Ekinezya Çayı Faydaları Nelerdir?

Ekinezya çayı, antioksidan, antiviral, antibakteriyel ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı mücadele eder. Boğaz ağrısını, grip ve soğuk algınlığından kaynaklanan ağrıları hafifletir. Aromatik kokusu üzüntü ve stres duygularını azaltır.

Ekinezya Çayının Faydaları

Griple savaşınızda çok iyi bir yardımcıdır

Soğuk algınlığı yada grip bazıları için basit bir hastalık süreci olsa da bazıları için hayati tehdit oluşturabilir. Araştırmalar, Ekinezya çayının soğuk algınlığı gelişme olasılığını yüzde 58 oranında düşürerek yaklaşık 7-10 gün süren hastalığın süresini 1-4 gün azaltabildiğini göstermiştir.

Meme kanseri riskinizi düşürür

Kanser tedavisi süresince zayıflayan bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için iyi bir yardımcıdır. Aynı zamanda kanser tedavisinin yan etkilerini azaltma konusunda da önemli bir destektir. Yurtdışında yapılan bir çalışmaya göre bitkinin kötü niyetli tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı ve kanserin yayılma yeteneğini engellediği bilgisine ulaşılmıştır.

Kan basıncınızı kontrollü bir şekilde düşürür

Düşük kan basıncına olumlu etkisine dair net bir bilgi olmasa da yapılan araştırmalar yüksek miktarda anti-enflamatuvar ve antioksidan bileşikleri olan bir bitkinin kan basıncı seviyelerine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Anksiyete de yüksek tansiyona neden olan sağlık problemlerinden biri olduğu için aynı zamanda bu konuda da destek olur.

Sağlıklı hücre büyümesine yardımcı olur

Antioksidan içeriğe sahip olan ilaç, yiyecek veya çaylar hücre onarımına yardımcı olur. Yüksek oranda antioksidan içeren çay vücuttaki serbest radikalleri yok ederek hücre yaşlanmasını engeller ve yavaşlatır.

Enflamasyonu azaltır

Ekinezya, romatoid artrit, ülser, Crohn hastalığı gibi vücuttaki enflamasyonu artıran ve mevcut enflamasyonu kötüleştiren durumların tedavisi için de kullanılır. Çayındaki aktif bileşikler, iltihap etkisini azaltmak için vücudunuzla birlikte çalışır. Enflamasyon, vücudunuzun iyileşmeyi ve kendini savunmanın doğal yoludur.

Kaygınızı yönetmenize yardımcı olur

Anksiyete tedavisinde etkili bir takviye olarak kullanılır. Bitkinin özütü, vücudunuz ve beyin arasındaki iletişime yardımcı olan sinapsların aktif ve düzgün çalışmasına yardımcı olur. Anksiyete atağı geçirdiğinizde “korku refleksini” tamamen durduramasa da korkularınızın fiziksel etkilerini sınırlayarak daha sakin hissetmenize yardımcı olabilir. Endişe ile savaş halinde olanlar için mükemmel bir rahatlama yöntemidir.

Aynı zamanda diyabet, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıklara bağlı olarak hücrelerinizi strese karşı koruma özelliğine sahip flavonoidler, sikatrik asit ve rosmarinik asit gibi antioksidan içeriğe sahiptir. Ayrıca yıpranmış antioksidanları yenileyerek antioksidan aktiviteyi daha da artırabilen alkamid adı verilen bileşikleri içerir.

Kan şekerinizi kontrol etmenizi sağlar

Ekinezya Purpurea’daki antioksidan özellikler benzersizdir ve bu bitkinin ekstresinin karbonhidratları sindiren enzimi baskıladığı gösterilmiştir.

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre kan dolaşımındaki Ekinezya, diyabet yada gizli şekeri olanların kan şekerinin yükselmesini önleme ve düzenleme konusunda önemli bir yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Yani Ekinezya çayı tüketimi kanınıza giren şeker miktarını orantılı bir şekilde azaltır. Hipoglisemikseniz kan şekerinizin düşmesini de önleyebilir. Kesinlikle insülin tedavisinin veya karbonhidratların yönetimi gibi diğer diyabet tedavilerinin yerini almaz. Ancak bu çayı içmek kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Genital enfeksiyonları tedavi eder

Düzenli çay tüketimi vücuttaki iltihaplanmayı önlediği için aynı zamanda genital bölgede oluşacak enfeksiyonların ve idrar yolları enfeksiyonlarının da önüne geçer.

