Yolların En Küçüğü “Suzuki Maruti” Nasıl Bir Araba Alınır Mı ?

Yolların En Küçüğü “Suzuki Maruti” Nasıl Bir Araba Alınır Mı ?

Ülkemizde Suzuki Maruti adıyla satılan bu mini otomobili hafta sonu deneme fırsatı buldu.
Öncelikle Suzuki Maruti‘nin geçmişinden bahsedelim. Aracın markası her ne kadar Suzuki olarak geçse de aslında Suzuki ile hiç bir alakası yoktur. Hindistanlı mini otomobil ve motosiklet üretici Maruti, Hindistan pazarı için 800 modelini üretir. Hindistan, Pakistan gibi ülkelerde çok sevilen bu aracın Doğu Avrupa ve Orta doğu’da da sevileceği düşünülür. Araçta hiç bir değişiklik yapılmadan, Suzuki markası altında Maruti modeliymiş gibi satışa çıkarılır. Türkiye’de de Suzuki’nin Maruti adıyla bilinir. Ancak bu aracın hiç bir parçasının Suzuki ile bir alakası yoktur.
Ülkemizde 1993 ve 2001 yılları arasında satılmıştır. 93 modeli ile 2001 modeli arasında gözle görünen hiç fark yoktur.

Suzuki Maruti nasıl bir araba işte kullanıcı yorumu

Araba her ne kadar 4 kapılı olsa da arka kapıları boşuna yapmışlar. Çünkü hiç bir yetişkin arka tarafa oturamaz. Diz mesafesini bırakın, eliniz bile ön koltukla arka koltuk arasına sığmaz. Neyse zaten ben bu aracı tek kullanacağım belki yanıma bir arkadaşım oturur derseniz bilemeyiz. Ha bu arada unutmadan aracın bagajına bebek arabası, puset gibi şeyler koyarım diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Belki 5 litrelik su şişelerinden 4 tanesini aldırabilirsiniz ama fazlasını düşünmeyin. Araçta 40 beygir gücünde 0.8 litre hacminde, 60 Nm tork gücünde küçücük bir 3 silindirli motor bulunuyor. Arabayla şöyle otobana çıkayım sınırlarını bir test edeyim dedim. Bu arabayla yapılabilecek en fazla hız 70 hadi bilemedin 80 km hızdır. Ben 110 km hıza kadar çıktım. Ama arabanın yere değmediğini düşündüm. Yol tutuşu çok zayıf, konfor yok denecek kadar az.  Yakıt konusuna gelirsek, lpg’de şehir içi 8 litre, şehir dışı 6 litre tüketiyor. Motoruna göre o kadar da az bir yakıtı yok. Arabayı sürerken ilk hissettiğim şey, Allah korusun bir kaza anında ne yaparım ben korkusu oldu. Önünüzde cam olmasa kolunuzu uzatsanız ön farlara değersiniz. Yani bir kaza anında tüm darbeyi bedeninizde hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.
Suzuki Marutilerin hemen hepsinde yağ eksiltme sorununun kronik olduğunu öğrendim. 10 bin kilometrede 1 litre yağ eksiltiyormuş. İkinci el fiyatlarına baktım internetten 10 -12 bin lira civarında satılıyor. Bana göre bu araba için fazla bir rakam.

Yorum Yazın