En Efsane Telefonlardan Biri Olan Nokia 3310, 20 Yaşına Girdi

Nokia‘nin efsane telefonu 3310’u hatırladınız mı? İşte bu efsane cihaz 1 Eylül 2020 itibariyle tam 20 yaşına bastı. Zaman ne çabuk da geçiyor değil mi… Her neyse biraz bu telefondan bahsedelim. Nokia 3310 modeli, pek çok yenilikçi özellik ile birlikte piyasaya sürüldü. Bununla birlikte, Nokia’nın efsanesi fiziksel dayanıklılık konusunda da harika bir cihazdı.

Cep telefonu endüstrisi, 1 Eylül 2000’den beri çok fazla yol kat etti. Ancak Finlandiya merkezli teknoloji devinin efsane modelinin bıraktığı etkiyi görmezden gelmek oldukça zor. Finlandiya merkezli Nokia’nın bir modeli olan Nokia 3310, Danimarka’nın Kopenhag kentindeki geliştirici ekip tarafından tasarlandı. Cihazın üretimi ise hem Finlandiya hem de Macaristan’da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Nokia 3310 İle Birlikte Modern Mesajlaşma Hizmetlerinin Temeli Atıldı

3310 modeli, WAP tabanlı sitelere, animasyonlu ekran koruyuculara ve 100 kadar kişiyi doğrudan olarak telefonda saklayabilen gelişmiş bir rehbere sahipti. Günümüzün en popüler teknolojilerinden biri olan anında mesajlaşma teknolojisi, 20 sene önce Nokia’nın efsane modelinde de yer alıyordu. Bugün daha gelişmiş olan mesajlaşma özelliği Nokia 3310’da sunulan fikir sayesinde günümüzdeki popüler haline dönüştü.

Nokia, 20 sene önce bu modelinde 450 karakter uzunluğunda mesajlar göndermeye izin veriyordu. Bu, standart bir mesajın neredeyse üç katı boyutundaydı. Elbette, Nokia’nın bu teknolojisi mesajı üç ayrı metin aracılığıyla teslim ediyordu. Ancak Nokia 3310 kullanıcıları arasında gönderilen mesajlar, tıpkı tek bir ileti gibi görünüyordu. Bu gerçekten o zaman için hoş bir detaydı.

Akıllı telefonlar ve mobil uygulamalar, o zaman için uzak bir gelecekteydi. Ancak Nokia, 3310’da ileriye dönük bir başka özelliği daha kullanıcılarına sundu. Nokia FrinedsTalk isimli servis sayesinde, 3310 kullanıcılarının sohbet odalarında oturum açmasına ve canlı mesajlaşma için arkadaşlarıyla gruplar oluşturmasına olanak tanınıyordu. Nokia’nın bu hizmeti o zamanlar SMS teknolojisinin üstünde çalışıyordu.

Nokia 3310 İle Birlikte Gelen Efsane Oyun: Snake II

O zamandan beri bu teknolojide uzun bir yol kat ettik ve şimdi oldukça modern ve bir o kadar gelişmiş olan mesajlaşma hizmetleri ile anlık olarak iletişim kurabiliyoruz. Bunların yanı sıra Nokia’nın 3310 modeli ile birlikte bir efsane daha hayatımıza girdi: Snake II. Nokia, telefonda ön yüklü olarak dört farklı oyun sundu. Bunlar sırasıyla Pairs II, Space Impact, Bantumi ve Snake II isimlerinde anılıyordu.

Bu dört oyun da birçok kişi tarafından sevildi. Ancak ismi günümüzde bile hatırlanan ve o zamanlar da efsanevi bir oyun olan Snake II, pek çok kişinin kalbinde taht kurmuştu. Hatta günümüzde bu oyuna benzer birçok klon oyunu Google Play Store üzerinden görebilir ve dilerseniz Android cihazınıza indirebilirsiniz. Ancak elbette 3310’da oynanan ve minik düğmelere tıklatarak hareket ettirilen o yılanın hissini hiçbir oyun ve telefon veremeyecek.

Sonsuz Özelleştirmeye Olanak Tanıyan Xpress-On Kapakları

Şimdilerde telefonumuzu özelleştirmek için yapabileceğimiz sınırlı sayıda seçenek var. Bunlar duvar kağıdı ve kılıf değiştirmek olarak sıralanabilir. Ancak Nokia 3310, bu özelleştirme olayını tamamen farklı bir düzeyde sunuyordu. 1998 yılında Nokia 5510 modeliyle birlikte ortaya çıkan Xpress-On kapakları, Nokia 3310’u gerçekten farklı bir seviyeye taşıdır. Telefonun başarısından bir pay elde etmek isteyen şirketler çeşitli tasarımlarda, binlerce farklı kapak piyasaya sürdü.

Değiştirilebilir ön ve arka kısım sayesinde, telefonunuzu tamamen kendinize özgü bir renk düzenine dahil edebiliyordunuz. 2000 yılında piyasaya sürülen bu efsane modelin 2017 yılında HMD Global tarafından yeniden tasarlanmış modern bir versiyonu piyasaya sürüldü. Ancak bu girişim hiçbir şekilde orijinal 3310’un ruhunu insanlara sunmayı beceremedi.

“En Efsane Telefonlardan Biri Olan Nokia 3310, 20 Yaşına Girdi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz