Zerdeçal Çayı Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal çayı, antioksidan, antibakteriyel özelliğe sahiptir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Antienflamatuar özelliği ile iltihaplanmayı, ağrıyı ve şişkinliği azaltır. Kötü kolesterol seviyesini düşürür ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Alzheimer ve kanser hastalığını önlemeye yardımcı olur

Zerdeçal Çayının Faydaları

Antioksidan bakımından zengindir

Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri antioksidandır. Antioksidan, daha dirençli olmamızı sağlar ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Yapılan araştırmalar ve testle sonucunda da zerdeçalın içinde bulunan kurkumin bitkisi sayesinde antioksidan bakımından oldukça zengin olduğu tespit edilmiştir.

Vücudun dış etkenlerle ve zararlı maddelerle savaşmasında en büyük rol oynayan maddelerden biri antioksidanlardır ve zerdeçal bitkisindeki zenginliği sayesinde vücutta dolaşan zararlı serbest radikallere, hastalıklara davetiye çıkaran mikrop ve bakterilere karşı bariyer oluşturur. Hatta İrlanda’da yapılan araştırmalar sonucunda  güçlü etkisi ile 24 saat içerisinde özofagus kanser hücrelerini öldürmeyi başardığı tespit edilmiştir. Önemli olan düzenli kullanımdır. Düzenli olarak kullanıldığı zaman antioksidanlar etki gösterir ve bağışıklık sistemi güçlenir, serbest radikaller önlenir ve hastalıklara savaş kazanılabilir.

Anti-inflamatuar özelliğine sahiptir

İçeriğinde bulunan kurkumin bitkisi sayesinde anti inflamatuar özelliğine sahiptir. Bu özellik, zerdeçal çayının ağrı ve iltihapları gidermesinde etkilidir. Özellikle eklem ağrılarına çok iyi gelir. Japonya’da yapılan araştırmalar da sitokin etkisini azalttığını ve eklem ağrılarına çok iyi geldiği tespit edilmiştir. Sadece eklem ağrılarında değil ayrıca diz, omuz, kas ve baş ağrılarında da oldukça etkilidir. Bir bardak çay bile özellikle baş ağrısında hızlı bir şekilde ekili olacaktır.

Hafızayı güçlendirir

Özellikle hafıza güçlendirici özelliği ile bilinmektedir. Düzenli kullanıldığı zaman ve bu kullanıma erken yaşta başlanıldığı zaman alzheimer gibi hafızayla alakalı hastalıklar önlenmiş olur. Araştırmalar sonucunda içinde bulunan aromatik turmeron bileşiğinin beyindeki kök hücrelerine çok iyi geldiği tespit edilmiştir. Kök hücreleri onarması da zihinsel problemlerin ve hafıza kayıplarının önlenmesinde büyük rol oynar. İleri ki zamanlarda oluşmasını da önlemiş olur. Beyne gelen hasarlar sonucu oluşan ufak rahatsızlıkların da kontrol altına alınabileceği testler ve araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Gribi önler

Özellikle soğuk havalarda vücudun korunması ve direnç sağlanması için birebirdir. Grip, soğuk algınlık ve nezle gibi hastalıkların çabuk geçmesini sağlar. Antioksidan açısından zengin oluşu gribe karşı korumada birebirdir. Bir bardak sıcak zerdeçal çayı, boğazdaki ağrıyı alır, halsizliği azaltır ve daha dinç olmayı sağlar. Özellikle kışın, salgın hastalıklar zamanında birkaç günde bir tüketilmelidir. Öksürüğü de azalttığı için rahatlama sağlar. Gribin bir diğer kötü etkisi olan burun tıkanıklığını da içerken gelen buharı sayesinde önler.

