Gizlilik Odaklı Arama Motoru DuckDuckGo, Yeni Kilometre Taşına Ulaştı

Gizlilik odaklı arama motoru olarak bildiğimiz DuckDuckGo, yeni bir kilometre taşına ulaşmayı başardı. Son zamanlarda herkesi endişelendiren çevrimiçi gizlilik konusu, kullanıcıları internet üzerinde daha tedbirli olmaya itti. Bu doğrultuda gizliliğe odaklanan ve yenilenmiş bir deneyim sunan DuckDuckGo, aylık arama trafiği rekorunu tazeledi. Arama motoru, ilk kez dokuz haneli bir sayıya ulaştı ve rekoru 102.251.307 arama sorgusu olarak açıkladı.

Şirket, 2020 yılı boyunca DuckDuckGo’nun 1,5 milyardan fazla toplam sorgu gerçekleştirdiğini söyledi. Günlük aramalar ise geçtiğimiz sene yüzde 62 seviyesinde artış gösterdi. Bununla birlikte şirket, özel hayatın gizliliğine ilişkin farkındalığın artmasına da yardımcı olduklarını söylüyor. Son dönemlerde teknoloji devleri, kullanıcılardan topladıkları gerekenden fazla veriyi bir araya getirerek farklı iş fırsatlarına dönüştürdüler.

Bu önemli bir iş fırsatı haline geldi ancak aynı zamanda bazı tehlikeleri de beraberinde getirdi. Reklamcılık uğruna birçok insanın verisi şirketlerle paylaşıldı ve insanların sosyal medya üzerinde gizliliği azalmış oldu. Bunun yanı sıra akıllanan nesneler, örnek vermek gerekirse hoparlörler, mikrofonlar ve sesli asistanlar gibi cihazlar konusunda da endişeler mevcut durumda. Bu nedenle bazı şirketler de bu alandaki eksikliği kapatarak gizlilik odaklı bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

DuckDuckGo, Google’a oldukça büyük bir alternatif olarak çıkıyor. Gizlilik konusunda gerçekten önemli işler yapıyor ve elde ettiği arama sorgu sayılarıyla da bu başarıyı kanıtlıyor. Gizlilik odaklı arama motoru, diğerlerinden farklı olarak IP adreslerini ve kullanıcı verilerini depolamıyor. Arama günlüklerini tutuyor ancak bunu kişisel olarak gruplandırmıyor. Bu sayede de gizliliğe önem vermiş oluyor.

DuckDuckGo iletişim başkan yardımcısı Kamyl Bazbaz, USA Today’e verdiği röportajda, “İnsanlar bize daha fazla mahremiyet istedikleri için geliyor ve bu genellikle ağızdan ağıza yayılıyor. İnsanlar gözetim teknolojisi iş moduna alternatifler arıyor.” ifadelerini kullandı. Facebook gibi şirketler gizlilik konusunda adım atmadıkça DuckDuckGo şirketler, gizlilik konusuna odaklanarak büyümeye devam edecektir.

“Gizlilik Odaklı Arama Motoru DuckDuckGo, Yeni Kilometre Taşına Ulaştı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz