmelerin güvenlik planlarını ve tehdit değerlendirmelerini sürekli güncellemelerinin yanı sıra uçtan uca güvenlik çözümleri kullanmaları gerekir.

Microsoft, ” Bulut ileriye dönük ve hibrit şirketlerinin yarısından fazlası, öncelikli olarak şirket içi kuruluşun %40’ına kıyasla çoğunun risk senaryosu için siber direnç stratejisine sahip olduklarını bildiriyor. ” 

Es Geçilemez Bulut Güvenliği İçin Çözümler

Erken dönemde, kuruluşların %40’ı bulut güvenliği çözümlerine yatırım yaptı, bunu Veri ve Bilgi Güvenliği (%28), Ağ Güvenliği (% 27) ve Kimlik avı önleme araçları (% 26) izledi. Bulut yalnızca verileri korumakla kalmaz, aynı zamanda güvenlik sorunlarını takip etmeye yardımcı olur  ve genel entegre güvenlik sağlar.

Kaynak

Yorum Yazın