Kolesterolü engeller

Kolesterol, özellikle yaşlılarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır ve erken teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir. Zerdeçal çayı da bu tedavi aşamasında önemli bir rol oynar. Tabi bu kötü kolesterol için gerekli bir şeydir. Sadece çay da değil sarı baharat olarak yemeklerde de kullanılabilir. Yapılan araştırmalar kurkumin bitkisinin bu yönden de oldukça etkisinin olduğu tespit edilmiştir.

Sinirleri yatıştırır

Bir diğer önemli özelliği de sinirleri yatıştırdığıdır. Özellikle mevsimsel geçişlerde sıkça görülen sinirsel değişimlere, depresif havalara çok iyi gelir. Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman bir bardak zerdeçal çayı daha yumuşak ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca menopoz, ruh hastalıkları ve kaygı problemlerinin yok edilmesinde de büyük rol oynar. Günlük hayatın koşuşturmasından bıkan ve fazla stres altında olan herkesin mutlaka beslenme programına eklemesi gerekir.

Cilt problemlerine çözümdür

Vücuda yararlarının dışında cilde de oldukça fayda sağlar. Düzenli kullanımı sonucunda ciltteki sivilce, siyah nokta, leke gibi problemlerinin engellenmesi sağlanır. İçeriğinde bulunan kurkumin bitkisi ve antioksidan özelliği sayesinde ciltteki iltihaplanmaları önler, ağrıları azaltır. Ayrıca cildin ihtiyacı olan nem miktarını da karşılar. Özellikle kuru cilde sahip olan kişiler için birebirdir. Yumuşak ve elastik bir sonuç elde edilir. Bir başka özelliği de ciltte yaşlanmayla beraber gelen ince çizgileri, kırışıklıkları yok etmesidir. Düzenli olarak herkesin diyet programlarına eklemesi önerilir.

Sindirime yardımcı olur

Bir başka faydası da sindirime yardımcı olma özelliğidir. En çok kullanım alanı, tercih edilen ve bilinen özelliği de sindirimi kolaylaştırıcı olmasıdır. Özellikle bebeklerde rahat tuvalet yapabilmeleri için zerdeçal kullanılır. Alman bilim insanları tarafından da sindirimi kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Bağırsaklar için de oldukça önem arz eder. İltihap kapmalarını önler ve daha rahat çalışmalarına yardımcı olur. İçinde bulunan ginger bileşeni, mideyi kapatmaya, mide bulantısını azaltmaya ve sağlıklı sindirime yardımcıdır, kabızlığı önler ve şişkinliği yok eder. Ayrıca mide rahatsızlıklarından olan ülser, 12 parmak bağırsağı yaraları ve reflüyü önlemede yardımcıdır.

Kalbe iyi gelir

En önemli özelliklerinden biri kalbe iyi gelmesidir. Kan pıhtılaşmasını önler ve daha doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Kalbin sıvılaşmasında da etkilidir. İçerisinde bulunan bileşimler sayesinde iltihaplanmalar engellenir ve kalp hastalıklarına neden olan NF-KB’nin oluşmasını engeller. Düzenli kullanımı sonucunda kalbin iç zarını destekler ve fonksiyonlarının daha iyi bir şekilde  çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca molekül birikiminin de azalmasını sağlar, kalp krizi riskini azaltır. Damar tıkanıklığı oluşumunu da engeller. Özellikle kalbiyle alakalı tekleme ve ritim problemi olan hastaların mutlaka düzenli olarak tüketmesi önerilir.

Detoksifikasyon özelliği vardır

Vücut için zararlı olan toksinlerin atılmasını sağlamaktır. Vücutta biriken fazladan toksinler, hastalıklara davetiye çıkarır. Bu toksinlerin atılması vücudun temizlenmesini ve canlanmasını sağlar. Çoğu hastalık toksin fazlalığından dolayı ortaya çıktığı için zerdeçal çayı bu özelliği sayesinde oldukça önemlidir. Düzenli kullanımı sonucunda vücudu temizler ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Kas ağrılarını hafifletir

İçeriğinde bulunan anti inflamatuar sayesinde iltihaplanmaları ve ağrıları azaltır. Ayrıca pek çok yararlı özelliği olan kurkumin bileşeni de ağrıların azalmasında büyük rol oynar. Ağrıları azaltmak ve sonunda yok etmek için kullanırken günde 2 kere tüketebilirsiniz. Ağrıların yanında yaralanma ve şişkinlikler için de oldukça etkilidir.

