Aloe Vera Sabunu Faydaları Nelerdir?

Aloe vera sabunu: antibakteriyel, mantar önleyici özelliği ile sivilce, akne ve siyah noktalara iyi gelir. Cildin pH dengesini sağlayarak, cilt kuruluğunu giderir ve cildi nemlendirir. Yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır. Saç derisini fazla yağdan arındırır, saçı besleyerek güçlenmesini sağlar.

İçeriğinde C, E, A, B1, B2, B3, B6, B12, folik asit ve kolin vitaminleri bulunur. Aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, sodyum, demir ve potasyum elementlerini barındırmaktadır.

Aloe Vera Sabunu Cilde Faydaları

1. Cildin Nem Dengesini Korur

Aloe vera sabunu, cilde nüfuz ederek cildi nemlendirir. Aşırı yağlı cilde sahip olanların cildindeki fazla yağı giderir ve gözeneklerin tıkanmasını önler. Kuru cilde ihtiyacı olan nem ya da yağı sağlar.

2. Akne ve Sivilceleri Yok Eder

Antibakteriyel, antioksidan ve anti-enflamuatuar özellikleri ile akne ve sivilce ile güçlü bir şekilde mücadele eder. Cilt yüzeyindeki bakterileri ciltten uzaklaştırarak cilt lekelerinin oluşma riskini azaltır.

3. Egzamaya İyi Gelir

Aloe vera sabunuyla cilt yıkandığı takdirde, egzama nedeniyle meydana gelen kaşıntıyı rahatlatır. Ciltte oluşan deri dökülmesini ve tahrişi giderir. Fakat egzamayı tamamen iyileştirmez. Sadece cildin rahatlaması konusunda yardımcı olur.

4. Tırnak ve El Bakımına İyi Gelir

Tırnak ve el bakımında tercih edilmesi gereken bir üründür. Antibakteriyel özelliği sayesinde elleri aloe vera sabunuyla yıkamak hem ellerin temizliği hem de yumuşaklığını sağlamak için harika bir tercihtir. Tırnakları besleyerek güçlü ve dayanıklı olmasını sağlar, bu sayede tırnak kırılmasını önler.

5. Böcek ve Sinek Isırıklarını İyileştirir

Sinek ve böcek ısırıklarının oluşturduğu kaşıntı ve yanma hissini yok eder. Antibakteriyel etkisi sayesinde ısırılan bölge üzerinde bakterilerin üremesini engeller.

6. Selülitlerin Yok Olmasına Yardım Eder

Duş esnasında aloe vera sabunuyla selülitli bölgeye masaj yapıldığı takdirde selülitlerin yok olmasında etkisi görülmüştür. Fakat sadece aloe vera sabunu yada ürünleri kullanarak selülitlerden kurtulmak mümkün değildir. Bununla birlikte düzgün beslenmek ve spor yapmak da gereklidir.

7. Sarkma ve Kırışıklık Karşıtıdır

İçeriğinde yer alan kolajen ve elastin ile birlikte cilde esneklik ve yumuşaklık sağlayarak ciltte sarkma ve kırışıklık oluşumunu önler. Hamilelik çatlakları veya çok sık kilo alıp verme sonucunda leke, sarkma ve çatlaklara iyi gelir.

8. Cilt Tahrişini Yatıştırır

Traş ve ağda nedeniyle ciltte meydana gelen tahrişi yatıştırır.

9. Doğal Makyaj Temizleyicidir

Makyaj temizleme için aloe vera sabununun kullanılması, yüzde bulunan makyajın tamamını nazikçe temizler.

10. Cildi Güneşten Korur

Cildi güneş ışığının yaşlanma etkilerinden korur ve radyoterapinin neden olduğu cin hasarının görülme sıklığını azaltır. Hafif güneş yanıkları ve diğer yanıkları da yatıştırır.

11. Ayak Bakımı ve Sağlığında Etkilidir

  • Ayaklara gerekli doğal bakımı sağlayarak dinlendirir ve rahatlatır.
  • Topukta oluşan sertleşme için yumuşatıcı ve canlandırıcı özelliği bulunur.
  • Ayakta meydana gelen nasırların giderilmesine fayda sağlar.
  • Ayak kokusunu giderir ve ayakta oluşan terlemenin önüne geçer.

Aloe Vera Sabunu Saça Faydaları

1. Saçkıran Hastalığını İyileştirir

Saç kıran hastalığı nedeniyle kısa bir süre içerisinde kaş, kirpik, sakal gibi diğer kısa tüyler bölgesel olarak dökülür. Bu hastalığın başlangıç döneminde aloe vera sabunu kullanmak, dökülen saçların veya tüylerin yeniden çıkmasını sağlar.

2. Kepek Sorununu Yok Eder

Antienflamatuar özelliği ile kafa derisi kaşıntısı ve tahrişini azaltır, kepek sorununu yok eder. Duş sırasında saçı aloe vera sabunuyla yıkayıp saç derisine masaj uygulandığı takdirde, zamanla kepek sorununun ortadan kalktığı görülür. içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller ile saçı besleyerek güçlendirir ve daha hızlı uzamasını sağlar.

3. Hassas ve Tahriş Olmuş Saç Derisini Yatıştırır

Aloe vera sabunu, kafa derisini nemlendirerek tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Özellikle yağlı, kırılgan, kuru, hasar görmüş saçlar için kullanımı uygundur.

Kafa kaslarını gevşeten anestezik özelliklere sahip olduğu için aloe vera sabunu ile saçı yıkarken kafa derisine yapılan masajla birlikte kafa kaslarını gevşetir, stresi azaltır.

4. Yıpranmış Saçı Besler

Saçı ve kafa derisini UV ışınlarından korur. Günlük kullanılan düzleştirici, saç kurutma makinesi gibi yıpratıcı etkenlerden korumakla birlikte, yağmurdan ve kuruluktan da korur. Saçı kabarıklıktan uzak tutarak elektriklenmesini önler. Saça parlak, sağlıklı ve daha ipeksi bir görünüm verir.

5. Saçın Çabuk Yağlanmayı Önler

Saç folikülünü etkin bir şekilde temizler, saçı kir ve yağlardan arındırır. Bu sayede saçın çabuk yağlanmasını önler.

6. Saç tellerini güçlendirir ve onarır

İçeriğinde yer alan A, C ve E vitaminleri ile saç derisinde hücre yenilemesine yardımcı olarak saçların hızla büyümesini ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.

7. Saç dökülmesini önler

İçeriğinde yer alan folik asit, kolin ve C, E, B, B12 vitamini ile saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Aloe Vera Sabunu Nasıl Kullanılır?

Cilde Kullanımı

Alo vera sabununu köpürterek cilde uygulayın ve birkaç dakika masaj yaptıktan sonra bol su ile durulayın. Sabah ve akşam düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Saça Kullanımı

Saçı ve saç derisini aloe vera sabunu ile yıkayın ve birkaç dakika masaj yaptıktan sonra bol su ile durulayın. Ardından şampuan kullanarak saçı tekrar yıkayın. Bu işlemi haftada 2-3 kez duş sırasında tekrarlayabilirsiniz.

Yorum Yaz