Göğüs Üzerindeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer ?

Zaman zaman vücudun çeşitli bölgelerinde kahverengi lekelerin oluşması normal olmaktadır. Bu lekelerden bir kısmı ise göğüs bölgesinde oluşmaktadır. Oluşan bu lekelerin bir kısmı kendiliğinden geçerken bir kısmı ise ciddi bir hastalığın belirtisi olmaktadır. Alt boyun bölgesi ile göğüs arasında oluşan bu lekelerin oluşmasındaki ana sebep hücrelerdeki melanin maddesinin hiperpigmentasyonu olmaktadır.

Melanin ise saçlarımıza, tenimize ve gözlerimize rengini veren madde olmaktadır. Bu maddenin vücuda sağladığı bir diğer neden ise güneşten gelen UV ışınlarının sebep olduğu yaralardan cildi korumak olmaktadır. Koyu ten rengine sahip olan kişilerde bu koruma daha fazla olmaktadır. Açık renk cilt tonuna sahip insanlarda ise UV ışınları memede kahverengi lekelerin oluşmasında ana sebep olarak karşımıza çıkmaktadır.

Lekelerin oluşmasının bir diğer sebebi ise vücutta oluşan hormonal dengesizlikler olmaktadır. Dengeyi en çok bozan sebeplerin başında ise doğum kontrol hapları olmaktadır. Diğer bir yandan kadınların gebelik ve menopoz gibi dönemlerinde de aynı lekelenmelere rastlanmaktadır. Lekelenmelere sebep olan hastalıkların başında ise egzama olmaktadır. Diğer bir yandan böcek ısırmaları ve bu bölgede oluşan yaralarda kahverengi lekelerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Göğsümde kahverengi lekeler oluştu diyorsanız ilk önce bu lekelerin oluşumunun nasıl engellenebileceği bilinmelidir. Lekelerin engellenmesi için ise birkaç basit önlem yeterli olmaktadır. Bu önlemlerin en başında ise lekelerin en büyük sebebi olan UV ışınlarından cildi korumak olmaktadır. Bunun için UV ışınlarının en yoğun olduğu dönemlerde dışarı çıkılmaması gerekmektedir. Eğer havanın sıcak olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkılması gerekiyorsa bölgenin örtülmesi veya yüksek faktörlü güneş koruma kremlerinin kullanılması gerekmektedir. Diğer bir yandan sağlıklı beslenme ve hormanal dengesizliklere sebep olabilen et ve süt gibi ürünlerin kısıtlanması da göğüs üzerindeki lekelerin oluşumunu ve artmasını engellemektedir.

Limon ve Limon Suyu

Göğüs bölgesinde oluşan lekelerin giderilmesinde kullanılan en bilindik yöntem olarak limon ve limon suyu karşımıza çıkmaktadır. Uygulaması son derece kolay olan limon ve limon suyu kullanımı her evde kolaylıkla bulunması sebebi ile de kullanışlı bir tercih olmaktadır. Limon suyu vücudun bütün bölgelerinde oluşan hiperpigmantasyonlara ve kararmalarda kullanılmaktadır. Limon suyunun sorunlu olan bölgeye direkt olarak uygulamak ve kurumasını beklemek gerekmektedir. Daha sonra burası nemli bir havlu ile silinmelidir. Uygulanması bu kadar kolay olan limon suyunun lekeler üzerindeki etkisi ise son derece büyük olmaktadır.

Limon suyu ile yapılabilecek bir başka kür ise şeker ile hazırlanan ve macun kıvamında olan kür olmaktadır. Bunun için öncelikle limon bir kaseye sıkılır. Daha sonrasında üzerinde yavaş yavaş toz şeker eklenerek karıştırılır. Karışımın kıvamının macun şeklinde olması gerekmektedir. Daha sonrasında bu karışım bir fırça ya da pamuklu çubuk yardımı ile kahverengi lekelerin üzerine sürülmesi gerekmektedir. Karışımın 30 dakika beklemesi ve soğuk su ile temizlenmesi gerekmektedir. Ancak bu karışımı uyguladıktan sonra göğüs bölgesine nemlendirici sürülmesi önerilmektedir. Çünkü limon cilt üzerinde kurutucu bir etkiye sahip olmaktadır. Bu karışımı daha etkili hale getirmek için ise limon suyuna şekerin yanı sıra bal eklemek olmaktadır. Kıvam yine macun kıvamında olmalıdır ve uygulama şekli aynı kalmaktadır. Balın içerisinde bulunana maddeler kürün daha etkili olmasını sağlamakla birlikte cildin nemli kalmasına da yardımcı olmaktadır.