Astımda faydalıdır

Astım özellikle çocukluktan gelen ve kişinin hayatına olumsuz yönde etki eden ciddi bir rahatsızlıktır ve tedavi sürecinde doğal ürünlerin, bitkilerin kullanılması çok önemlidir. Yanlış ürün tercihleri alerjik reaksiyonlara ve ciddi solunum sorunlarına neden olabilir. Zerdeçal çayı astıma çok iyi gelir, her gün kullanılabilir. Sıcak sıcak içimi ile nefesi ve boğazları rahatlatır, daha rahat bir solunum sağlar. Bu da yavaş yavaş astımdan kurtulmayı sağlar. Düzenli kullanım bu aşamada çok önemlidir.

Gelişim sürecinde yardımcıdır

İçeriğindeki antioksidan miktarının fazla olması sayesinde vücudun daha sağlıklı gelişmesinde yardımcıdır. Vücudun savunma mekanizmasını ve bağışıklık sistemini arttırır, daha dirençli olmayı sağlar. Özellikle çocukların gelişim sürecinde büyük bir yardımcı olur. Boy uzaması ve kilo almada çocukların gelişimine katkı sağlar. Daha dinç olmalarını sağlar ve hastalıklara karşı antibakteriyel özellikleri sayesinde korur. Araştırmalar sonucunda düzenli olarak kullananların daha zeki, zihinsel yönden ve fiziksel yönden gelişmiş olduğunu göstermektedir.

Felçli hastalara iyi gelir

Her derde deva olduğu gibi felçli hastalara da çok iyi gelmektedir. Direk bu rahatsızlıktan kurtulmalarını sağladığını söylemek yanlış olur. Ancak hareket fonksiyonlarının gelişmesinde, hızlanmasında yardımcı bir etkendir. Daha hızlı bir iyileşme süreci için felçli hastaların kullanmaları önerilir. Ayrıca sadece çay olarak değil yemeklere baharat olarak konularak da tedavi süreci desteklenebilir.

Yağlanmayı önler

Bir diğer önemli faydası da yağlanmayı önlemesidir. Kendi baharat hali ile de vücuda bu konuda çok katkı sağlar. Diyet programlarında da sık sık karşılaşılan zerdeçal çayı, vücudun yağlanmasını ve fazla kilo alımını engeller. Sadece vücut için değil karaciğer ve böbrek yağlanmalarını da engeller. Bu sayede bu organlarda ortaya çıkacak hastalıkların da oluşumunu önlemiş olur. Pek çok araştırma sonucu düzenli kullananların böyle sıkıntılara karşı karşıya kalmadığı tespit edilmiştir.

E ve C vitamini bakımından zengindir

Vücudumuz gerekli vitaminleri ve mineralleri her zaman içinde barındıramaz. Ek olarak besinlerden de vitamin alınması gerekir. Zerdeçal çayının tüm bu faydalarının olmasının sebebi içeriğindeki faydalı bileşenlerden dolayıdır. Antioksidan miktarının fazla olmasının, antibakteriyel özelliğinin olmasının ve anti inflamatuar olmasının dışında vitamin bakımından da zengindir. E ve C vitamini oldukça önemli vitaminlerdir ve bol miktarda bulunur. Amerikan Sağlık Dairesinin yapmış olduğu araştırmalar da bu miktarları kanıtlar niteliktedir.

Diyabet önleyicidir

Diyabet, fazla şeker tüketimi sonucunda oluşan bir hastalıktır ve tedavi süreci oldukça zorlu geçebilir. Fazla ilerlemeden tedavi sürecine geçilmesi gerekir. Diyabete önlemek adına özel bileşenler olan anti diyabet ve diyabet antioksidan içerir. Kan şekerinin düzene girmesini sağlar, insülin seviyelerinin dengeler.

Artrit belirtilerinin azaltır

Güçlü bir anti enflamatuar özelliğine sahiptir. Artrit hastaları için güçlü bir çözüm kaynağıdır, enflamasyonu ve şişmeyi kolaylaştırır. Bu acı da semptonların azalmasına neden olur. Araştırmalar sonucunda da kurkumin içermesi nedeniyle osteoartritli hastalarda ağrıların dinmesine yardımcı olur. Düzenli kullanıldığı zaman ağrıların ne kadar azaltığı ve hastalıkların ilerlemeden çözüleceği tespit edilmiştir.

Kanseri önler

İçeriğinde bulunan antibakteriyel, antioksidan ve anti inflamatuar miktarlarının fazla olması sonucunda gerçek bir kanser savar niteliği görmektedir. Belli bir kanser türü için özel olarak etki ettiği söylenemez. Pek çok kanser türünde tıbbi anlamda iyi etki etmektedir.

Ulusal Kanser Enstitüsü zerdeçalda bulunan kurkumin besininin etkili bir antikarsinojen olduğunu tespit etmiştir ve kanseri önlemede oldukça etkili bir madde olduğu belirlenmiştir. Kanserin tedavi aşaması oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreç esnasında kullanılıp kullanılmayacağı doktor kontrolünde belirlenmelidir ancak kansere yakalanmadan önce vücudumuzu korumak amacıyla düzenli kullanılan zerdeçal çayı etkisini gösterecektir.

Ülseratif kolit remisyonunu korur

Bu hastalık gastrointestinal sistemin alt ucunda bulunur ve ülseri tetikleyen kronik bir rahatsızlıktır. Yapılan pek çok araştırma sonucunda bu rahatsızlığının belirtilerini hafiflettiğini ve başlamadan önleyeceğini tespit etmiştir.

Üveit tedavisinde etkilidir

Üveit, irisin iltihaplanmış haline denir. Kurkumin besini bu rahatsızlıkta da etkisini göstermektedir. Yapılan pek çok araştırma sonucunda kurkuminin en az kortikosteroidler kadar etkili olduğu tespit etmiştir. Kortikosteroidler kullanıldığı zaman yan etkilere neden olurken zerdeçal çayında böyle yan etkiler olmadan da tedavi süreci devam ettirilebilir.

Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

Zerdeçal çayı hazırlamak için 2 su bardağı kaynar suya 2 kaşık toz zerdeçal ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Demlendikten sonra süzün ve ılıyınca içime hazır hale gelir. Tatlandırmak için bal veya limon ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 bardak, sabah ve akşam olmak üzere çayı tüketebilirsiniz.

Zerdeçal Çayının Zararları

 • Nefes almada zorluklar
 • Vücudun belli bölgelerinde oluşan şişme ve morarmalar
 • Olağan dışı kanamalar
 • Yüksek kan şekeri
 • İdrara çıkamama
 • Ağız kuruluğu
 • Meyveli nefes kokusu
 • Baş ağrısı ve bulantı
 • Baş dönmesi

Her ne kadar yararlı olsa da fazla kullanım sonucunda zararlı etkilere neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar her ürünü fazla kullandığımız zaman meydana gelebilir. Bu tamamen düzenli kullanımla alakalıdır.  Zerdeçal çayını da düzenli kullanmak çok önemlidir. Her gün kullanılabilir ancak gün içerisinde 2’den fazla tüketmek midede rahatsızlıklara, ciltte oluşacak alerjik reaksiyonlara, kızarıklıklara neden olabilir.

Bu sadece zerdeçal için değil tüm doğal çaylarda da geçerlidir. Günde bir bardak yeterli olacaktır ve özellikle sabah saatlerinde içmek etkisini daha fazla göstermesini sağlayacaktır. Besinlere karşı alerjik reaksiyonlar görülmesi oldukça sık olarak rastlanan bir şeydir. O yüzden kullanmadan önce vücudun buna hazır olup olmadığı testler sonucu incelenmelidir ki daha sonrasında alerjik reaksiyonlar meydana gelmesin.

Dikkat edilmesi gerekenler

Fazla tüketildiği zaman ciddi problemlere neden olabilir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bunda da fazla tüketildiği zaman sağlık amacı dışına çıkılır ve zarar vermeye başlar. Özellikle safra kesesinde ve mide de problem yaşayan kişilerin fazla tüketmesi önerilmez. Uzun süre ve fazla tüketilmesi mide de tahrişe neden olabilir. Özellikle safra taşı olanların kullanması önerilmez. Kan sulandırmaya ve pıhtılaşmasına yardımcı olur ancak kan sulandırıcı ilaçlar ile beraber kullanılmaması gerekmektedir.

Erkeklerde ağızdan alındığı zamanlarda testosteron düzeyini ve sperm hareketliliğini düşürebilir. Bu da doğurganlığı etkileyebilir. Bir diğer önemli nokta da ameliyata girecek olan kişiler içindir. Ameliyata girecek olanların en az 2 hafta öncesinden bu tarz doğal bitki çaylarını tüketmeyi bırakmaları gerekir.  Özellikle dikkat edilmesi gereken şey ise tedavi amaçlı tamamen ilaç yerine geçirecek şekilde kullanmaktır. İlaç yerine geçmez, sadece tedavi süreçlerini hızlandırır ve daha fazla etkili olmalarını sağlar. Bu yüzden doktorların ilaç için verdiği reçetelerle karıştırılmamalıdır.

Alım aşamasında dikkat edilmesi gerekenler

Aktarlarda ve süpermarketlerle kolaylıkla bulunabilir ve fazla bir fiyata da sahip değildir. Ancak bu noktada en önemlisi güvenli yerlerden almaktır. Satın alınan yer iyice araştırılıp öyle alınmalıdır. Özellikle güvenli olmayan internet sitelerinden almamak gerekir. Hem dolandırılma riski olabilir hem de sağlıklı olacağım derken sağlığınızdan olabilirsiniz. Ürün etiketine, ambalajına iyice bakılmalıdır. Orjinal olup olmadığı tespit edilmelidir ve sizin için kullanılabilir olup olmadığı eczacı veya doktora sorulmalıdır.

Almadan önce doktora danışılması gereken durumlar

 • Şeker hastalığınız varsa
 • Safra kesenizde problem varsa
 • Demir eksikliğiniz varsa(vücudun demir emilimini zorlaştırır)
 • Kanama problemleri ve kan pıhtılaşma sorunlarınız varsa
 • Reflü gibi mide hastalıklarınız varsa
 • Yüksek tansiyon varsa
 • Herhangi bir enfeksiyon varsa
 • Sedef hastalığı varsa
 • Meme kanseri ve yumurtalıklarla alakalı problemleriniz varsa,kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmanız önerilir.

Hamileler için kullanım

Hamilelik en hassas dönemlerden birisidir. Bu yüzden kullanılacak olan her şey iyice araştırılmalı ve doktora danışılmalıdır. Kesinlikle doktora danışmadan ürün kullanılmamalıdır. Bu yanlış etkilere neden olabilir. Zerdeçal çayı da hamilelikte fazla güvenli sayılmaz. Alındığı taktirde kanamalara ve kasılmalara neden olabilir. Çay yerine yemeklerde ufak miktarda baharat olarak kullanılabilir. Emzirme döneminde ise kullanmadan önce mutlaka sorulması gerekir.

Yorum Yaz