Elidel Krem Ne İşe Yarar?

Elidel krem, atopik detmatit de denilen egzama rahatsızlığının hafif ve orta dereceli vakalarında, vitiligo ve seboreik dermatit hastalıklarında kullanılmaktadır. 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda, gençlerde ve erişkin insanlarda kullanılır ve dermatolojik etki gösterir.

Elidel Krem İçeriği

Elidel kremin etken maddesi “Pmekrolimus” maddesidir. Pmekrolimus, egzama hastalarının vücudundaki kalsinorin maddesini baskılayarak iltihaplı durumu iyileştirir. Bağışıklık baskılayıcı özellik göstererek rahatsızlığı iyileştiren bu ilacı, etken madde konusunda herhangi bir rahatsızlığı olanların dikkatli kullanması gereklidir. Doktora danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Yardımcı Maddeler

Kremin içeriğinde Pimekrolimus dışında yardımcı etken maddeler de vardır. İçeriğindeki propilen alkol, setil alkol, steoril alkol gibi maddeler yardımcı etken maddeler olarak kullanılmıştır.

Elidel Krem Ne İçin Kullanılır?

Derideki İltihabı Gidermek

Egzama hastalığı olan insanların vücudunda kalsinorin adlı bir madde vardır. Bu madde ciltteki iltihabın oluşumuna sebep olduğu bir maddedir. İltihap durumuna bağlı olarak ciltte pul pul dökülme, kaşıntı, kızarıklık ve minik sivilce görünümlü iltihaplı kabarcıklar oluşabilmektedir.

Kremin içerisinde bulunan “Pmekrolimus” maddesi vücuttaki kalsinorin maddesini baskılayarak, egzama şikayetlerinin giderilmesine ve ciltte iyileşmeye sebep olur. Kortizon içermemektedir, kullanım nedenlerinden biri de budur. Kortizon bazı durumlarda hayat kurtarıcı olsa da aşırı kullanımı vücuda zarar vermektedir. Bu nedenle ağır hastalığı olmayan bireylerde güvenle kullanılabilen bir ilaç olarak bilinmektedir.

Ciltte Kuruluk

Egzama belirtileri, kişiden kişiye ve görüldüğü bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Ciltte kurumaya sebep olan hastalık alında, saç derisinde, kaş diplerinde pul pul dökülmeye neden olmaktadır. Bu durum hem sağlığı olumsuz etkilemekte hem de görsel açıdan rahatsız edici olmaktadır. Bu krem, kuruma ve pul pul dökülme sorununa rahatlatıcı etki yapmaktadır.

Kızarıklıkları İyileştirmek

Dermotolojik bir sorun olan egzamada hafif ve orta dereceli vakalarda kızarıklıkları iyileştirici özellik göstermektedir. İltihap üzerine etki ederek duruma bağlı kızarıklık durumunu da kontrol altına almaktadır. Kızarıklık, hem estetik açıdan hem de sağlık açısında kişileri rahatsız ettiğinden bu durumlarda kremin faydalarından yararlanmak olumludur.

Kaşıntıyı Gidermek

Egzamanın en belirgin belirtilerinden biri olan kaşıntı kişileri rahatsız eden bir durumdur. Kaşıntı kontrol altına alınmadığında insanlar fark etmeden kaşınan bölgeleri kaşıma eğilimine girmektedir. Kaşımak ise mevcut durumun daha da kötüye gitmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle bir an önce önlem alınması doğru yaklaşımdır.  Elidel krem kaşıntıyı azaltarak kişileri rahatsız eden bu hissi ortadan kaldırmakta etkilidir.

Acı Hissini Bastırmak

İltihap, kızarıklık ve kaşıntı hissi yanı sıra, egzamada sorunlu bölgelerde acı da hissedilmektedir. Tahriş olan bölgelerde acı duyulması insanların günlük yaşamını etkilemektedir. Aynı zamanda kişilerin özgüvenini de sarsmaktadır. Kullanımı ile hem ciltteki rahatsız eden görüntüden hem de acıdan kurtulmak mümkündür.

Elidel Krem Nasıl Kullanılır?

Dermotolojik ilaçlar grubu içerisinde yer alan bir ilaçtır. Egzamaya dayalı rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılan krem kortizon içermemektedir. İki yaşından büyük her insanda kullanılabilme özelliği ile yaygın bir kullanımı vardır. Egzamanın ilerlememiş evrelerinde kullanılmaya başlandığında faydası hemen görülmektedir.

 • Krem uygulanmadan önce eller iyice yıkanmalıdır.
 • Krem temiz ve kuru cilde uygulanmalıdır.
 • Krem kaşıntı, kızarıklık ve iltihap olan bölgelere ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır.
 • Uygulama kesinlikle göz çevresine, burun veya ağza yapılmamalıdır.
 • Tedavi edilen bölge kesinlikle bandaj ile kapatılmamalıdır. Bandaj ile kapatmak cildin ilacı daha fazla emmesine sebep olacağından zararlı olabilmektedir.
 • Kremi sürdükten sonra duş almak, banyo yapmak veya havuza girmek önerilmemektedir. İlaç suyla birlikte akıp gideceği için faydası olmayacaktır.

