Facebook, 100 Milyon Kullanıcının Biyometrik Verilerini Çaldı

Facebook, geliştirdiği ve satın aldığı sosyal medya platformlarının yanı sıra, bu uygulamalar üzerinden toplanan verilerin gizliliğini ihlal etmesi ve bu verileri farklı şirketlere satmasıyla da ünlüdür. Geçtiğimiz yıllarda Facebook, kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde Cambridge Analytica şirketine sattığı ortaya çıkmıştı. Şimdi ise sosyal medya devi, 100 milyon kullanıcının biyometrik verilerini Instagram aracılığıyla çalmakla suçlanıyor.

Yakın zamanda Kaliforniya Eyalet Mahkemesinde Facebook aleyhine yapılan bir şikayette, şirketin Instagram’daki 100 milyondan fazla kullanıcının biyometrik verilerini “topladığı, depoladığı ve kar elde ettiği” iddia ediliyor. Bu iddiada çalınan verilerin ne olduğu da belirtiliyor. İddiada biyometrik verilerin sadece parmak izleri ile sınırlı olmadığı, aynı zamanda kullanıcıların yüz verilerini içerdiği de söyleniyor.

Çeşitli uygulamaların insanların gizli ve kişisel bilgilerini böyle toplayıp ve üstüne üstlük bu verilerden kâr elde etmiş olması gerçekten endişe verici bir durumdur. Facebook, tüm bu olaylar olurken kısa süre önce Messenger uygulaması için FaceID ve TouchID üzerinden uygulama kilitleme özelliğini kullanıma sundu. Bu özellik de ilgili durumun oluşmasına katkı sağlamış olabilir.

Facebook hakkında açılan davaya göre şirketin sahip olduğu Instagram’ın akıllı telefonlardan gelen yüz verilerini kullanarak kullanıcıların bir “yüz şablonu” oluşturmak için tasarlanmış bir yüz etiketleme aracı kullandığı iddia ediliyor. Bu yüz şablonlarının daha sonra kullanılmak üzere Facebook sunucularında saklandığı da söyleniyor.

Facebook, 100 Milyon Kullanıcının Biyometrik Verileri İçin 100 Milyar Dolar Ceza Ödeyebilir

Bunun dışında davada, yüz etiketleme aracının kullanıcıların iznine bakılmaksızın Instagram’da otomatik olarak çalıştığını da iddia ediliyor. Facebook aleyhinde açılan davada “Facebook, Instagram kullanıcılarının korunan biyometri verisini yakaladığında, Facebook uygulaması da dahil olmak üzere tüm ürünlerinde yüz tanıma yeteneklerini güçlendirmek için kullanıyor ve bu bilgileri çeşitli kuruluşlar arasında paylaşıyor.” ifadesi yer alıyor.

Raporlara göre, Facebook bu olay ile çok büyük bir gizlilik yasasını ihlal etmiş durumda. Bu nedenle şirketin bu davranışı kendilerine milyarlarca dolara mâl olabilir. ABD’deki “Illinois” yasasında, biyometrik verilerin izinsiz olarak toplanması kesinlikle yasaktır. Bununla birlikte sosyal medya devi, bu yasa gereği söz konusu 100 milyon Instagram hesabı olduğu düşünülürse, her bir hesap için bin dolar ödemek zorunda kalabilir. Bu da ceza tutarının toplam olarak $100.000.000.000 olmasına sebep olacaktır.

“Facebook, 100 Milyon Kullanıcının Biyometrik Verilerini Çaldı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerini aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz