Facebook, COVID-19 Hakkında Yanlış Bilgi İçeren 7 Milyon Gönderiyi Sildi

Facebook üzerinde birçok kişi tarafından COVID-19 ile alakalı yanlış bilgi içeren gönderiler paylaşılıyor. Çoğu kişi bu gönderilerdeki bilgilere inanarak profillerinde paylaşıyor ve yanlış bilginin daha fazla kişiye ulaşmasına neden oluyor. Bu durumun farkında olan Facebook, Nisan ve Haziran ayları arasında COVID-19 hakkında yanlış bilgi içeren 7 milyon adet gönderiyi platformdan kaldırdığını açıkladı.

Bununla birlikte 98 milyon adet gönderiye ise doğruluk kontrolcüleri tarafından yanlış bilgi içerdiğini belirten etiketler eklendi. Şirket, sosyal ağdaki içeriklerin yayından kaldırılmaları ile alakalı ayrıntılarını ve topluluk standartları uygulama raporunu içeren bilgilendirme istatistiklerini paylaştı. Ancak Facebook bu istatistiklere tipik olarak yanlış bilgilendirmeden dolayı kaldırılan içeriklerin istatistiklerini dahil etmedi.

Facebook, koronavirüs konusunda yanlış bilgi içeren gönderilen kaldırılması konusunda izlediği politikayı daha da katılaştırdı. COVID-19 hakkında ve tedavileri hakkında sağlık kuruluşlarının paylaştığı doğrulanmış bilgiler dışındaki söylemler tehlikeli olarak kabul ediliyor ve platformdan kaldırılıyor. Bununla birlikte şirket insanları maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve diğer önlemleri yerine getirmek konusunda uyaran çeşitli uygulamalar konusunda adımlar attı.

Şirketin tüm çabalarına rağmen hem Facebook hem de Instagram üzerinde pandemiyle alakalı yanlış bilgiler içeren bilgiler hızla yayılmaya devam ediyor. Bu nedenle Facebook defalarca katı politikalarını değiştirdi ve bunları test etti. Önümüzdeki günlerde daha etkili bir çözüm üzerinde çalışarak daha iyi şekilde bu yanlış bilgi içeren gönderileri tespit edebileceklerini tahmin ediyoruz.

Bazı zamanlarda insanları yanlış tedbire iten videolar ortaya çıkıyor. Bu videolar Facebook tarafından tespit edilene kadar yalnızca bir gün içerisinde milyonlarca kez görüntülenebiliyor. Geçtiğimiz ay COVID-19 üzerinde başarılı bir tedavi sunduğu iddia edilen bir ilaç ile alakalı video Facebook videoyu platformdan kaldırmadan önce sadece bir günde 20 milyondan fazla görüntülenmişti. Tüm bunların önüne geçmek için insanların bilinçli bir şekilde içerik paylaşması oldukça önemli.

“Facebook, COVID-19 Hakkında Yanlış Bilgi İçeren 7 Milyon Gönderiyi Sildi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz