Apple Artık Dünyanın En Değerli Halka Açık Şirketi Konumunda

Apple, dünyanın en değerli halka açık şirketi unvanını almayı başardı. Geçtiğimiz mali çeyrekte kazancını yükselen iPhone satışları ile iyi bir şekilde arttıran Apple, Cuma günü itibariyle piyasa değerini önemli derecede geliştirdi. Artan piyasa değeri ile birlikte Suudi Arabistan’a ait olan devlet petrolleri devi Saudi Aramco’yu geçen Apple, artık dünyanın en değerli halka açık şirketi oldu.

Apple hisseleri Cuma günü %10,47 artışla kapandı. Bu artışla birlikte şirketin piyasa değeri 1,84 trilyon dolara ulaştı. Saudi Aramco şirketinin değeri ise Cuma günündeki ticaret seansının sonunda 1,76 trilyon dolar seviyesinde karşımıza çıtı. Geçen yıl piyasaya açılan şirket dünyanın en değerli halka açık şirketi unvanını bugüne kadar elinde tuttu.

Apple’ın Cuma günündeki hisse senetlerindeki muazzam yükseliş, şirketin 13 Mart tarihinden bu yana elde ettiği en büyük tek günlük kazancın kapısını sonuna kadar açtı. Bu hisse senedi değerlenmesi ile şirketin piyasa değeri de 172 milyar dolar fazladan artmış oldu. Mart ayında pandemi nedeniyle dibe vuran şirket, şimdi ise bu sıkıntıdan tamamen kurtulmuş durumda. Artan satışlar ve yeni ürünlerdeki yüksek kâr marjı ile desteklenen ürünler şirketin hisselerini 2020’de %44 arttırdı.

Cuma günü yayınlanan bir araştırma notuna göre, Apple’ın ekosistemindeki büyümenin en büyük sebebi şirketin artan kârlılığıydı. Bu araştırma notunda yer alan bir söz “COVID-19 sorunlarına rağmen, Apple her segmentte ve coğrafyada gelir elde etti, ekosistem katılımı arttıkça fikir birliği gelirini %14 arttırdı” şeklinde ifade ediliyor.

Apple’ın son çeyrekteki büyümesi, çoğu tüketici elektroniği şirketinin COVID-19 etkilerinden kurtulmaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşti. Apple son zamanlarda pandemi nedeniyle dünya çapındaki bir çok fiziksel mağazasını kapatmak zorunda kaldı. Sadece pandemiden dolayı bu mağazaları kapatmakla sınırlı kalmadı. Bunun yanı sıra ABD’deki ırkçılık karşıtı eylemler nedeniyle de ülkedeki birçok mağazasını kapatmak zorunda kaldı.

“Apple Artık Dünyanın En Değerli Halka Açık Şirketi Konumunda” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz