5nm Teknolojisi İle Üretilecek Yonga Setleri Bu Yıl Piyasaya Sürülecek!

TSMC tarafından 5nm teknolojisi ile üretilecek yonga setleri ve diğer ürünlerin yol haritası internet üzerinde ortaya çıktı. Bu yeni teknoloji ile gelecek yeni yonga setleri bu sene küçük partiler halinde üretilecek ve piyasaya sürülecek. 5nm teknolojisini ilk olarak akıllı telefonlar için üretilen Apple A14/14X ve Kirin 1000 yonga setlerinde göreceğiz. Ancak bir sonraki yıl 5nm N5 üretim süreci ile üretilen CPU, GPU ve yonga setleri çok daha fazla karşımıza çıkacak.

Ortaya çıkan yol haritasına baktığımız zaman gelecek yıl en az dört adet 5nm sürecini kullanan mobil yonga setleri piyasaya girecek. Bu yonga setleri ise dahili 5G’ye sahip Snapdragon X60 modemli Qualcomm Snapdragon 875, Apple A15, Kirin 1100 ve MediaTek Dimensity 2000 olacak.

Analistler TSMC’nin elde ettiği gelir üzerine araştırmalar yaptılar. Şirketin 5nm üretiminden elde ettiği gelirin bu yıl toplam gelirin %10’una ulaşması beklenirken gelecek yıl %25-30 seviyelerine çıkacağı tahmin ediliyor. 5nm N5 teknolojisinin ardından şirket daha gelişmiş bir teknoloji olan 5nm N5+’a geçecektir. Ancak bu geçişin en erken 2022 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

Son raporlara göre, Trump yönetimi ABD’de yeni fabrikalar kurmak için Intel ve TSMC gibi yonga üreticileri ile temas halinde ve bazı görüşmelerde bulunuyor. Bu hamlenin sebebi ise ABD’nin Asya ile olan ithalattaki bağımlılığını azaltmaya yardımcı olmak. Bunun yanında ABD hükümetinin Samsung Electronics ile de görüştüğü ve şirketin ABD’de daha gelişmiş yongalar üreterek pazar payını genişleteceği konusu gündeme geliyor.

“5nm Teknolojisi İle Üretilecek Yonga Setleri Bu Yıl Piyasaya Sürülecek!” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz