Arap Sabunu Faydaları Nelerdir?

Arap sabunu, cildi nemlendirerek yumuşacık olmasını sağlar. Düzenli olarak kullanılması ile cildi beyazlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca cildin yağ oranını dengeleyerek, kir ve yağdan temizler. Saç köklerini besleyerek güçlenmesini ve doğal yapısına kavuşmasını sağlar ve saç dökülmesini önler.

Arap Sabunu Cilde Faydaları

1. Cildin Fazla Yağlanmasını Önler

Birçok insan metabolik, kalıtsal, kişisel bakım şekli, yeme içme alışkanlıkları ve diğer sebeplere bağlı olarak ciltte yağlanma sorunları yaşamaktadır. Arap sabunu cildin yağ oranını dengeler ve yağ ve kir ile tıkanmış gözenekleri açarak ciltte oluşan yağlanmayı engeller.

2. Yaraların iyileşmesini hızlandırır

Yaraların iyileşmesi sürecini hızlandırır ve özellikle tahriş ve kanama sonrası oluşan kabuklaşmaların cilde zarar vermeden temizlenmesini de kolaylaştırır.

3. Kuru Cildi Nemlendirir

İçeriğinde yer alan potasyum ile cildin kurumasına engel olur ve cildin ihtiyacı olan nem oranına kavuşmasına sağlar. Kurumuş çatlak topuklara iyi gelir ve pamuk gibi ayaklara kavuşmak için ayakların ihtiyacı olan bakımı sağlar. Ölü deriyi temizleyerek ciltten uzaklaştırır.

4. Peeling Etkisi İle Cildi Temizler

İçeriğinde yer alan mineral ve yağlar sayesinde gözenekleri derinlemesine temizleyerek peeling etkisi yapar. Bu etki sayesinde sivilce, siyah leke ve birçok cilt lekesini yok eder ve oluşmasını önler

5. Güneş Lekelerini Giderir

Özellikle hassas ciltler için güneş ışınları ve çevre ile yapılan temas sonucu yüz, kol ve vücudumuzun pek çok bölgesinde kızarıklıklar ve kararmalar görülmektedir. Uzun süreli kullanımlarda cildinizi beyazlatarak pürüzsüz bir görünüme kavuşturacak ve cildinizi zararlı ışınların etkisinden koruyacaktır.

Arap Sabunu Saça Faydaları

1. Saçın Elektriklenmesini Önler

Saçlarımıza duş sonrası sıcak fön çekerek ya da mevsimsel şartlara bağlı olarak genellikle kış aylarında nem oranının düşmesi sonucu saç kılları birbirine sürter ve statik bir elektrik oluşturur. Bunun sonucunda ise saçın doğal, parlak görünümü bozulur ve saçın şekillendirilmesi, taranması zor hale gelir. Arap sabunu içerdiği hayvansal ve bitkisel yağ asitleri ile saça nemlendirici bir etki yapar ve saçı yumuşatır. Bu sayede saçın daha kolay taranmasını ve şekil almasını sağlar.

2. Saçın Sağlıklı ve Hızlı Uzamasını Sağlar

Arap sabunu saça besleyici, onarıcı bir etki gösterir. Saç beslendikçe dökülme, kırılma ihtimali minimuma iner ve böylece güçlenerek büyümeye başlar.

3. Saçın Nem Oranını Düzenler ve Yağlanmasını Önler

Saç derisinde bulunan folikül sebumların olması gerekenden çok fazla çalışması sonucu saçımızda aşırı yağlanmalar oluşur. Bu durum saçın kırılganlığını arttırır. Saçın yağ oranı gereğinden az ise de deride kabuklaşma ve kepek sorunları meydana gelir. Arap sabunu aşırı yağlanmayı önler ve saçın doğal yapısını korur.

4. Saçın Rengini Açar

Arap sabunu haftada 2-3 kez ve sonrasında 1 hafta ara vererek düzenli olarak kullanıldığında saç rengini açar. Saç boyasını akıtmak için de kullanılır.

5. Saçı Besleyerek Canlandırır

Keten tohumu, mısırözü ve ayçiçeği gibi oleik asit ve linoleik asit içeriği ile saçı besleyerek canlandırır. Saçı güçlendirdiği için saçların koparak dökülmesini önler.

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?

Cilde Kullanımı

Arap sabunu cilde uygulandıktan sonra bolca köpürtün ve masaj yaptıktan sonra bol su ile durulayın. Haftada 1-2 kez yüz ve vücut temizliği için kullanılabilir. Uygulama sonrasında cildi nemlendirmek için krem kullanabilirsiniz.

Saça Kullanımı

Arap sabunu ile saçı yıkarak köpürtün ve birkaç dakika saç diplerine masaj yaptıktan sonra bol su ile durulayın. Saça ilk kez uygulandığında saçı kurutur ve sertleştirir bu nedenle kullandıktan sonra saçı nemlendirmek için maske, serum, krem gibi ürünler kullanabilirsiniz.

Temizlikte Kullanımı

Çamaşır Yıkama

Çamaşırların daha iyi temizlenmesini sağlar ve mikroplardan arındırır. Çamaşır yıkarken deterjan ile birlikte kullanabilirsiniz. İpek, saten gibi hassas kıyafetler ya da tül, perde yıkanmasında da kullanılabilir.

Mutfak ve Banyo Temizliği

Yağ ve kir sonucu oluşan inatçı lekelerin ve ve sararmış yüzeylerin etkili bir şekilde temizlenmesini sağlar. Fayans, duşa kabin, ocak, klozet, lavabo, fırın temizliğinde kullanabilirsiniz.

Halı Temizliği

Arap sabunu ve su ile hazırlayacağınız karışımı kullanarak halı ve yüzeylerin temizliğini sağlayarak mikropları yok edebilir ve ortamın alerjik etkilerini azaltabilirsiniz.

Bulaşık Temizliği

Eğer elde bulaşık yıkıyorsanız ve doğal bir şekilde bulaşıklarınızın temizliğini sağlamak istiyorsanız arap sabunu ile hazırlanan su karışımını kullanabilirsiniz. Fakat temizlik sonrasında bol su ile bulaşıkları duruladığınızdan emin olun.

Yorum Yaz