Lekeleri için limon uygulaması yapacakların ise, limonu halka halinde dilimledikten sonra göğüs üzerine koymaları ve bu şekilde 30 dakika beklemeleri ve daha sonrasın bölgeyi musluk suyu ile yıkamaları gerekmektedir. Limon ya da limon suyu kullanımda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta uygulama yapıldıktan sonra güneş ışığına maruz kalınmamasıdır. Çünkü limon suyunun güneş yanıklarına sebep olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır. Bu da lekelerin daha fazla armasına ve cildin zarar görmesine sebep olmaktadır.

Ayran

Kahverengi lekelerin giderilmesini sağlayan bir diğer etken madde de laktik asit olmaktadır. Doğal yoğurttan yapılan ayranın içerisinde de bol miktarda bulunmaktadır. Laktik asitten bu yol ile yararlanmak için ev yapımı yoğurttan ayran hazırlanmalıdır. Daha sonrasında hazırlanan bu ayran pamuk yardımı ile sorunlu bölgeye sürülmesi gerekmektedir.

Hint Yağı

Hint yağının birbirinden farklı birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Bu faydalardan birisi de göğüs üzerinde oluşan kahverengi lekelerin giderilmesi olmaktadır. Hint yağını kullanılırken taşıyıcı bir yağ ile karıştırılması önem arz etmektedir. Aksi halde bu yağ ciltte tahrişe sebep olmaktadır. Daha sonra lekelerin bulundukları bölgeye bu yağ karışımından birkaç damla uygulanır. Cilt tarafından tamamen emilene kadar masaj yapılmalıdır. Bu uygulama ise sabah ve akşam birer kez olmak üzere gün içerisinde iki kez uygulanması gerekmektedir. Yağın yıkanmaması ve ciltte bırakılması gerekmektedir.

E Vitamini

Lekelerin oluşumun engellenmesini sağlayan bir başka yöntem ise bölgeye E vitamini yönünden zengin olan kremlerin kullanılması olmaktadır. Bu sayede göğüs bölgesindeki kolajen oluşumunu arttırmaktadır. Bu sayede iltihap sebebi ile oluşan lekelerin önüne geçilebilmektedir.

Eczanelerde kolaylıkla bulunan E vitamini kapsülleri de lekelerin görünümün hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Bunun için yapılması gereken ise ampülün kırılarak içerisindeki E vitaminin direkt olarak lekenin üzerine sürülmesi olmaktadır. Etkisini daha fazla göstermesi için ise yıkanmaması ve cilt üzerinde bırakılması gerekmektedir. Ayrıca E vitamini içeren besinler tüketmekte iyi gelecektir.

Patates

Cilt üzerinde görülen kahverengi lekelerin giderilmesinde ki bir diğer bitkisel çözüm de patates olmaktadır. İçeriğinde bulunan asitler sebebi ile maske halinde uygulanması durumunda lekelerin görünümü azaltıcı ve giderici etki göstermektedir. Özellikle yaşlılık sebebi ile oluşan lekelerin giderilmesinde kullanılmaktadır. Aynı şekilde çillerin giderilmesinde de patates suyunun ağartıcı etkisinden faydalanılmaktadır. Bu etkilerin görülmesi için patates maskesinin sorunlu bölgeye düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Maskenin tarifi ise şu şekilde olmaktadır. Maskeyi hazırlamak için öncelikle ihtiyacımız olan bir patates olmaktadır. Rendelenen patatesin içerisine yine lekelerin giderilmesinde kullanılan limon suyundan bir yemek kaşığı eklenmelidir. En son olarak ise bir yemek kaşığı bal maskenin içerisine eklenerek karıştırılmalı ve daha sonrasında cilde tatbik edilmesi gerekmektedir. 20 dakika kadar bekledikten sonra ise ılık su ile bölgenin nazikçe temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise leke azaltıcı etkisi olan bir nemlendirici ile bakımın tamamlanması uygun olmaktadır.

Patates maskesini sadece bal ile hazırlamakta mümkün olmaktadır. Bunun için sadece rendelenmiş patates ve bal karıştırılarak macun kıvamına getirilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında bu macun fırça veya pamuklu çubuk yardımı ile lekelerin üzerine tatbik edilmesi gerekmektedir. Karışımın bölgede 15 dakika kalması yeterli olmaktadır. Bekleme süresinin sonunda soğuk su ile durulanması gerekmektedir.

Lekeler için patates ile hazırlanan bir başka kür ise yoğurt ve bal ile hazırlananı olmaktadır. Kürü hazırlamak için gerekli miktarlar ise birer çorba kaşığı bal ve yoğurt ile birlikte bir patates rendesi olmaktadır. Göğüs bölgesine uygulanan maske 15 dakika cilt üzerinde beklemesi gereken maske gül suyu ile kullanılarak temizlenmesi gerekmektedir. Maske temizlendikten sonra yine güneş kremi kullanılması gerekmektedir.

Cilt lekeleri için sıklıkla kullanılan patates maskesinin bir diğer tarifi ise şu şekilde olmaktadır. Orta boy patates rendelendikten sonra 1 çay kaşığı zeytin yağı eklenir. Sonrasında içerisine 1 çorba kaşığı süt ve alabildiği kadar yulaf karıştırılır. Bu tarif direkt olarak cilde uygulunabildiği gibi gazlı bez arasına konularak da sorunlu bölgeye uygulanabilir.

Soda

Bir çok kişinin rahatsız olmasına sebep olan göğüs üzerinde oluşan kahverengi lekelerin giderilmesinde kullanılan bir başka karışım da soda ile hazırlanmaktadır. Bu karışımın hazırlanması için gerekli olan malzeme ve miktarları ise şu şekilde olmaktadır. 3 kaşık soda, bir adet yumurtanın toz haline getirilmiş kabuğu, 1 kaşık karbonat ve yarım limonun suyu olmaktadır. Cilt üzerine uygulandıktan sonra 20 dakika süre ile beklenmesi ve sonrasında ovularak çıkarılması gerekmektedir. Maske uygulaması sonrasında ise güneş kremi ile cildin korunması önemli olmaktadır.

Karbonat

Cilt lekelerine iyi gelen bir başka kür tarifi de karbonatla hazırlanmaktadır.  Bu karışımın içerisinde bulunan diğer malzemeler  içerisinde zeytinyağı, limon suyu ve yoğurt bulunmaktadır. Karışımın hazırlanması için öncelikle 1 tatlı kaşığı yoğurt kaseye alınır. Daha sonrasında içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 2 tatlı kaşığı limon suyu sırası ile karıştırılması gerekmektedir. Maske cilt üzerinde 5 dakika süre ile bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ılık su ile yıkanarak çıkarılması gerekmektedir.

Bir diğer karbonatlı tarifi ise  su ile hazırlanmaktadır. Bunun için 4 tatlı kaşığı karbonat ile 6 tatlı kaşığı suyun macun kıvamına gelene kadar karıştırılması yeterli olmaktadır. Tarif 10 dakika ciltte bekletilmesi ve yıkayarak çıkartılmalıdır.

Salatalık

Cilt için birçok yararı bulunan bir başka ev yapımı tarif de salatalık için hazırlanmaktadır. Tarifi hazırlamak için rendelenen salatalıkların suyunun elle sıkılması gerekmektedir. Daha sonrasında 1 çay bardağı salatalık suyu ile 2 tatlı kaşığı şekerin karıştırılması ve cilde uygulanması gerekmektedir. Karışım cilt üzerinde kuruyana kadar bekletilmesi sonrasında yıkanarak çıkarılması gerekmektedir.

Papaya

Göğüs üzerindeki kahverengi lekelere iyi gelen bir diğer doğal yöntem ise ülkemizde de gittikçe yaygınlaşan papaya meyvesi olmaktadır. Bu kürü uygulamak için ise papaya meyvesinin içinin bir kaba aktarılması ve rondo ile pürüzsüz olana kadar ezilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise lekeli bölgeye uygulanır. Kür kuruyana kadar bölgede kalması sağlanır. Daha sonrasında ise soğuk su ile durulanarak cilt maskeden arındırılır.

Ananas

Göğüs üzerindeki kahverengi lekeler ile savaşmak için bir başka yöntem ise ananas olmaktadır. Meyvenin hem kendisi hem de suyu kullanılabilmektedir. Ananas suyu kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta suyun yüzde yüz ananas suyu olması ve içerisinde şeker bulundurmaması gerekmektedir. Daha sonrasında bu suyun sorun olan bölgeye sürülmesi ve kuruyana kadar beklenmesi yeterli olmaktadır. Ananas suyu kuruduktan sonra soğuk su ile durulanması gerekmektedir.

Ananas suyu yerine ananas kullanmayı tercih edenlerin yapması gereken ise meyveyi ezerek lekelerin üzerine uygulamak olmaktadır. Yine maskenin kuruması beklenmeli ve ardından soğuk su ile durulanması gerekmektedir.

Nohut

Lekeler için kullanılacak bir başka çözüm yolu ise her evde bulunana nohut olmaktadır. Bunun için hem kuru nohut hem de konserve nohut kullanılmaktadır. Kuru nohut kullanacak olan kişiler nohutu iyice yumuşayana kadar yaklaşık bir saat pişirmesi gerekmektedir. Konserve nohut kullanacaklar için pişirme süresi ise yaklaşık olarak bir saat olmaktadır. İyice yumuşayan nohutlar daha sonrasında ezilerek macun kıvamına getirilmesi gerekmektedir. Uygulama yapılmadan önce nohutların soğumuş olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi halde sıcaklık cilde zarar vermektedir. Maske uygulandıktan sonra kuruması beklenmeli ve daha sonrasında soğuk su ile yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir.

Yoğurt

Ayran küründe olduğu gibi yoğurt küründe de cilt lekelerini ağartma özelliği bulunmaktadır. Ayrıca yoğurdun özelliği sadece içeriğinde bulunana laktik asit değil ağartıcı özelliğinin de bulunması olmaktadır. Bu özellik lekelerin daha kısa süre içerisinde geçmesinin yanı sıra cilt tonunu açıcı özelliği de bulunmaktadır. Yoğurt maskesinin hazırlanması için ise bir çorba kaşığı yoğurt, iki çorba kaşığı yulaf ezmesi, ve bir çay kaşığı limon suyu gerekmektedir. malzemelerin macun kıvamına gelene kadar karıştırılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise etkilenen bölgeye uygulanması ve kuruyana kadar beklenmesi gerekmektedir. Kuruduktan sonra ise maske soğuk su ile yıkanarak çıkartılmalı ve arkasından nemlendirici krem uygulanması gerekmektedir.

Yoğurt kürüne ilk başlandığında bir hafta boyunca her gün uygulanması gerekmektedir. Daha sonrasında ise lekelerin durumuna göre 2 veya 3 ay boyunca haftada iki kere uygulanması istenilen sonucu elde etmek için yeterli olmaktadır.

Yoğurda eklenecek bazı bitki ve baharatlarda kürün etkisini artırabilmektedir. Bu sayede kür lekelerin renginin açılmasında çok daha etkili olacaktır. Yoğurt kürüne eklenebilecek baharat ve bitkiler ise şunlar olmaktadır:

  • 1 yemek kaşığı hardal tozu
  • 1 yemek kaşığı zerdeçal
  • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli
  • Yulaf ezmesi

Aloe Vera

Cilt için birçok etkisi bulunan aloe vera bitkisinden göğüs bölgesinde çeşitli sebepler ile oluşan kahverengi lekelerin giderilmesinde de faydalanılmaktadır. Özellikle güneş hasarı ve yaşlanma sebebi ile oluşmuş lekelerin giderilmesinde etkili olmaktadır. Cildi gençleştiren ve yenileyen bu bitki sorunlu bölgelere düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Bitkinin içerisindeki jel taze olarak çıkarılır ve bölgeye uygulanır. Daha sonrasında yarım saat bekleyerek jelin cilde iyice nüfus etmesi sağlanmaktadır. Sürenin sonunda ise cilt soğuk su ile yıkanarak temizlenmelidir.

