Cumhurbaşkanı Müjdeyi Verdi: Türkiye, Tarihinin En Büyük Doğalgaz Keşfini Gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bütün ülkenin merakla beklediği müjdeyi açıkladı. Erdoğan, Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfinin gerçekleştirildiğini duyurdu. Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu söyledi. Hedef olarak ise Karadeniz’de bulunan bu gazın 2023 yılında milletin kullanımına sunulmasını belirtti.

Cumhurbaşkanı tarafından bu konuyla ilgili gerçekleştirilen konuşmaya aşağıda bölümden ulaşabilirsiniz. Cumhurbaşkanı’nın verdiği müjde ve bu konuyla ilgili tüm detaylar konuşma içerisinde yer almaktadır. İşte herkesin merakla beklediği o konuşmanın detayları:

“Enerji, Milli Bağımsızlık Tesisinde Büyük Öneme Sahip”

* Aziz milletim sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Enerji, kalkınmanın temel unsuru olmasının yanında milli bağımsızlık tesisinde büyük öneme sahip.

* Enerji sahaları için milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı bir düzen kurulmuştur. Suriye’de son yıllarda yaşananları düşünün. Biz mağdur ve mazlumların yanına giderken, birileri doğrudan petrol tesislerine yönelmiştir. Aynısı ile Libya’da da karşılaştık.

* Biz Libyalı kardeşlerimizin yardımına koşarken, birileri petrol tesislerine koşuvermiştir. Biz insanlığımızı yitirmedik, hep önce kardeşlik, insanlık, dostluk, hak, hukuk ve adalet dedik. İnsanlık bizde, petrol onlarda kalsın dedik. Rabbim, bize görülmemiş büyüklükte bir kapı açtı.

“320 Milyar Metreküp Doğalgaz Rezervi Keşfedilmiş Durumda”

* Şimdi müjdemi paylaşmak istiyorum. Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj gemimiz 20 Temmuz 2020’de Tuna-1’de başladığı çalışmasında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda.

* Kendisini Boğaz’dan uğurladığım günü hatırlıyorum. Hamdolsun neticeye de, keşfe de ulaştık. Fatih sondaj gemimiz ismine yakışır şekilde hepimizi gururlandırdı. Daha önce Tuna-1 olarak adlandırılan Sakarya arama alanında tüm çalışmalar tamamlandı.

* Aynı bölgede yeni doğalgaz keşiflerinin muhtemel olduğu görülüyor. Çok daha zengin kaynağın bir parçasıdır. Yıllarca enerjide maddi ve manevi sıkıntılar çekmiş bir ülke olarak geleceğe daha güvenle bakacağımıza inanıyorum. Şimdi tespit kuyuları açacağız. İnşaat ve yapı işlerine geçeceğiz.

“Hedef, 2023 Yılında Karadeniz Gazını Milletin Kullanımına Sunmaktır”

* Şimdi hedefi veriyorum, 2023’te milletimizin kullanımına Karadeniz gazını sunmaktır. Fatih ve Yavuz gemilerimiz vasıtası ile Akdeniz ve Karadeniz’de 9 sondaj kuyusu çalışması yaptık. Benzer müjdeyi Akdeniz’den de bekliyoruz.

* Bakımda olan Kanuni’nin de faaliyete girmesi ile Akdeniz’deki çalışmalara hız vereceğiz. Her arayan bulamaz, ama bulanlar arayanlardır. Sakarya Gaz Sahası ile bismillah dedik. Allah’ın izni ile devamı da gelecektir.

* Ülkemizin enerji sorununu çözmekte kararlıyız. Yerli ve yenilenebilir kaynaklara verdiğimiz önem sayesinde ilerleme göstersek de, hala bu alanda ithalatçı pozisyonundayız.

“Türkiye Artık Kendi Ayakları Üzerinde Durabilecek Güce Sahiptir”

* Cari açığın sebebi de bu değil mi? İhracatçı olana kadar bize durmak yok. Her kaynağın diğerinin tamamlayıcısı olduğunu unutmadan her alanda varlığımızı göstermeye kararlıyız. Türkiye artık kendi ayakları üzerinde durabilecek güce ve kaynağa sahiptir.

* Yunanistan başta olmak üzere bu meselede karşımıza dikilenlerin hepsi haklı olduğumuzu biliyor. AB, Yunanistan’ı kışkırtıp üzerimize salarken, birliği yıprattığını görmelidir. Ortada dolaşan ve hiçbir geçerliliği olmayan haritaların en büyük zararı AB’ye vereceği unutulmamalıdır.

* Türkiye’den sahada da, masada da cevaplarını alacaklardır. Artık önümüzde çok daha aydınlık bir yol olduğuna inanıyoruz. Gelecek nesillere önemli bir miras bırakacağız. Gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Rabbim yolumuzu ve bahtımızı açık etsin.

“Cumhurbaşkanı Müjdeyi Verdi: Türkiye, Tarihinin En Büyük Doğalgaz Keşfini Gerçekleştirdi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz