ABD Ordusu: Kuzey Kore Yurtdışında Çalışan Bir Sürü Hackera Sahip

ABD Ordusu tarafından bir ay önce yayınlanan bir raporda, Kuzey Kore adına en az 6.000 bilgisayar korsanı olduğunu raporlandı. Bunların büyük bir kısmının Belarus, Çin, Hindistan, Malezya ve Rusya gibi ülkelerde faaliyet gösterdiği söylendi. Ve saflarında çalışan elektronik savaş uzmanlarının bulunduğu belirtildi. Rapor, ABD Ordusu’nun birliklerini ve askeri öncülerini eğitmek için kullandığı bir çeşit vesikalar silsilesi. Ordunun daha önceki ay ilk kez kamuoyuna açıkladığı taktik bir el kitabı.

“Kuzey Kore Taktikleri” adlı 332 sayfalık rapor, Kore Halk Ordusu (KPA) hakkında askeri stratejiler, silahlar, liderlik yapısı, birlik türleri, lojistik ve elektronik savaş kapasiteleri gibi verilerin bir “hazinesinden” oluşuyor.

Açık farkla raporun çoğu örnek askeri taktik ve kapasiteleri yönetiyor. Rapor aynı şekilde Kuzey Kore’nin gizli bilgisayar korsanlığı birimlerini vurguluyor. ABD Ordusu, “EW [elektronik harp] ve siber uzay savaş operasyonlarının çoğu, daha yaygın olarak Büro 121 olarak bilinen Siber Savaş Rehberlik Birimi içinde gerçekleşir” dedi.

Bu değerlendirme, Kuzey Kore’nin tüm bilgisayar korsanlarını Ulusal Savunma’nın bir parçası olan bir Kuzey Kore istihbarat ajansı olan Keşif Genel Bürosu’nun bir bölümü olan Büro 121’e ek olarak bağlayan istihbarat ve siber güvenlik topluluklarının geçmiş raporlarına eşdeğerdir. 

ABD Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Kore’nin siber uzay egzersizlerini genişletmesiyle, Büro 121’in son zamanlarda katlanarak geliştiğini söylüyor. Rapora göre Büro 121, “2010’da en az 1.000 elit hacker” dan bugün 6.000’den fazla üyeye ulaştı. 
Bu sayı, Güney Kore Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanmıştı. Ve Kuzey Kore’nin 2013’te 3.000 kişilik bir siber savaş personeli çalıştırdığını söyleyen karşılaştırılabilir rakamlarla sabit bir rakamdır. Bu sayı daha sonra 2015’te 6.000’e çıktı.

ABD Ordusu Kuzey Kore Çalışanlarının 6.000 Kişi Olup Olmadığından Emin Değil

Bununla birlikte, ABD Ordusu şu anda 6.000 rakamının tamamen doğru olmadığına inanıyor. Ordu yetkilileri, önceki aya kadar daha önce açıklanmayan rakamlar olan Büro 121’deki iç bölümler için tahminlere sahip olduklarını belirtiyorlar. 
Lazarus Grubu alt bölümünün üyeler bölümü için kesin bir sayıya sahip değiller. Ancak bu grup, çoğunlukla, Kuzey Koreli yetkililerin “düşman ağ güvenlik açıklarını silahlandırarak sosyal kaos yaratmak için başvurdukları gruptur. Ve rejim tarafından istenirse herhangi bir şeyi dağıtmak için kullanılırlar. ” 

ABD Ordusu raporu, Pyongyang rejiminin neden askeri hackerların yurtdışına seyahat etmesine izin verdiğine dair çok fazla ayrıntıya girmemekte. Pyongyang rejiminin hacker’larını paravan şirketler kurmak için kullandığı bu ayrıntılara giren önceki raporlar ve mahkeme belgeleri var. “Yabancı tabanlı sunucu altyapısı” kurulurken hem teminat görevi gören hem de “kara para aklama işlemlerinde aracı kuruluşlar” olarak hizmet ediyorlar. 

Her halükarda, ABD Ordusu raporu, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının finansal siber suçla uğraştığını kabul ederken, yetkililer önemli ölçüde daha ileri gidiyor. Tüm Kuzey Kore hükümetinin bir suç ağı olarak ana hatlarını çiziyor. Kim rejimi geniş bir faaliyet kapsamıyla ilişkilendiriliyor. Bu da aynı şekilde uyuşturucu ticaretini, sahteciliği ve insan kaçakçılığını içeriyor ve sadece siber suçların çeşitliliğini değil.

Kaynak

Yorum Yaz