Boğaz Gıcığına Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük vücudun, kendini savunmak ve boğaza kaçan yabancı veya tehlikeli tahriş eden maddelerden korunmak için geliştirdiği bir reflekstir. Biriken havanın akciğerlerden hızlı bir şekilde dışarı atılma olayıdır. Öksürük başlı başına bir hastalık olmamakla birlikte boğazın ve solunum sisteminin kendini savunma mekanizmasını oluşturur.

Dışarıdan gelen alerjenler, tozlar ve duman gibi etmenlerin üst ve alt solunum yollarına girmesi ile beraber beyne mesaj gönderen merkezi sinir sistemi uyarılarak bu tehditten dolayı harekete geçer. Vücudun dışarıdan gelen tehlikelere karşı kendime koruması için uyarılan beyinin sinir hücreleri, akciğerlerdeki kasları uyararak havayı dışarı öksürük yolu ile atmasını sağlar.

Boğaz gıcığına iyi gelen uygulamaları, bitkisel çözümleri ve dikkat edilmesi gerekenleri öğrenerek boğazınızı rahatlatabilir ve gıcığı kesebilirsiniz.

Boğaz Gıcığına İyi Gelen Uygulamalar

Öncelikle öksürük bir hastalık değil vücutta olmuş ve olacak herhangi bir hastalığın habercisidir. Öksürüğün vücudun kendini savunma mekanizması olduğunu kavramakta fayda vardır. Bu nedenle öksürüğün geçmesi için öncelikli olarak, öksürüğe neden olan sebepler tespit edilmeli ve ona göre daha sağlıklı bir yol izlenip izlenmeyeceği belirlenmelidir.

Boğazda biriken sıvı zamanla gıcık öksürüğe dönüşür ve daha fazla ilerlemesi dahilinde kuru öksürüğe sebep olur. Öksürük için uygulanan tedavi yöntemleri çocuklarda, yetişkinlerde ve bebeklerde değişkenlik göstermekle birlikte, yaş grubununda tedavinin çeşidine göre belirlenmektedir.

Öksürük tedavisinde evde kolaylıkla uygulayabileceğimiz veya kendinizi dış tehditlerden korumak adına uzak durmamız gereken bazı önlemler vardır.

Sigara ve Diğer Tütün Ürünlerinden Uzak Durmak

Çoğunlukla öksürüğün en önemli sebeplerinden biri sigara dumanı ve beraberinde gelen diğer tütün ürünlerinin sebep olduğu öksürük çeşitleridir. Bu tür ortamlardan uzak durmak, solunum yolumuza dışarıdan gelen bu kirli dumanın solunmasını engelleyecektir.

İlaç Tedavisi

Öksürük için eczanelerde satılan birçok ilaç mevcuttur, fakat bu ilaçları almadan önce mutlaka bir doktora başvurulmasında fayda vardır. Eğer öksürük kuru bir öksürük ise öksürük sökücü şurup kullanmak, şiddeti daha fazla attırmakla beraber, boğazın tahriş olmasına sebep olur. Tam tersi diğer durumda ise eğer öksürük balgamlı ise balgam sökücü bir ilaç kullanmak, balgam çıkmasına sebep olabilir.

Buhar Solumak

Öksürüğe iyi gelen bir diğer alternatif yöntem ise buhar solumaktır. Kabın içerisinde duran sıcak suyun dışarıya yaydığı sıcak buharı teneffüs ederek, solunum yollarının nemlenmesi sağlanır ve öksürüğün geçmesine yardımcı olunur. Sıcak buhar, temas ettiği boğazın yumuşamasını sağlayarak tahriş olmasını engeller.

Boğazda öksürük sebebiyle oluşan ağrıların azalmasına da yardımcı olur. Bütün bunların haricinde söylemekte fayda var ki öksürüğün asıl teşhis edilen sebeplerinden biri astımdan kaynaklı ise buhar yolu ile tedavi iyi gelmekten öte öksürüğün daha fazla kötüye gitmesine yol açacaktır.

Bol Sıvı Tüketmek

Özellikle öksürüğe iyi gelen bir diğer yöntem ise bol sıvı tüketmekten geçer. Kış aylarında oluşan kuru öksürüğün oluşturduğu tahriş olma ve kuruma gibi sorunların giderilmesinde yardımcı olur. Günde en fazla 2-2,5 litre su tüketimi öksürüğün zayıflamasını sağlar.

Düzenli Spor ve Yürüyüş

Vücut zaman zaman direncini kaybederek dışarıdan gelecek tehlikelere karşı zemin hazırlar. Böylesi bir durumu önlemek ve vücudun direncini korumak için düzenli yürüyüşler yapmak gerekir. Yapılan yürüyüşlerle, hem zihinsel sağlığı korumak hem de temiz havanın vermiş olduğu faydalardan yararlanmak mümkün olur.

Ortamın Nemli Olması

Öksürüğün başlıca sebeplerinden biri olarak gösterilen toz ve kirlilik, bulunulan ortamı bireyler için daha fazla seçici hale getirmek zorunda bırakır. Evde uygulayabilecek çok kolay bir yöntem ile bulunduğunuz odayı kuru havasından kurtarabilir ve nemini kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Kaloriferin üzerine ıslak bir havlu koyarak bekleyin ya da teknolojiden faydalanarak buhar makineleri kullanabilir, odanın nemli bir havaya sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Kimyasal Kokularda Kaçınmak

Çeşitli kimyasallar içeren parfümlerin veya oda spreylerinin kullanımı halihazırda öksürüğün daha fazla artmasını sağlar. Bu nedenle bu tür parfümlü kimyasallardan ne kadar uzak durulursa bir o kadar öksürüğün geçmesi için gerekli önlemleri almış olursunuz.

Soğuk İçeceklerden ve Yiyeceklerden Uzak Durmak

Günlük içme suyunuzu ılık olarak içmeye özen göstermeli ve genel olarak soğuk meşrubat çeşitlerinden kendinizi uzaklaştırmalısınız. Yiyecekler de dikkat etmeniz gereken önemli bir konu ise buzdolabından çıkardığınız meyve ve sebzelerin dışarıda biraz bekleyerek, daha ılık olmasını sağlamak ve sonrasında tüketmektir.

Sıcak Duş Almak

Buharın öksürük üzerindeki etkisinden dolayı, gerek alerji aylarında gerek soğuk algınlığı sebebi ile oluşan öksürüklerde sıcak bir duş oldukça etkili olur. Buharın boğazı yumuşatması ve aynı zamanda sıcak suyun kasları gevşetmesi, öksürüğün baş gösterdiği zamanlarda kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Sıcak bir duş burunda yer alan sekresyonları incelterek öksürüğün azalmasını sağlar.

Tuzlu Su ile Gargara

Tuzlu su ile gargara yapmak boğazda yer alan bakteri ve enfeksiyonları temizler ve öksürüğün azalmasına yardımcı olur.

Düzenli ve Dengeli Beslenme

Vücudun yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmesi ve gerekli olan besin kaynakları haricinde, özellikle kış mevsiminde baş gösteren hastalıkların önlenmesi için C vitamini içeren besinler bol bol tüketilmelidir.

Boğaz Pastili

Öksürük beraberinde boğazda kuruluk ve tahriş olma hissini büyük oranda arttırarak vücuda ekstra bir zarar vermektedir. Boğaz pastilini kullanmak, boğazın yumuşamasına yardımcı olarak solunum yollarının rahat bir duruma getirilmesine yardımcı olur. Balgamla beraber ortaya çıkan tıkanıklık çözülür ve rahat nefes almak için zemin hazırlar.

Toz ve Kirli Ortamdan Kaçınma

Her türlü solunum yolu ile akciğerlerimize dolan kirli hava öksürüğün baş düşmanlarından biridir. Tozlu ve kirli ortamlardan uzak durarak oluşacak tehdit ortamını önlemiş oluruz.

Uyku Düzeni

Vücudun direncini korumak ve yorgun düşmemek adına en önemli kural uyku düzenidir. Halsiz ve uykusuz bir bedenin direnci düşük olduğundan dolayı, hastalıklara karşı savunma gücü zayıf kalarak vücut direncinin düşürmesine yol açar. Gece özellikle artış gösteren öksürüğü azaltmak için kullanılan yastığı yüksek tutmak etkili olduğu söylenebilir.

Boğaz Gıcığına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Hastalıklar kendini belli etmeden önce vücut bu durumu öksürük yolu ile gösterir ve kendini savunmaya alır. Bitkisel çözümler hayatın koşuşturmasında yaşanan bedensel ve ruhsal rahatsızlıklara büyük bir fayda sağlayan en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir.

Öksürüğün kendi içinde bazı özelliklere ayrılması sonucunda öksürük çeşidinin belirlenmesiyle bitkisel çözümlere başvurulabilir. Öksürük sebebi, astım ve alerji gibi hastalıkların yol açtığı bir belirti olabilir. Bu ihtimalleri değerlendirerek öncelikle uzman bir doktora başvurulmasında fayda vardır.

Zencefil, Bal, Karabiber, Tarçın ve Limon

Uzmanlar tarafından sıkça tavsiye edilen bitkisel bir karışım olmakla beraber, öksürüğe iyi gelmesi ile de bilinen etkisi oldukça büyük ve faydalı bir karışımdır. Sıcak su ile hazırlanan bu karışım boğazın rahatlamasını sağlar ve öksürüğü büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

Tahriş olan boğazın daha fazla kurumasını önleyerek, öksürüğün boğazda yarattığı hasarı en aza indirger. Kış mevsiminde daha fazla tüketimi artan bu karışım, özellikle bağışıklık sistemini soğuklara karşı daha dinç tutmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Kakule ve Yeşil Çay

Yeşil çay güçlü bir antioksidan etkiye sahip olması ile bilinir. Öksürüğe iyi gelen bileşenlerden oluşarak kış aylarında vazgeçilmez bir bitki olmaktadır. Vücutta yer alan mikropları temizler ve aynı zamanda soğuk algınlığına, öksürüğe ciddi anlamda fayda sağlamaktadır.

Hastalığın sebep olduğu enfeksiyonlardan vücudumuzu arındırıcı etkiye sahip olması ile bilinir. Ek olarak yeşil çayın içine eklenen bir tutam kakule de boğazda öksürük nedeni ile oluşan o kuruluk hissini yok ederek rahatlamasını sağlar. Yalnızca yüksek tansiyona sahip olan insanların ölçülü tüketmeleri önerilir.

Meyan Kökü

Meyan kökü balgam sökücü özelliğinden faydalanmak için kullanılmaktadır. Vücuttan balgamın atılması yönünde büyük bir etkiye sahiptir. Mikropları ve vücutta yer alan iltihapları dışarıya atmak için yapmanız gereken tek şey 1 fincan sıcak suyun içine 1 çay kaşığı kurutulmuş meyan kökü ilave ederek demlenmesini sağlamaktır. Öksürük tedavisinde kullanımı açısından meyan kökünü günde 2 kere tüketmenizde fayda vardır.

Kekik ve Bal

Özellikle bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanımı açısından sık sık adı geçen bitkisel bir kür olarak bilinir. Solunum yolu hastalıklarının ve bronşit gibi rahatsızlıkların yol açtığı öksürük için kekik kullanımı yaygındır. Bilindiği üzere kekiğin yaprağı öksürük tedavisinde kanıtlanmış bir ilaçtır. Kekik çayı içerisine bal katarak aynı zamanda hem tadını yumuşatabilir hem de boğazın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Ekinezya

Bu bitki 1940 yılından beri çeşitli tedavilerde kullanılmakta ve etkili sonuçlar doğurması ile bilinir. Geçmişten günümüze sadece soğuk algınlığı veya öksürükte değil aynı zamanda böcek ısırıkları, yılan sokması ve ağır yaralanma vakalarında da kullanımı oldukça yaygın bir hale gelmiştir.

Günümüzde daha çok öksürük ve nezle gibi durumlarda kullanıma devam edilen bitki, vücudun mikroplardan arınmasına fayda sağlayarak sık sık kendini tekrar eden idrar yolu enfeksiyonlarını da engeller. Engellenemeyen ve sık sık rahatsızlık veren öksürük krizlerini rahatlatmak için her sabah 1 fincan ekinezya çayının tüketilmesinde fayda vardır.

Ayva Yaprağı ve Tohumu

Öksürüğün şiddetine ve büyüklüğüne bağlı olarak boğazda oluşan tahriş olma ve yanma hissinin azalmasına yol açarak oluşan sertliğin giderilmesini sağlar. Öksürük için 1 çay kaşığı kadar öğütülmüş ayva tohumunu 1 bardak sıcak suda demleyin ve daha sonrasında tercihe bağlı olarak kuru ayva yaprağını ilave edin.

Çayı demledikten sonra yemeklerden önce ve sonra tüketmeniz dahilinde boğazınızda ki yumuşamayı fark edersiniz. Özellikle kış mevsiminde yaşanan kuru veya balgamlı öksürüklerde ayva çayı size bu konuda yarar sağlayabilir.

Yaseminli Portakal Çayı

Portakal kış mevsiminin vazgeçilmezi olan ve aynı zamanda içerdiği zengin C vitamini sayesinde gerek solunum yolu rahatsızlıkları için gerekse bağışıklık sistemini korumak için kullanılan önemli kaynaklardan biridir. Yasemin çayı içerisine portakal ekleyerek, çayın içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde öksürüğü kısa sürede kesebilirsiniz.

Anason

Mevsim geçişleri ve kış mevsimi hastalık yönünden insanları en çok etkileyen ve en fazla enfeksiyon kapma oranının olduğu bir dönemdir. Solunum yolları ile yaşadığımız sıkıntıyı çözmek adına anason kullanımı, dönem içinde alınan mikropları vücuttan dışarı atmaya yardımcı olur.

Balgam sökücü özelliği ile günde 2 fincan tüketerek öksürüğün azalmasına ve rahatsız edici boğaz kuruluğunu da yumuşatarak daha rahat olmanızı sağlamaktadır. Kullanımı için 1 çay kaşığı toz anasonu 1 bardak sıcak suya ekleyip ağzını kapattıktan sonra 10 dakika demlemeye bırakmak yeterli olacaktır. Anason çayı demlendikten sonra içindeki anasonu süzerek tüketmeye başlayabilirsiniz.

Ihlamur

Ihlamur bitkisel tedavi yöntemlerinde sıklıkla tercih edilen, özellikle öksürüğü engellemek adına kullanımı uzun süredir devam eden bir bitkidir. Öksürük konusunda şikayeti olan kişiler için akla gelen ilk tedavi yöntemi olma konusunda zirveyi korumaktadır. Solunum yolu rahatsızlıklarını önleyen ve boğazda ki iltihapların atılmasını sağlayan bitkisel bir yöntemdir.

Öksürük tedavisinde kullanmak için günde 3 fincan ıhlamur çayı tüketmekte fayda vardır. Boğazda öksürük sebebiyle yaşanan ağrıları yok etme konusunda ki marifetleri ile bilinmektedir. Herhangi bir tatlandırıcı kullanmadan ve demlendikten sonra fazla bekletmeden tüketmek etkisi bakından daha büyük önem arz etmektedir.