Çilek

Antioksidan kaynağı olan çilek leke probleminden kurtulmak için de kullanılan bir meyve olmaktadır. İçeriğinde bulunana asit sayesinde ise büzücü olarak çalışmaktadır. Bu etkisi de lekelerin görünümlerini ve boyutlarını azaltmada etkili olmaktadır. Çilek kürü için yapılması gereken ise son derece kolay olmaktadır. Bu kürü uygulamak için yapılması gereken tek şek çileklerin püre haline getirilerek bir maske gibi uygulamak olmaktadır. Daha sonrasında bu maske cilt üzerinde 15 20 dakika bekletilmeli ve ılık su ile yıkanarak temizlenmelidir.

Tereyağı

Süt ve süt ürünlerinin içeriğinde bulunan laktik asitin cilt üzerindeki lekelerin giderilmesinde kullanıldığı bilinmektedir. Laktik asitin en yoğun olarak bulunduğu ürünlerin başında ise tereyağı gelmektedir. Tereyağının lekeli bölgelere uygulanması ile sorunlu hücrelerin pul pul dökülmesine sebep olmaktadır. Bu sayede de lekelerin görünümü kısa süre içerisinde giderilmektedir.

Elma Sirkesi

Cilt için sıklıkla kullanılan bir diğer doğal ürün de elma sirkesi olmaktadır. Lekelerin görünümü hızlı bir şekilde hafifletmesinin yanı sıra cilt üzerinde biriken kirleri derinlemesine temizlemesi ile de cilt görünümünü aydınlatmaktadır.

Vazelin Kürü

Göğüs üzerinde oluşan lekelerin giderilmesinde kullanılan bir başka yöntem de vazalin ile hazırlanan bir kür olmaktadır. Karışımı hazırlamak için bir tatlı kaşığı karbonat, bir çorba kaşığı vazalin ve bir yumurtanın kabuğunun karıştırılması gerekmektedir. Yumurta kabuğunun toz haline getirilmesi karışım için önemli olmaktadır. Kürü hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise karışımın cm bir kase içerisinde hazırlanması olmaktadır. Daha sonrasında ise karışım cilde sürülerek 25 dakika beklemek etkisini göstermesi için yeterli olmaktadır. Maskenin temizlenme işle ise ovularak temizlenme şeklinde olmaktadır. Maske temizlendikten sonra ise mutlak suretle güneş kremi kullanılması gerekmektedir.

Estetik Müdahaleler

Göğüs bölgesinde görülen lekelenmeler bazı durumlarda hastaları estetik açıdan son derece fazla rahatsız edebilmektedir. Bu durumlarda en kısa süre içerisinde sonuç almak için bazı estetik müdahalelerden yararlanılmaktadır. Bu estettik müdahalelerin içerisinde ise karbon peeling, dermapen, kimyasal peeling, PRP, mezoterapi ve lazer tedavisi gibi yöntemler yer alır. Bu müdahalelerin öncesinde ise dermatologlar lekelere sebep olan etkenleri araştırıp, hastaların lekelerini inceledikten sonra tedavi yöntemine karar verebilmektedir.

Krem

Problemli bölgede uygulanma üzere doğal yöntemlerden yararlanıldığı gibi kremlerden de faydalanılmaktadır. Bu kremler genellikle doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir. Ancak bazı kozmetik kremlerde lekelerin görünümünü azaltmakta veya tamamen geçirmektedir. Bu kremlerin özellikleri ise şu şekilde olmaktadır. problemli bölge için seçilecek kremin ilk özelliğinin C vitamini bakımından zengin olması son derece önemli olmaktadır. C vitamini cildin yenilenme hızını arttırmaktadır. Ayrıca bu özelliğinin yanında kremin hidrokinon, azelaic asidi, retinol, antioksidanlar özelliklerinin bulunması da etkisini arttırıcı yönde etkilerinin olmasını sağlamaktadır.

Yorum Yaz