YKS Sınav Yerleri Belli Oldu Mu? YKS Sınav Tarihi ve Çıkacak Konuların Listesi

Koronavirüs salgınından dolayı ülkemizde birçok sınavda gerek sınav tarihi olarak gerek de sınav konuları olarak değişikliğe gidilmişti. Sınav tarihi olarak değişikliğe gidilen sınavlardan biri de YKS sınavı oldu. Bu kapsamda YKS sınavı 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Birçok kişi “Sınav yerleri açıklandı mı? YKS sınav yerleri ne zaman açıklanacak? YKS sınavında hangi konular çıkacak?” gibi sorular sormaya başladı. Bunun üzerine bu soruların hepsini yanıtlayacağımız bir içerik hazırladık. İşte YKS sınavı ile ilgili merak edilen sorular ve cevapları.

YKS sınavı ne zaman yapılacak?

ÖSYM tarafından düzenlenen YKS sınavının tarihi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştı. Daha önceden açıklanan tarihe göre bir ay geri çekildi ve sınav tarihi 27-28 Haziran olarak belirlendi. Bu tarihin ise yeniden değişmesi beklenmiyor.

YKS sınav yerleri açıklandı mı?

YKS sınavı için henüz ÖSYM tarafından giriş belgesi erişime sunulmadı. Önceki senelerde sınava giriş belgesi Haziran ayının ortalarında alınıyordu.

Bu sene de aynı şekilde Haziran ayının ortalarında açıklanması beklenmektedir. Sınava girecek öğrenciler ÖSYM’nin aday işlemleri sayfası üzerinden YKS sınavına giriş belgeleri görüntüleyebiliyor ve çıktısını alabiliyorlar.

YKS sınav süresi uzatıldı mı?

Tarih değişikliğinin yanı sıra sınav süresinde de değişikliğe gidildi. YKS sınavının süresi sadece bu yıla mahsus olmak üzere 30 dakika uzatıldı. Böylece daha önce 135 dakika olan YKS sınavının süresi bu değişiklik ile sadece bu yıl için 165 dakikaya yükseltildi.

YKS 2020 sınav konuları neler?

Sınav konusu ile ilgili Milli Eğitim Bakanı bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, “YKS’ye hazırlanan öğrencilerimiz de rahat olsunlar. YÖK ve ÖSYM Başkanlığımız ile koordineli bir şekilde tüm önlemleri alıyoruz. Buna göre 12. sınıf öğrencilerimiz; 9., 10., 11. sınıf müfredatlarına ek olarak 12. sınıf derslerinin sadece birinci döneminden sorumlu olacaklar.” dedi.

İşte 12. sınıf müfredatından sorumlu olunacak konular:

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI:

Edebiyat ile düşünce akımları, felsefe arasında ilişki gibi konularla birlikte, ‘Hikaye’ ve ‘Şiir’ ünitelerinde işlenen konular. Dilbilgisi çalışmaları, öğrencilerin temel eğitimden edindikleri bilgilerden hareketle ünitelerdeki ilgili metinler üzerinden yapılacak. Konu anlatımına girilmeyecek. Gerekirse konulara yönelik kısa açıklamalar yapılabilecek. Öğrenciler tüm dilbilgisi konularından sorumlu tutulacaklar.

MATEMATİK:

Üstel Fonksiyon, Logaritma Fonksiyonu, Üstsel ve Logaritmik Denklem ve Eşitsizlikler İle Gerçek Sayı Dizileri, konularından; Geometride ise, Toplam-Fark ve İki Kat Açı, Trigonometrik Denklemler, Analitik Düzlemde Temel Dönüşümler konularından soru gelebilir. 12’nci temel matematik düzeyinde Denklem ve Eşitsizlikler, Üslü ve Köklü İfadeler, Bilinçli Tüketici Aritmetiği konularından sorumlu olunacak.

FİZİK:

Düzgün Çembersel Hareket, Dönerek Öteleme Hareketi, Açısal Momentum, Kütle Çekim Kuvveti, Kepler Kanunları, Basit Harmonik Hareket, Dalgalarda Kırınım, Girişim ve Doppler Olayı konularından sorular gelebilir.

KİMYA:

Redoks tepkimeleri, elektrot ve elektrokimyasal hücre kavramları gibi konuların yer aldığı Kimya ve Elektirik ile anorganik ve organik bileşikler, kovalent bağlı kimyasal türler gibi konuların yer aldığı Karbon Kimyasına Giriş ünitelerinden sorular sorulabilir.

BİYOLOJİ:

Nükleik Asitlerin Keşfi ve Önemi, Genetik Şifre ve Protein Sentezi, Canlılık ve Enerji, Fotosentez, Kemosentez, Hücresel Solunum konuları sınavda çıkabilecekler arasında.

İNKİLAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK:

Mustafa Kemal’in okuduğu okullar, öğretmenlerinin onun yetişmesine etkileri gibi konuların yer aldığı 20’nci Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti Ve Dünya; Kuvayı Milliye hareketi, Büyük Millet Meclisi’nin açılışı gibi konuların yer aldığı Milli Mücadele; Atatürk ilkelerinin anlatıldığı Atatürkçülük ve Türk İnkılabı ünitelerinden sorular gelebilir.

COĞRAFYA:

Adaylar, iklim elemanlarına ait kavramlar, coğrafyanın ilişkili olduğu disiplinler gibi konuların anlatıldığı Doğal Sistemler; Yerleşim yerleri seçimleri, toplu ve dağınık yerleşmeler gibi konuların anlatıldığı Beşeri Sistemler; dünyadaki bölgeler, harita gibi konuların yer aldığı Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler; İnsanların doğal çevreyi kullanma biçimleri gibi konuların yer aldığı Çevre ve Toplum ünitelerinden sorumlu olacaklar.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ:

İslam ve Bilim ünitesinden ‘Din-Bilim İlişkisi’, ‘İslam Medeniyetinde Bilim ve Düşüncenin Gelişimi’, ‘İslam Medeniyetinde Öne Çıkan Eğitim Kurumları’, ‘Müslümanların Bilim Alanında Yaptığı Öncü ve Özgün Çalışmalar’, ‘Kur’an’dan Mesajlar: Fâtır Suresi 27-28. Ayetler’ konuları; Anadolu’da İslam ünitesinden, ‘Türklerin Müslüman Olmaları’, ‘Milletimizin İslam Anlayışının Oluşmasında Etkili Olan Bazı Şahsiyetler’, ‘Kur’an’dan Mesajlar: Nisâ Suresi 69. Ayet’ konularından soru gelebilir.

FELSEFE:

Felsefe dersinde 11’inci sınıf konularına yer verildi. Diğerlerinde ise şöyle: Mantıkta, Mantığa Giriş, Klasik Mantık; Sosyolojide, Sosyolojiye Giriş, Birey ve Toplum, Toplumsal Yapı, Toplumsal Değişme ve Gelişme; Psikolojide, Psikoloji Bilimini Tanıyalım, Psikolojinin Temel Süreçleri konuları sorumlu olunanlar arasında yer aldı.

Kaynak

Yorum Yazın