Chrome, Ağustos Güncellemesiyle Pil Emen Reklamları Engelliyor

Google, Ağustos ayında çok fazla pil tüketen, kaynak yoğun reklamları engellemeye başlamayı planlıyor. Chrome, kripto para birimi kullanan, kötü programlanmış veya ağ kullanımı için optimize edilmemiş reklamları engelleyecek.

Google, kısa bir süre önce, reklamların yüzde bir bölümünün, kullanıcı bunu bilmeden pil ve ağ verileri gibi cihaz kaynaklarının orantısız bir bölümünü tükettiğini keşfetti. Bu reklamlar (kripto para birimini kullanan, kötü programlanmış veya ağ kullanımı için optimize edilmemiş olanlar gibi) pil ömrünü uzatabilir. Zaten kotalı ağları iyice bitirebilir ve paraya mal olabilir.

Kullanıcılarımızın pillerini ve veri planlarını kaydetmek ve onlara web’de iyi bir deneyim sunmak için Chrome, bir görüntülü reklamın kullanıcı reklamla etkileşime girmeden önce kullanabileceği kaynakları sınırlar. Bir reklam sınırına ulaştığında, reklamın çerçevesi bir hata sayfasına gider ve kullanıcıya reklamın çok fazla kaynak kullandığını bildirir.

Chrome, bir kullanıcı reklamla etkileşime girmeden önce bir reklamın kullanabileceği kaynakları sınırlamayı planlamaktadır. Bu sınıra ulaşıldığında, reklamın çok fazla kaynak tükettiğini bildirmek için bir hata sayfasına yönlendirecektir.

Google, Chrome’daki reklamları kapsamlı bir şekilde ölçtüğünü ve bu kaynak için algılanan tüm reklamların yüzde 99,9’undan daha fazla CPU veya bant genişliği kullanan en “korkunç” reklamları hedeflediğini söylüyor.

Chrome’un 30 saniyelik bir dönemde 4 MB ağ verisine veya 15 saniyelik CPU kullanımı sınırı olacak. Ya da bir reklam engellenmeden önce toplam CPU kullanımının 60 saniyesine izin veren eşikleri olabilir. Reklamların yalnızca yüzde 0,3’ü bu eşiği aşıyor. Ancak bugün reklamlar tarafından kullanılan ağ verilerinin yüzde 27’sini ve tüm reklam CPU kullanımının yüzde 28’ini oluşturuyor.

Google, Chrome’daki özelliği Ağustos ayının sonuna doğru kararlı bir şekilde yayınlamak amacıyla önümüzdeki birkaç ay boyunca yapılacak değişiklikleri deneyecek.

Kaynak

Yorum Yaz