Boğaz iltihabını kurutur

Özellikle hastalık döneminde tüketildiğinde grip ve soğuk algınlığına bağlı oluşan boğaz iltihabının verdiği sıkıntıyı azaltır. Boğazdaki enfeksiyonun yarattığı yangı hissini azaltarak sizi rahatlatır. Çayı soğutarak bir sprey şişesine dökün ve boğazınıza sprey olarak sıkın.

Sinüzit ağrılarını azaltır

Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde önemli bir destek olan çay, sinüzitin neden olduğu ağrıları azaltırken burun akıntısına da iyi gelir.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar

Düzenli tüketildiğinde bağırsak florasını korur ve bağırsaklarınız düzenli çalışmasını sağlar. Sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırdığı için kabızlığı, buna bağlı gelişen hemoroidi ve gaz oluşumunu önler.

Uçuğu yok eder ve oluşumunu engeller

Herpes virüsünün neden olduğu ve genellikle dudak bölgesinde çıkan uçukların tedavisinde Ekinezya çayından yararlanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek uçuk oluşumunu engeller ve mevcut uçukların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Cilt problemlerini azaltır

Demlediğiniz arı sokması, egzama, cilt enfeksiyonları, iltihabi cilt problemlerinin tedavisinde de kullanabilirsiniz.

Prostat büyümesini durdurur

50 yaş üstü erkeklerde sık görülen iyi huylu prostat büyümesinin tedavi süresince içilen Ekinezya çayı tedaviye destek olarak prostat büyümesini yavaşlatır ve durdurur.

Kilo vermenize yardımcı olur

Antioksidanlar açısından zengindir. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak kan dolaşımınızı hızlandırır ve metabolizmanızın iyi çalışmasına yardımcı olur. Tarçın ve zencefil eklerseniz çayın ödem söktürme konusundaki gücünü artırabilirsiniz. Bir de beslenme düzeninize dikkat ederseniz çok daha hızlı kilo verdiğinizi fark edeceksiniz. Özellikle yemeklerden önce aç karnına içilen Ekinazya çayı iştah kontrolü de sağlar.

Öksürüğü azaltır

Sık sık öksürük problemi yaşıyorsanız Ekinezya çayı içtiğinizde rahatladığınızı fark edeceksiniz. Çok eski bir tarihi geçmişe sahip olan çayın Kızılderililer tarafından öksürüğün tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Ağız kokusunu önler

Düzenli tüketildiğinde ağız içerisindeki bakteri oluşumunu engelleyerek doğal bir gargara görevi görür.

Uykusuzluğa iyi gelir

İçerdiği bileşenlerle anksiyete, kaygı ve endişeden kaynaklanan uykusuzluk problemini gidermede önemli bir yardımcıdır. Her akşam yatmadan içilen bir fincan çay daha rahat uykuya dalmanızı sağlar.

Vücudunuza pek çok vitamin ve mineral kazandırır

Düzenli olarak Ekinezya çayı içildiğinde E, B, A vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum gibi vücudun çok ihtiyacı olan minerallerdeki eksikliklerini de gidermesini sağlar.

Kas ve eklem ağrılarınızı azaltır

Stresle tetiklenen başta migren olmak üzere kas ve eklem ağrılarınızı azaltma konusunda önemli bir destektir.

Ekinezya Çayı Nasıl Yapılır?

Ekinezya çayını hazırlamak için 4-5 adet kurutulmuş ekinezya yaprağını, isteğe bağlı olarak çiçek veya kökünü de kaynayan suya ekledikten sonra 10-15 dakika demletin. Çiçek, kök ve yaprakları süzerek çıkarın. Tatlandırmak için bal veya limon ekleyerek tüketebilirsiniz. Günde 1-2 bardak tüketebilirsiniz.

Ekinezya Çayının Zararları

Ekinezya çayı tüketiminden sonra en sık görülen yan etkiler baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, hafif düzeydeki karın ve mide ağrısıdır. Bununla birlikte, bu yan etkiler papatyalar, krizantem, kadife çiçeği, yakup otu gibi diğer çiçeklere alerjisi olan kişiler arasında daha yaygındır. Bazı insanların bu bitkiye alerjisi olabilir. Bildiğiniz bir alerjiniz yoksa çayı düzenli içmeye başladıktan sonraki birkaç gün kendinizdeki değişimi gözlemleyin. Çoğu insanlar için alerjik reaksiyon riski taşımasa da bağışıklık sistemiyle ilgili problem yada hastalığı olanların tüketmekten kaçınması önerilir. Çünkü Ekinezya’nın bağışıklık reaksiyonları üzerinde güçlü bir etkisi vardır.

Genellikle 2 yaş üzerindeki çocukların bağışıklıklarını desteklemek için önemli bir takviye olan Ekinezya çayını içmeleri güvenli kabul edilir. Ama çocuğunuza bu çayı içirmeyi düşünüyorsanız mutlaka hekiminizin onayını almanızı öneririz. Hamilelik döneminde güvenle içilebilecek bitki çaylarının başında gelir. Ama yine de hamile veya emziriyorsanız hekiminizin onayını alarak çayı tüketin. Bazı ilaçları etkileyebilir. İmmünsüpresan ilaçlar alanlar, doğum kontrol hapı kullananlar, kolesterol ilacı kullananlar, kan sulandırıcı kullananlar, alerji veya astımı olanlar, Romatoid artrit, Lupus, MS, karaciğer ve kalp hastalığı olanlar, göz kapağı ameliyatı geçiren kişiler kullanmamalıdır. Çay ilaçlar dışında kafein ile de etkileşime girer. Bu nedenle çayı içtiğiniz dönemde kahve tüketiminizi azaltarak sınırlandırmanız gerekir.

Aşırı tüketimi nelere neden olabilir?

Her bitki çayının tüketiminde olduğu gibi bu bitki çayının tüketiminde de ölçülü olmak ve hekiminizin onayına göre hayatınıza dahil etmek çok önemlidir. Çünkü kontrolsüzce kullanılan bitki çayları verdikleri yararın yanı sıra vücudunuza zarar da verebilir.

  • Karaciğerinize hasar verebilir. Belirlenen ölçülerden daha fazla tüketimi karaciğer enzimlerinizi yükselterek karaciğerinizin fonksiyonlarına zarar verir.
  • Bağışıklık sisteminizin dengesini bozarak, MS, Lupus, Tip 1 diyabet gibi bağışıklık sistemini hedef alan hastalıkların hayatınıza girmesine neden olabilir.
  • Kan dolaşımınızı olumsuz yönde etkileyerek vücudunuzda pıhtı oluşumunu hızlandırır ve TTP (Trombotik trombositopenik purpura) adı verilen kan yıkımı (hemolitik anemi) ve kan pulcuklarında (platelet-trombosit ) azalma ile (trombositopeni ) ile karakterize olan genellikle sıklıkla ateş, nörolojik bulgular ve böbrek yetmezliği eşlik eden bir hastalığa yol açabilir.
  • Mide ağrısı, kramp, şişkinlik ve ishal gibi belirtilerin artmasına neden olur.
  • Astım hastaları aşırı tüketirlerse astım atağı, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve akciğer spazmı gibi problemlerle karşılaşabilirler.
  • Uzun vadeli Ekinazya çayı tüketimi bulantı ve sersemliğe, özellikle vertigo, ağız kuruluğu, duyu kaybı gibi birçok problemlere neden olabilir.
  • Belirtilenden fazla çay tüketimi direkt kalp rahatsızlıklarını tetiklemese de kalp ritminizi bozabilir.
  • Ekinezya pıhtılaşma önleyici etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle ameliyat olmayı planlıyorsanız hekiminize bu bitkiyi tükettiğinizin bilgisini vererek en az bir hafta önce çayı içmeyi bırakmanız gerekir. Çünkü ameliyat sırasında kanama kontrolü sağlanmasını olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Bu bitki çayının tüketiminden sonra kaşıntı, yüzde şişlik, kızarma, ani gelişen sivilce gibi belirtileriniz artıyorsa çay tüketimini bırakmanız gerekir. Bazı kişilerde anaflaktik şoka da yol açabilir.
  • Çok nadir görülse de bazı çocuk ve yetişkinlerde ateş yükselmesine yol açabilir. Çayı tüketmenizin ardından terlemeye başlıyorsanız çayı içmeyi bırakmanız gerekir.

Yorum Yaz