Zencefil, Bal, Karanfil

Zencefil ve bal karışımına ek olarak karanfilin de eklenmesi öksürük ve enfeksiyon önleyici güçlü bir etkiye sahiptir. Karanfilin içerisinde bulunan antiseptik özellikler ve yapı bakımından uçucu bir madde olmasından kaynaklı olarak boğazda meydana gelen mikropların yol açtığı iltihaplanmayı önler.

Zencefilin de aynı şekilde içerisinde enfeksiyon önleyici bileşenleri barındıran özelliklere sahip olması, karışımları daha güçlü bir hale getirecektir. Karanfil çayı yapabileceğiniz gibi ayrıca 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı kadar karanfili karıştırarak içmeniz, öksürüğü azaltan güçlü bir kürdür.

Meyan Kökü, Zencefil, Şahtere

Boğazda mikroplardan kaynaklı ortaya çıkan iltihaplanmayı önleyici ve bitkisel karışımlarda fazlasıyla tercih edilen bu bitkisel çay, düzenli tüketimi dahilinde etkisini kısa zamanda göstererek, şikayet ettiğiniz öksürüğün büyük bir oranda azalmasını sağlayacaktır.

Portakal Suyu ve Badem

Zengin C vitamini sayesinde portakal suyunun gerek soğuk algınlığı, gerekse kışın yakalanma riskinin yüksek olduğu hastalıklara karşı kullanılan etkili bir koruma yöntemidir. Öksürük tedavisinde bademleri öncelikle bir rondo yardımı ile parçalayarak, birkaç çay kaşığı badem bir fincan portakal suyu ile karıştırılır. Öksürüğün ve sebep olduğu tahrişin tedavisinde kullanım açısından önemli bir karışımdır.

Bal ve Ilık Süt

İçine bal ilave edilerek tesiri daha fazla arttırılan ılık süt, tüketildiği zaman balgam sökücü özelliği ile hem boğazı yumuşatır hem de öksürüğü engelleyerek rahatlama sağlar.

Tuz, Limon ve Karabiber

Limonun C vitamini açısından zengin olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bütün bir limonu dört birini alarak üzerine karabiber ve tuz ilave ettikten sonra tüketmek öksürüğün hızla geçmesinde etkili olur. İçeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara aynı zamanda öksürüğe karşı oluşan dirençsizliği engeller. Solunum yollarını rahatlatan bu karışım, öksürük için ideal bir seçim olmaktadır.

Probiyotikler

Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen probiyotikler, doğrudan öksürüğe iyi gelmese bile bağırsaklar da yaşayan bakterilerin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur. Probiyotiklerin vücutta meydana getirdiği denge ile bağışıklık sistemini direkt olarak olumlu yönde etkilemektedir. Soğuk algınlığı, grip ve polen olma olasılığını en aza indirgeme konusunda kullanılan bir kaynaktır.

Marşmelov

Bitkinin yaprakları yıllarca boğaz ağrılarının tedavisinde kullanılmakla beraber, öksürükten meydana gelen tahriş olma ve kuruluk gibi rahatsızlıkları da gidermeye yardımcı olur. Marşmelov bitkisinin kökünü şimdilerde çay veya kapsül şeklinde alabilir, sıcak bir çay ile boğaz ağrısını dindirebilirsiniz. Çocuklar için ise tavsiye edilmez.

Zerdeçal

Zerdeçal bitkisi, antibakteriyel özellikler içeren kurkumin adlı bir bileşik içermektedir. Kuru öksürüğün boğazda bırakmış olduğu hasarı en aza indirgeyerek, mikropları temizleme görevi görmektedir. Kurkumin bileşeni en çok karabiber ile alındığı zaman kan dolaşımında güçlü bir etkiye sahip olmaktadır.

Zerdeçal çayı yapabileceğiniz gibi farklı bir alternatif olarak portakal suyu gibi herhangi bir soğuk içeceğe 1 çay kaşığı zerdeçal 1/8 çay kaşığı kadar da karabiber ekleyerek tüketebilirsiniz. Zerdeçal bitkisinin bitkisel gücü, üst solunum yollarını ve aynı zamanda bronşit gibi hastalıkları tedavi ederken kullanılır.

Kapsaisin

Kapsaisin, acı biberin içinde bulunan acı aromasını sağlayan maddedir. Öksürüğü azaltmak için kullanılan güvenilir kaynaklardan biri olarak sayılır. Kapsaisin, kapsül olarak da tüketilebilirken, aynı zamanda acı biberin içindeki acı sostan bir kaç damlasını ılık suya damlatarak hazırlanan çayı da tüketebilirsiniz.

Masala Chai Çayı

Chai çayı son dönemlerin en popüler bitkisel ürünlerinden biri olarak sık sık kullanılmaya başlanan bir ürün olmaktadır. ABD’de çok popüler bir bitkisel çay haline gelen Chai, Hindistan’da ise boğaz ağrıları ve kuru öksürüğün giderilmesinde kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olmuştur.

Masala Chai çayı, kakule ve karanfil gibi bileşenler içeren, güçlü antioksidan özelliklere sahip bitkisel bir tedavi yöntemidir. İçinde bulunan karanfil bileşeni sayesinde balgam söktürücü olarak da kullanılması mümkündür.

Elma Sirkesi

Bal ile karıştırılarak tüketilen elma sirkesi, boğazda yer alan enfeksiyon ve bakterileri yok ederek öksürüğün azalmasına yardımcı olur.

Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası, bilindiği üzere soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılan bitkisel bir besin kaynağıdır. Bakteriler ve mikroplara karşı savaşan birden fazla vitamini içinde barındırarak hastalıkları ve öksürüğün hızlı bir şekilde geçmesini sağlamaktadır.

Kuru öksürüğün yol açtığı boğaz ağrılarını gidererek daha yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur. Antioksidan içermesinin yanında, buhar ile pişen tavuk çorbasının tüketimi de burun tıkanıklarının ve öksürük gibi şikayetlerin yol açtığı sorunları ortadan kaldırır.

Et Suyu

Tavuk suyuna paralel olarak, et suyu da hastalık dönemlerinde kullanılan en güçlü tedavi yöntemlerinden biridir. Magnezyum, fosfor ve kalsiyum bakımından zengin vitaminler içeren et suyu, vücudun bakterilere karşı savaşmasında etkin rol oynamaktadır.

İçerdiği zengin içerikler sayesinde sıcak tüketilen et suyu, kuru öksürüğün ve boğazda yer alan iltihaplanma gibi durumların üstesinden gelen, güçlü bitkisel koruyucu yöntemlerinden biridir.

Bezelye

İçerdiği zengin vitaminler ve mineraller sayesinde tüketimi büyük oranda sağlıklı bir sebze olan bezelye, vücut direncini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Öksürük gibi hastalık belirtilerini zayıflatmakla beraber en çok alerjik ve astım gibi rahatsızlıkların önlenmesine fayda sağlar.

Soğan

Faydaları bakımından bir çok hastalığa tedavi niteliğinde kullanımı mevcuttur. Öksürük tedavilerinde kullanmak için soğan, bal ile karıştırabilir ve mikroplara karşı vücut direncini arttırabilirsiniz.

Soğanın öksürük tedavisi için en çok kullanılan yöntemlerinden biride, bir soğanı 4-5 parçaya bölerek cam kavanoza konup, bir yemek kaşığı kadar da bal eklenerek bir gece boyunca beklenmesi dahilinde bu karışımdan çıkan suyun, her sabah kahvaltıdan önce içilmesidir.

Lahana

Lahana çok zengin bir mineral yapısına sahiptir fakat bununla birlikte diğer sebzeler gibi tüketilmez, direkt olarak vücudun üzerinde tedavisi uygulanır. Kullanımı çok basit bir tedavi yöntemi olmakla birlikte yapılması gereken tek şey haşlanmış lahana yaprağına bal sürerek göğsün üzerine sarılmasıdır. Bu uygulama ile kuru öksürüğün tahriş ettiği ve aynı zamanda ağrı yaptığı rahatsızlıklar ortadan kalkmış olur.

Ispanak

Ispanak çok zengin bir vitamin kaynağıdır ve içinde A, B, C ve E vitaminlerini barındırır. Özellikle mevsimlerin daha fazla soğuk olduğu zamanlarda bu zengin vitamin kaynağı olan sebzeyi tüketmek oldukça faydalıdır. Buna ek olarak içinde protein, magnezyum ve demir içermektedir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte boğaz ve göğüs rahatsızlıklarına karşı bolca tüketmekte fayda vardır.

Sarımsak

Kullanımının fayda sağladığı birçok rahatsızlık mevcuttur. Yarattığı şifalar ile tedavi için kullanılan sebzeler arasında akla ilk gelen sarımsaktır. Doğal bir antibiyotik olarak bilinmektedir. Bir takım enfeksiyonların yol açtığı öksürükleri tedavi eden ve bir o kadar da etkili bir yöntemdir.

Hem kuru öksürükte fayda sağlarken hem de balgamlı öksürükte biriken balgamı sökerek akciğerlerin rahatlamasını sağlar. Faydasını en etkili bir şekilde görmek isteyenler için en çok önerilen yöntem sarımsağı çiğ tüketmektir. Özellikle tedavi amaçlı kullanımlarda yoğurt ve yemeklerin içinde kullanılmaktadır.

Ananas

Öksürük tedavisinde kullanılan yiyecekler arasında çok sık adı geçmez fakat ananasın sapında ve meyvesinde yer alan ”bromelain” adlı bir enzim, hem öksürüğün bastırılmasına yardımcı olur hem de öksürükle beraber gelen balgamın sökülmesini sağlar. Öksürüğün rahatlamasını sağlamak için, günde bir dilim ananas yiyebilir veya ananas suyu içerek rahatlamasına fayda sağlayabilirsiniz.

Boğaz Gıcığına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Her ne kadar öksürük tedavisinde bitkisel çaylar ve ilaçlar kullanılsa da, bazı yağlarında öksürüğü önleyen bir takım etkilere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle öksürük kaynaklı meydana gelen boğaz ağrıları ve boğaz iltihaplanmaları sonucunda yağların kullanımı etkili bir tedavi yöntemi olarak düşünülmektedir.

Öksürüğün boğaz enfeksiyonu, soğuk algınlığı ve göğüs ağrısı gibi bazı sebepleri vardır. Yağ kullanımı, boğazın rahatlamasını sağlamaya ve mukusun temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Uzmanlar bu tür bitkisel yağlar kullanılarak yapılan öksürük tedavilerini daha çok tıbbi tedavi olarak değil de tedaviyi tamamlayan unsurlar olarak görmektedirler.

Uzman doktor kontrolünde kullanımına düzenli bir şekilde devam edildiği sürece tedaviyi olumlu etkileyecek güçlere sahip bazı esansiyel yağlar bulunmaktadır.

Buhur Yağı

Buhur yağı, Boswellia cinsi ağaçtan derlenerek parfüm, koku ve özellikle tütsü gibi maddelerin üretiminde kullanılır. Ayrıca solunum yolu üzerinde yaptığı olumlu etkilerle nezle, soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmektedir.

Kekik Yağı

Araştırmalara göre kekik yağı içinde yüksek oranda ”karvakrol” adlı bir bileşen içerir ve bu bileşenin bakteriler ile savaşma konusunda büyük bir başarı gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu yağ çoğunlukla bakteriler ile savaşmak ve mikropları uzaklaştırmak için vücudun direncini koruyan olumlu bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ile birlikte bergamot yağı ve selvi yağı ekleyerek bir karışım oluşturabilirsiniz. Bu yağ karışımı beraberinde ”kampen” adı verilen bir bileşen içermektedir. Kampen etkisi yaratan bu yağlar solunduğu takdirde göğüs ve boğaz bölgesinde serinletici bir etkiye sebep olmaktadır. Antioksidan özellikleri sayesinde vücutta meydana gelebilecek herhangi bir mikrobu önleyerek iltihaplanma sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Biberiye Yağı

Uzman doktorlar tarafından önerilen yağlardan biri olarak gösterilen biberiye yağı, öksürük sebebiyle oluşan mukusun azalmasını sağlamaktadır. Bakteri ve mikroplara karşı savaşan bir etkiye sahip olduğundan dolayı oluşması muhtemel iltihaplanma sorununu da düzenli kullanımı ile azaltmaktadır.

Okaliptus Yağı

Öksürük tedavisi için kullanılan yağların veya losyonların içerisinde aslında okaliptus yağı bulunmaktadır. Bir çok insan bunu farkında olmadan zaten kullanmaktadır. Bazı araştırmalar sonucu elde edilen bulgulara göre bakterilerin ve mikropların sebep olduğu enfeksiyonları azaltma konusunda büyük bir başarıya sahiptir.

Bu yağ aynı zamanda ağrıların hafiflemesine yardımcı olarak, soğuk algınlığından dolayı ortaya çıkan kas gerilmelerinin de zayıflamasına yardımcı olmaktadır. Birkaç damla okaliptüs yağını boğaz ve göğüs bölgesine masaj yaparak uygulayabilir veya sıcak bir suya okaliptüs yağını damlatarak çıkan buharı soluyabilirsiniz.

Sardunya Yağı

Tıp dünyasında yapılan bazı araştırmalara göre, ”pelargonium sidoides” adlı bir bileşeni özünde barındıran sardunya yağı, öksürük tedavisinde kullanılan ve etkisi büyün oranda olumlu sonuç veren bitkisel yağlardan biri olduğunu göstermektedir. Çiçek özlü kokusu sayesinde solunum yoluna alındığında ferahlatıcı ve açıcı bir özelliğe sahiptir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı solunum yollarında ve sinüs yolunda meydana gelen rahatsızlıkları tedavi etmede etkili bir yöntem olmakla birlikte, o bölgede yaşayan ve enfeksiyon oluşmasına sebebiyet oluşturacak olan bakterileri yok etme konusunda başarı gösteren bir bitkisel yağdır. Çay ağacının yapraklarını ezerek onları soluyan ve öksürük tedavisinde kullanan Avustralya Aborijinler, soğuk algınlığında bu tedavi yöntemini kullanmışlardır.

Limon Yağı

Limon özellikle içerdiği vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olmakla birlikte, bakterileri ve mikropları kısa sürede yok ederek boğaz ve göğüs bölgesinde rahatlamaya yardımcı olur. Limon yağı kan akışını hızlandırarak lenf düğümlerinde meydana gelen şişkinliklere iyi gelerek bağışıklık direncini yüksek tutmaktadır.

Nane Yağı

Özellikle solunum yolu rahatsızlıkların giderilmesi için akla ilk gelen bitkisel çözümlerden biri nanedir. Nanenin özü olan mentol ise solunduğu zaman göğsü soğutarak boğazda ortaya çıkan kaşıntıları yavaşlatır ve öksürüğün sebep olduğu hırıltıyı dindirir. Nane yağını kullanırken sıcak suyun içine birkaç damla damlatarak çıkan buharı soluyabilirsiniz. Öksürük için yarattığı büyük etki bir yana nane yağı, hamilelerde ve 8 yaşından küçük çocuklar için kullanılmaması önerilir.

Tarçın Yağı

Uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalara göre, tarçının özellikle solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıkları tedavi ederken mikrop öldürücü bir özelliği olduğunu göstermiştir. Sıcak bir suyun içine damlatılan birkaç damla tarçın yağı öksürüğe iyi gelmekte ve göğüs bölgesinde yumuşamayı sağlamaktadır.

Yorum Yaz