Facebook Artık COVID-19 Makalelerini Paylaşmadan Önce Uyarıyor

Facebook, son zamanlarda platform üzerindeki koronavirüs ile ilgili yanlış bilgilendirmeleri sınırlandırmak için çeşitli koruma ve tespit etme sistemleri sundu. Şirket Nisan ayında sahte bilgiler konusunda kullanıcıları uyarmaya başladı ve yakın zamanda 7 milyondan fazla gönderiyi yanlış bilgi içerdiği gerekçesiyle kaldırdı. Facebook şimdi de COVID-19 makalelerini paylaşmadan önce kullanıcıları uyaran bir sistem üzerinde çalışıyor.

Şirketin yeni özelliği, COVID-19 hakkındaki bir makale bağlantısını paylaştığınız zaman, o makale ile ilgili birtakım bilgileri sizlere sunuyor. Bu bilgiler içerisinde makalenin hangi kaynakta paylaşıldığı, ne zaman paylaşıldığı ve güvenilir olup olmadığı gibi veriler yer almaktadır. Facebook, bir blog gönderisinde bu özellikle ilgili olarak “İnsanlara, onları paylaşmak üzereyken COVID-19 ile ilgili bağlantılar hakkında daha fazla bağlam sağlamak için küresel bir bildirim ekranı sunmaya başlıyoruz. Bildirim, kullanıcıların içeriğin yeniliğini ve kaynağını paylaşmadan önce anlamalarına yardımcı olacaktır.” diyor.

Uyarı kutucuğunda makalenin orijinal kaynağını, makalenin kayıtlı olduğu tarihi ve makalenin ilk olarak yayınlandığı tarihi göreceksiniz. Facebook, bu uyarı sistemi ile birlikte aynı zamanda güvenilir bilgiler sunmak için kullanıcıları COVID-19 Bilgi Merkezine de bağlayacak. Bu şekilde kullanıcılar küresel sağlık otoriteleri tarafından sağlanan bilgilere ulaşabilecek.

Facebook’un yeni uyarı kutucuğu, makalelerin güncelliğini belirtme çabalarının bir uzantısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirket ilk olarak 90 günden eski makaleler için bir bildirim ekranı eklemeye başlamıştı. Bu eklenti ile kullanıcılar, platformda yıllardır dolaşan ve güncelliğini yitirmiş makaleleri paylaşıp paylaşmadıklarını kolayca anlayabilmektedirler.

Facebook, yeni uyarı afişini hükümete bağlı sağlık yetkilileri ve Dünya Sağlık Örgütü gibi tanınmış küresel sağlık kuruluşları tarafından yayınlanan içeriklere eklemeyecek. Şirket, bu kararı almalarının en temel sebebini ise güvenilir sağlık kuruluşlarının paylaştığı doğru bilgilerin önüne geçmemek olduğu olarak belirtiyor.

“Facebook Artık COVID-19 Makalelerini Paylaşmadan Önce Uyarıyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz