Arktik Okyanusu’nun Buzları Düşünülenden Çok Daha Hızlı Eriyor

Kuzey Kutbu deniz buzunun sanıldığından daha hızlı eridiğini gösteren yeni bir araştırmaya yapıldı. Bu araştırmaya göre, Kanada, Rusya ve Avrupa arasındaki Arktik Okyanusu, iklim modellerinin tahmin edebileceğinden daha hızlı ısınıyor.

Araştırmacılar, son 40 yıl içinde, sıcaklıkların her on yılda bir arttığını keşfetti. Daha çok Barents Denizi ve Norveç’in Svalbard takımadaları çevresinde bir derece Celsius (1,8 F) arttığı bulundu.

Araştırmacı Jens Hesselbjerg Christensen, ” Arktik Okyanusu koşullarıyla ilgili analizlerimiz, deniz seviyesine en yakın atmosferdeki sıcaklık artışlarının oranını açıkça hafife aldığımızı gösteriyor. Bu da sonuçta deniz buzunun beklediğimizden daha hızlı yok olmasına neden oluyor” diyor. Kendisi Kopenhag Üniversitesi Niels Bohr Enstitüsü’nde (NBI) profesör ve Doğa İklimi Değişikliği araştırmasının ortak yazarıdır.

Araştırmacılar, Kuzey Kutbu’ndaki mevcut sıcaklık değişimlerini, örneğin Grönland’dan bildiğimiz 120.000-11.000 yıl önceki buzul çağındaki iklim dalgalanmalarıyla karşılaştırdı.

Christensen “Şu anda Kuzey Kutbu’nda yaşanan ani sıcaklık artışı yalnızca son buzul çağında gözlemlendi. Bu süre zarfında, buz çekirdeklerinin analizleri Grönland Buz Tabakası üzerindeki sıcaklıkların 40 ila 100 yıllık bir süre içinde birkaç kat arttığını ortaya çıkardı. Artış 10 ila 12 derece [18 ila 21,6 F] arasında.” diyor.

Arktik Okyanusu’ndaki Bu Sıcaklık Artışının Sebebi Anlaşılamıyor

Bilim adamlarının, sıcaklıktaki ani yükselişin önemini henüz anlayamadıklarını belirtiyor. Kuzey Kutbu’na daha fazla odaklanmanın ve daha genel olarak küresel ısınmanın azalmasının şart olduğunu vurguluyor.

Şimdiye kadar iklim modelleri, Kuzey Kutbu sıcaklıklarının yavaş ve istikrarlı bir şekilde artacağını tahmin ediyordu. Ancak araştırmacıların analizi, bu değişikliklerin beklenenden çok daha hızlı ilerlediğini gösteriyor.

Christensen “BM İklim Paneli tarafından analiz edilen ve değerlendirilen iklim modellerine baktık. Yalnızca en yüksek karbondioksit emisyonuna sahip en kötü durum senaryosunu temel alan modeller, sıcaklık ölçümlerimizin 1979’dan günümüze kadar geçen 40 yılda gösterdiğine yaklaşıyor ”diyor.

Gelecekte, ani iklim değişikliğinin Kuzey Kutbu üzerindeki etkisini simüle edebilmeye daha çok odaklanılmalı. Bunu yapmak, sıcaklık artışlarını doğru bir şekilde tahmin edebilen daha iyi modeller oluşturmamızı sağlayacaktır.

Hesselbjerg Christensen “Değişiklikler yaz aylarında o kadar hızlı gerçekleşiyor ki, deniz buzunun çoğu iklim modelinin tahmin ettiğinden daha hızlı yok olması muhtemel. Sıcaklık değişikliklerini yakından izlemeye ve doğru iklim süreçlerini bu modellere dahil etmeye devam etmeliyiz, ”diyor.

“Bu nedenle, Paris Anlaşması’nı karşılamak için sera gazı emisyonlarında gerekli azaltımların başarıyla uygulanması, Kuzey Kutbu’nda yıl boyunca deniz buzuyla dolu bir Kuzey Kutbu sağlamak için çok önemlidir.” diye ekliyor.

Kaynak

Yorum Yaz