Aç veya tok karnına kullanıma uygundur. Elidel krem bazı ciltlerde kuruluk yapabilir. Bu nedenle doktora danışmak ve nemlendirici losyon kullanımı hakkında bilgi edinmek önemlidir. Tedavi süresince kesinlikle alkol kullanılmamalıdır.

Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Tedavide ilaç doktor tarafından önerilen süre zarfınca kullanılmalıdır. Bu ilaç çok uzun süreler kullanıldığında yan etkileri ile hastalarda farklı sorunlar yaratmaktadır. Kremin kısa süreli  tedaviler için kullanıldığı unutulmamalı, doktorun belirttiği süreden sonra kullanım bırakılmalıdır.

Ne Zaman Kullanılmalı?

İlaç kullanılacaksa doktor veya eczacıdan kullanım detayları ile ilgili bilgi alınmalıdır. İlaçların fayda göstermesi açısından ilaç dozlarının düzenli saatlerde uygulanması önemlidir. Krem sabah ve akşam saatlerinde günde iki kez olmak üzere kullanılmalıdır. Gelişigüzel doz sayısı artırılmamalı, tavsiye edilen kullanım şekli dışında uygulama yapılmamalıdır.

Ne Kadar Süre Etki Eder?

Düzenli olarak kullanılmaya başladıktan belli bir süre sonra olumlu etkilerin gözlenmesi beklenmektedir. Etki süresi ve ilacın fayda edip etmediği hakkında doktor görüşleri ve hasta izlenimleri önem taşımaktadır.

İyileşme Etkisi

 • Elidel krem cilde sürüldükten sonra hafif bir yanma ve sıcaklık hissi olmalıdır. Ciltte oluşan bu hisler kremin hastalığa iyileştirici etki uyguladığının bir göstergesidir.

Etki Süresi

 • Kremin kullanımına başladıktan bir süre sonra iyileşme etkisi göstermesi beklenmektedir. Uzmanlar ilacın bir hafta içerisinde etki göstereceğini bildirmektedir.

Olumlu Etki Alınamaması Durumunda

Tedavide ilacın altı haftalık kullanım süresi zarfında egzama belirtilerinde herhangi bir iyileşme görülmediyse mutlaka doktora danışılmalıdır. Doktor yapılan muayene sonucunda ilaç değişimi uygulamasını düşünebilecektir.

Nerelerde Kullanılır?

Bilhassa vücudun bazı bölgelerinde kremin kullanımı sakıncalıdır. Bilhassa göz çevresi, rektal bölge, genital bölge, ağız ve burunda kullanımı kesinlikle sakıncalıdır. İlaç uygulamasının yüz ve vücut bölgelerinde aşağıda belirtilen bölgelerde yapılması uygundur.

Yüzde Kullanılan Bölgeler

 • İlaç yüzde alın, kaşlar, burun çevresi ( burun üzerine veya burun deliklerine kullanılmamalı), yanaklar, kulak çevresi gibi bölgelere kullanılabilmektedir.

Vücutta Kullanılan Bölgeler

 • Kultuk altı, sırt bölgesi, kasık bölgesi gibi egzama belirtisi olan bölgelerde kremin kullanımı uygundur. Yalnızca bedende rektal ve genital bölgelerde kesinlikle uygulanmamalıdır.

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık konusunda temkinli olmak gereklidir. İlaç kullanımlarında belli hususlara dikkat etmek sağlık açısından önemlidir. Topikal kullanım gerektiren bir ilaç olan Elidel krem, cilt aracılığıyla bedene etki ettiğinden kullanım esaslarına özen gösterilmelidir.

Düzenli Kullanım

Her ilaçta olduğu gibi bu kremde de düzenli kullanım önemlidir. Kremin ara verilerek kullanılması, önerilen dozun her gün düzenli kullanılmaması, hastalığın tedavisinde olumsuz etki yapmaktadır. Bu nedenle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere kullanılmalıdır. Doktorun önerdiği dozdan fazlası asla kullanılmamalıdır.

Krem Uygulaması

Kremin kuru cilt üzerine, ellerin hijyenini sağlayarak uygulanması önemlidir. Uygulamadan hemen sonra suyla temas etmek ilacın etkilerini nötr edeceğinden bu uygulamalardan kaçınılmalıdır. İlaç doktorun önermediği hiçbir bölgede asla kullanılmamalıdır.  Kremin göz, ağız, burun vs. bölgelere kullanımı uygun değildir.

Alkol Kullanımı

İlaç asla alkol ile birlikte kullanılmamalıdır. İçindeki etken maddeler alkol ile etkileşime girerek hastaya zarar vermektedir. Bu nedenle ilacın kullanıldığı tedavi döneminde alkol bırakılmalıdır.

İlacın Muhafaza Edilmesi

Krem kesinlikle dondurularak kullanılmamalıdır. İlacın oda sıcaklığında tutulması gerekmektedir. İlacın kapağı her kullanımdan sonra sıkıca kapatılmalıdır.

Başka İlaç Kullanımı

Krem kullanımı esnasında başka ilaç kullanımı önerilmemektedir. İlaç konivaptan, simetidin, antibiyotikler, nafazodon, tansiyon ilaçları, antifungaller, Hepatit C tedavisinde kullanılan ilaçlar, Hıv, Aids ilaçları ve alkol ile etkileşime girmektedir. Bu nedenle Elidel krem tedavisi süresince bahsedilen bu ilaçlar ve alkol kesinlikle tüketilmemelidir. Zorunlu olarak kullanımı aksatılamayacak ilaçlar var ise bu konu mutlaka doktor ile paylaşılmalıdır.

Kanser Vakaları

Kremin cilt kanseri belirtileri olan bir hastada kullanılmamalıdır. Bu durumlarda kullanım sakıncalıdır ve yan etkileri ciddi olabilmektedir. Herhangi bir kanser türü ile ilgili tedavi görülüyorsa bu ilaç kesinlikle kullanılmamalı, doktor kanser tedavisi görüldüğüne dair bilgilendirilmelidir.

Hamilelik ve Emzirme Sürecinde Kullanım

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı önerilmemektedir. Bu konuda doktor ile görüşmeden ilaç kullanımı asla yapılmamalıdır.

İlacın Saklanması

İlaç mutlaka çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmemelidir. Buzdolabına koyulmamalıdır ve oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Kullanım Alanına Dikkat

Egzama vücudun yüz, koltuk altı, dirsekler, kasık bölgesi, saç derisi gibi alanlarında gözlenmektedir. Elidel krem uygulamaları doktor yönergeleri doğrultusunda yapılmalıdır. Göz, ağız burun vs. bölgelere sürmekten kaçınılmalıdır.

Araç ve Makine Kullanılması

Kremin araç ve makine kullanımına herhangi bir etkisi olduğuna dair kanıt bulunmamaktadır.

İlaç Kullanımı Unutulduğunda

Tedavide krem kullanımı herhangi bir sebeple unutulduysa, hatırlandığında ilacın hemen kullanılması tavsiye edilmektedir. İlacın kullanımı aksatılmamalıdır.

Elidel Krem Yan Etkileri

Birçok ilaçta olduğu gibi bu ilacın da yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkiler; sık görülen, nadiren görülen yada ciddi yan etkiler olabilmektedir. İlacın yan etkileri konusunda doktor ile görüşülmeli ve gerektiğinde ilacın kullanımı sonlandırılmalıdır.

Sık Görülen Yan Etkiler

Elidel krem kullanımı esnasında mide bulantısı, fazla ağrılı adet dönemi, mide rahatsızlıkları, baş ağrısı, burunda kanama, kaslarda ağrı hissi, sıcaklık veya soğuğa karşı hassasiyet oluşumu, burunda tıkanıklık ve hapşırma gibi üşütme belirtileri, ciltte siğil veya şişkinlikler, ciltte aşırı yanma hissi, karıncalanma, batma veya ağrı hissi, kıl köklerinde enfeksiyon olabilmektedir. Bu yan etkiler görüldüğünde ilaç kullanımı kesilerek doktora başvurulmalıdır.

Ciddi Yan Etkiler

Bazı hastalıkların varlığı durumunda kesinlikle krem uygulanmamalıdır. Bu nedenle muayene esnasında doktora mevcut hastalıkların anlatılması önemlidir. Ateşli hastalıklar, enfeksiyonlar, lenfoma hastalığı, kanser vakaları, nefes darlığı sorunu, vücutta görülen kabarcıklar ve yüz şişmesi sorunu olanlar mutlaka doktora danışmalıdır. Bu durumlarda ilacın kullanımı ciddi sorunlar yaratabilmektedir.

Seyrek Görülen Yan Etkiler

Tedavi süreci boyunca ilacın  kullanımında seyrek de olsa bazı belirtiler vardır ve doktora danışmak gerekmektedir. Bilhassa alkol ile birlikte Elidel krem kullanımında deride kızarıklık veya tahriş belirtileri görülebilmektedir. Döküntü, yanma, şişme veya kızarıklığın artışı ihtimaller arasındadır. Deri renginde değişiklik olduğunda doktora danışılmalıdır.

Elidel Krem Fiyatı

 • Elidel kremin 2020 güncel fiyatı 109.92 TL’dir.

İlaçların satıldığı en güvenli yerler eczanelerdir. Bir başkasından ilaç önerisi almak ve kullanmak doğru değildir. Kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanılmamalıdır. Eczanelerde ilacın kullanımı, son kullanım tarihi gibi detaylara özen gösterildiği unutulmamalıdır.

Elidel Krem Muadili

Yorum Yaz